Šeflera stromovitá

Šeflera stromovitá, „Dáždnikový strom“, (Schefflera arboricola, predtým Heptapleurum arboricolum), (Araliaceae – aralkovité)

Šeflera stromovitá, (Schefflera arboricola

Charakteristika

Šeflera stromovitá je exotická drevina u nás pestovaná ako izbová rastlina, ktorá sa nezvykne letniť. Má štíhly, stromčekovitý vzrast. V mladosti vytvára vzpriamenú stonku s listami na dlhých stopkách. Listy sú tvorené z oválno vajčitých lístkov, dlhých 10 -15 cm, rozložených do kruhu na konci listovej stopky. Lístky z vrcholu rastliny sú zväčša menšie ako tie, čo rastú nižšie. Rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a Austrálie, kde dorastá do veľkých rozmerov a kvitne v hustých súkvetiach červených kvetov. V bytových podmienkach zväčša dosahuje v priemere 90 cm výšku a kvitne len vo výnimočných prípadoch.

Rod zahŕňa množstvo druhov vždyzelených drevín s dlaňovitými listami. V izbových podmienkach sa veľmi často pestujú odrody s panašovanými listami, rastliny pestované na kmienku alebo tvarované ako bonsaje.

Rozmnožovanie šeflery

Rastlinu rozmnožujeme na jar alebo v lete vrcholovými nezdrevnatenými stonkovými odrezkami. Odrezky umiestnime rovno do vlhkého substrátu alebo do vody. Pri izbovej teplote vytvoria čoskoro korene.

Šeflera stromovitá, (Schefflera arboricola

Ako pestovať šefleru stromovitú

Umiestnenie
Rastlinu pestujeme na svetlom mieste s trochou priameho slnka počas dňa s výnimkou vrcholiaceho leta. Vhodná je normálna izbová teplota so zimným minimom 7°C a vyššia vlhkosť vzduchu.

Zemina
Vyhovuje jej rašelinová zemina.

Zálievka
Rastlinám udržujeme substrát vlhký počas vegetačného obdobia, nie však mokrý. V zime zalievame mierne a medzi zálievkami necháme povrch zeminy vyschnúť. Odporúča sa rastlinu rosiť a kvetináč postaviť na misku s mokrým štrkom, aby sme zvýšili vlhkosť.

Kvitnutie
Kvitne v lete, v bytových podmienkach väčšinou nekvitne, hoci niektorí majú šťastie. Ak zakvitne v byte, tak to môže byť v kedykoľvek.

Choroby
Rastlinu môžu napádať roztoče a puklice, ako ošetrenie sa odporúča opatrne pretrieť listy handričkou namočenou v liehu. Poškodené listy je lepšie odstrániť.
Ak zistíte, že šeflera má lepkavé listy, pravdepodobne ju napadli puklice. Mávajú hnedú alebo žltkastú farbu a zoskupujú sa na spodných plochách listov. Sajú z nich šťavu a vylučujú lepkavú látku a je ťažké ich vyhubiť.

Šeflera stromovitá, (Schefflera arboricola

Starostlivosť

Rastliny pestované do výšky bývajú podopierané tyčou, ktorá je obalená machom, alebo iným vlhkosť zadržiavajúcim materiálom. Dospelé rastliny totiž tvoria vzdušné korene, ktoré sa prichytávajú do machovej vrstvy. Tyč podopiera rastlinu, aby sa neváľala. Machová tyč má využitie napríklad aj pri pestovaní potosovca zlatého.

Šefleru môžeme formovať aj do kríčkovej podoby, vtedy zaštipujeme rastové vrcholy. Začne sa vetviť z bokov.

Keď vidíme, že korene šeflery prerastajú drenážnou vrstvou kvetináča, je čas na presádzanie. Veľké rastliny je vhodné umiestniť do ťažkého hlineného črepníka, ktorý vyváži nadzemnú časť a dodá rastline stabilitu.

Odporúča sa každé 2 až 3 týždne utierať prach z listov šeflery vlhkou hubkou namočenou vo vode bez vápnika. Pri utieraní jednou rukou podoprieme list.

Šeflera stromovitá, (Schefflera arboricola)

Príbuzné druhy

Šeflera dlaňovitolistá (Brassaia actinophylla al. Schefflera actinophylla) má tmavozelené listy zložené z viac lístkov, ktoré majú dlhšie stopky. Sú usporiadané do tvaru dlane. Rozmery a množstvo lístkov závisí aj od veku rastliny. Mladé rastliny majú 2 – 5 lístkov v dĺžke do 15 cm, dospelé rastliny môžu mať až 16 lístkov a dĺžku 30 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.