Rodinné šťastie

Rodinné šťastie, Domáce šťastie, Solejrólia, Helxine (Soleirolia soleirolii al. Helexine soleirolii) (Urticaceae – pŕhľavovité al. žihľavovité), en: baby’s tears, angel’s tears, bits and pieces, bread and cheese, Corsican creeper, Corsican curse, friendship plant, helxine, mind-your-own-business, mother of thousands, paddy’s wig, pollyanna vine.

Rodinné šťastie (Soleirolia soleirolii)

Charakteristika

Rastlinka s príťažlivým názvom „Rodinné šťastie“ alebo aj Solejrólia je nízka, plazivá a bohato olistená trvalka. Má nitkovité stonky a drobné okrúhle lístky. Sú sýtozelené a rastú striedavo. Pestuje sa aj v striebristo zelenej farbe alebo bledožltej. Vytvára súvislé a krehko pôsobiace porasty, ktoré v črepníkoch vyzerajú ako vankúšiky. Pomenovanie dostala vďaka svojmu vzhľadu, keď sa jej darí, rastie rýchlo a vyzerá, ako keby sa od šťastia vylievala alebo kypela z črepníka. Stonky môžu dorásť do dĺžky okolo 10 – 15 cm.

Pochádza z oblasti Stredozemia (Korzika, Sardínia), ale pestuje sa takmer všade ako ozdobná izbová alebo záhradná rastlina. V záhradách na zimu zaťahuje a s príchodom teplého počasia opäť vyraší. V teplých oblastiach sa správa ako burina.

Rozmnožovanie

Rodinné šťastie sa odporúča množiť a zlmaďovať v čase, keď pôvodná rastlinka už nepôsobí ucelene, začínajú jej ubúdať listy a chradne. Množíme ju opatrným delením trsov na menšie časti alebo pomocou odrezkov.

Rozmnožovať sa dá počas celého roka, najvhodnejšie obdobie je však jar alebo leto, kedy rastie najbujnejšie. Odrezky odoberáme z nových svetlozelených výhonkov a sadíme do malých črepníkov. Pomôcť im môžeme zakoreňovačom a zakrytím fóliou, ktorá udrží vlhkosť. Korene sa vytvoria pomerne rýchlo.
Pri delení trsov jednoducho vyberieme rastlinu z kvetináča a podľa jej veľkosti ju rozdelíme na 2 alebo aj viac častí. Všetky časti by mali mať dostatočný koreňový systém. Črepník by nemal byť priveľký, rastlina by sa dlhý čas „udomácňovala“ a nevyzerala by pekne. Pri rýchlo rastúcich druhoch, akým je bezpochyby aj solejrolia, je vhodné rastliny častejšie presádzať. Tým im poskytneme vždy čerstvú zeminu a nový priestor pre rast. Krásne kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Ako pestovať rodinné šťastie

Umiestnenie
Rastlina potrebuje jasné, rozptýlené svetlo. Znesie aj polotieň a tieň, nevyhovuje jej priame slnko, ktoré by jej mohlo poškodiť listy. Najkrajšie sa rozvinie v priestore s bežnou alebo nižšou izbovou teplotou (+- 20°C) za predpokladu vyššej vlhkosti vzduchu. V prostredí so suchým vzduchom sa jej veľmi nedarí.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s pridaním listovky a štrku pre dobrú drenáž.

Zálievka
Potrebuje neustále mierne vlhký substrát. Neprospieva jej zanedbávanie zálievky, pretože soleirolia nepatrí medzi rastliny, ktoré po následnom poliatí nadobudnú hneď pôvodný vzhľad – ostane zvädnutá alebo „zdeformovaná“. Treba jej zabezpečiť pravidelný prísun vlahy, ideálne do podmisky. Voda by mala mať izbovú teplotu. Zároveň sa treba vyhnúť preliatiu. V zime ju stačí zalievať menej.

Občas rastline doprajte výživu zriedeným roztokom hnojiva pre izbové rastliny. Hnojivo si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Vzdušná vlhkosť
Rastlina vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu. V lete alebo v suchých priestoroch je vhodné ju rosiť, alebo postaviť kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
V máji a júni tvorí drobné krémovo biele kvietky tvaru hviezdy.

Rodinné šťastie (Soleirolia soleirolii)

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Rodinné šťastie je ako stvorené na pestovanie v štylizovaných kvetináčoch napríklad v tvare busty, kde vtipným a milým spôsobom dotvorí vlasy. Tieto aj iné zaujímavé kvetináče si vyberiete tu.

Pre viac informácií, kliknite sem.

Ak rastlina vytvára dlhé nesúmerné výhonky, ťahá sa za svetlom, znamená to, že sme jej nenašli vhodné stanovište. Potrebuje viac rozptýleného svetla, nie však priame slnko. Dlhé nesúmerné výhonky môže vytvárať aj keď sme ju prehnojili. V zime rastlinu nehnojíme, v lete raz za dva týždne.

Pekný tvar domáceho šťastia udržiavame pravidelným strihaním. Ak aj napriek tomu lístky v strede rednú, treba rastlinu zmladiť, a pri tej príležitosti aj rozmnožiť.

Využitie

Zvykne sa pestovať v teráriách, podobne ako fitónia alebo chamedórea. Vyhovuje jej zvýšená vlhkosť vzduchu. Je vynikajúcou kobercovou rastlinou pod vyššie izbové rastliny. Zadržiava vlhkosť a zabraňuje tak vysýchaniu pôdy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.