Potosovec zlatý

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos, (Epipremnum aureum, al Scindapsus, Pothos), (Araceae – áronovité), cz: Šplhavnice

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos

Charakteristika

Potosovec zlatý patrí medzi najbežnejšie pestované izbové rastliny. Má viacero odrôd, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou, tvarom alebo farbou listov. Veľmi dekoratívne sú odrody so zeleno a žltobielo panašovanými listami, alebo so striebornými, svetlozelenými, žltými či belavými bodkami. Listy môžu dorásť až do veľkosti 15 cm, sú kožovité a majú srdcovitý tvar.

Je to ťahavá alebo popínavá trvalka. Na stonke v pazuchách listov vytvára potosovec vzdušné korene, hlavne vo vlhkejšom prostredí. Rád sa ovíja okolo opory, na ktorú sa prichytáva pomocou týchto koreňov. Skúsení pestovatelia mu zvyknú do kvetináča umiestniť machovú tyč, vďaka ktorej rastlina získava väčšiu stabilitu a príjma viac živín.

V prirodzených podmienkach tvorí potosovec podrast drevinám. Vzdušnými koreňmi sa prichytáva o kmene stromov a šplhá sa po nich vyššie (podobne ako brečtan). Rastie rýchlo a je veľmi životaschopný. Zaujímavou a prospešnou vlastnosťou tejto rastliny je, že čistí vzduch od škodlivín.

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos
V Botanickej záhrade La Concepción v Málage (Španielsko) pestujú Potosovec ako pôdopokryvnú rastlinu. Foto November 2022.

Rozmnožovanie

Potosovec si môžeme namnožiť pomocou stonkových odrezkov s 2 -3 zdravými listami alebo pomocou vrcholových odrezkov, získaných po jarnom reze. Odrezky jednoducho zapichneme do pripraveného vlhkého substrátu, pred tým ich ešte môžeme ošetriť stimulátorom zakorenenia. Priebežne udržiavame zeminu vlhkú a odstraňujeme prípadné zožltnuté listy, či listy so začínajúcou hnilobou. Po troch týždňoch by už mali byť odrezky zakorenené a mali by začať rásť nové výhonky. Môžete si ich tiež nechať zakoreniť v nádobe s vodou. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Úspešné býva aj množenie potápaním.

Ako pestovať potosovec

Umiestnenie
Potosovec obľubuje svetlé stanovište s rozptýleným svetlom, v zime môže byť na priamom slnku. Znesie aj tienistejšie miesto. Vhodná je izbová teplota s minimom 16 °C.

Zemina
Zabezpečte mu hlinitý substrát, prípadne aj s prímesou rašeliny. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Vrchnú časť zeminy nechajte medzi zálievkami preschnúť, v zime rastlinu zalievajte len mierne. V čase rastu pridajte do zálievky slabé tekuté hnojivo raz za 14 dní.

Vlhkosť vzduchu
Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu. Odporúča sa rosenie mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Tento druh aj vo voľnej prírode kvitne len veľmi vzácne, jeho kvety tvarom zodpovedajú ostatným druhom z čelade áronovitých (medzi áronovité patrí napr. antúria). V izbových podmienkach nekvitne.

Starostlivosť
Žltnúce listy samozrejme pravidelne odstraňujte. Ak by ste ich nechali ležať na substráte v nádobe, mohli by zapríčiniť rozvoj plesní.

Pozor na hnedé škvrny na listoch. Signalizujú problém, napríklad dlhodobú a prílišnú vlhkosť substrátu alebo vzduchu, často v spojení s chladom. 

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos

Strihanie

Rastlina rastie rýchlo a rez jej nevadí. Ak teda nechcete, aby mala dlhé výhonky, môžete ju pravidelne zastrihávať a tvarovať, najlepšie na jar. Strihajte nežiadúce výhonky, tie, ktoré zavadzajú alebo esteticky nevyhovujú. Zdravé odstrihnuté vetvičky si nechajte zakoreniť v pohári s vodou. Hneď tak budete mať k dispozícii zaujímavú rastlinu na podarovanie. Strihanie tiež podporí zahustenie rastliny. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárikov môžete nájsť napríklad tu.

Využitie

Vďaka rýchlemu, poliehavému alebo popínavému rastu sa potosovec môže využiť aj na rozdelenie priestoru, či už vo forme netradičných závesov alebo zelených stien vytvorených z viacerých rastlín. Keďže má rád vlhkosť, dobre sa pestuje aj v svetlej kúpeľni.

Okrem pestovania pre radosť a krásu, potosovec si môžete pestovať aj ako prírodnú čističku vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.