Potosovec zlatý

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos, (Epipremnum aureum, syn: Pothos aureus, Scindapsus aureus, Raphidophora aureas), (Araceae – áronovité), cz: Šplhavnice, en: Golden pothos, Devil’s ivy

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos

Charakteristika

Potosovec zlatý je trvalá tropická popínavá liana pôvodom z ostrovov Francúzskej Polynézie v Tichom oceáne a udomácnená je v tropických lesoch Ázie, Austrálie aj Afriky. V prirodzených podmienkach tvorí podrast drevinám, svojimi vzdušnými koreňmi sa tiež prichytáva o kmene stromov a šplhá sa po nich nahor, podobne ako brečtan. Rastie rýchlo a je veľmi životaschopná, jej popínavé stonky dosahujú dĺžku aj 20 m. Vyskytuje sa v 2 formách. Mladé juvenilné formy rastliny, ktoré sa pestujú aj ako izbové rastliny v črepníkoch, majú bylinné stonky a zelené srdcovité alebo oválne zašpicatené listy veľké okolo 10 cm. Dospelá forma, do akej sa rastlina vyvinie len v prirodzenom prostredí trópov a subtrópov, je mohutná drevnatá liana s veľkými občas perforovanými listami, ktoré môžu dosiahnuť rozmery až do 100 cm. Tieto drevnaté liany v niektorých oblastiach spôsobujú svojou inváznosťou až ekologické škody (napríklad na Sri Lanke).

V našich podmienkach je potosovec obľúbenou nenáročnou ťahavou izbovou rastlinou, ktorá vytvára bohaté žltomramorové listy. Pestuje sa vo viacerých kultivaroch, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou, tvarom alebo sfarbením. Veľmi dekoratívne sú odrody so zeleno a žltobielo panašovanými listami, alebo so striebornými, svetlozelenými, žltými či belavými bodkami. Listy sú kožovité a zvyčajne dorastajú do veľkosti maximálne 15 cm.

Zaujímavou a prospešnou vlastnosťou tejto rastliny je, že čistí vzduch od škodlivín.

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos
V Botanickej záhrade La Concepción v Málage (Španielsko) pestujú Potosovec ako pôdopokryvnú rastlinu. Foto November 2022.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ho môžete pomocou stonkových odrezkov s 2 -3 zdravými listami alebo pomocou vrcholových odrezkov získaných po jarnom reze. Odrezky jednoducho zapichnite do pripraveného vlhkého substrátu. Zeminu priebežne udržiavajte vlhkú a odstraňujte prípadné zožltnuté alebo inak poškodené listy. Po troch týždňoch by už mali byť odrezky zakorenené a mali by začať rásť nové výhonky. Môžete si ich tiež nechať zakoreniť v nádobe s vodou. Kvetináče aj všeličo iné do domácnosti si vyberiete tu.

Úspešné býva aj množenie potápaním.

Ako pestovať potosovec

Umiestnenie
Potosovec obľubuje svetlé stanovište s rozptýleným svetlom, v zime môže byť aj na priamom slnku. Znesie aj tienistejšie miesto. Vhodná je izbová teplota s minimom 16 °C.

Zemina
Zabezpečte mu hlinitý substrát, prípadne aj s prímesou rašeliny.

Zálievka
Vrchnú časť zeminy nechajte medzi zálievkami preschnúť, v zime rastlinu zalievajte len mierne. V čase rastu pridajte do zálievky slabé tekuté hnojivo raz za 14 dní.

Vlhkosť vzduchu
Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu. Odporúča sa rosenie mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Tento druh aj vo voľnej prírode kvitne len veľmi vzácne, jeho kvety tvarom zodpovedajú ostatným druhom z čelade áronovitých (napr. áron, alebo antúria). V izbových podmienkach nekvitne.

Starostlivosť
Žltnúce listy samozrejme pravidelne odstraňujte. Ak by ste ich nechali ležať na substráte v nádobe, mohli by zapríčiniť rozvoj plesní.

Pozor na hnedé škvrny na listoch. Signalizujú problém, napríklad dlhodobú a prílišnú vlhkosť substrátu alebo vzduchu, často v spojení s chladom. 

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos

Strihanie

Rastlina rastie rýchlo a rez jej nevadí. Ak teda nechcete, aby mala dlhé výhonky, môžete ju pravidelne zastrihávať a tvarovať, najlepšie na jar. Strihajte nežiadúce výhonky, tie, ktoré zavadzajú alebo esteticky nevyhovujú. Zdravé odstrihnuté vetvičky si nechajte zakoreniť v pohári s vodou. Hneď tak budete mať k dispozícii zaujímavú rastlinu na podarovanie. Strihanie tiež podporí zahustenie rastliny.

Využitie

Vďaka rýchlemu, poliehavému alebo popínavému rastu sa potosovec môže využiť aj na rozdelenie priestoru, či už vo forme netradičných závesov alebo zelených stien vytvorených z viacerých rastlín. Keďže má rád vlhkosť, dobre sa pestuje aj v svetlej kúpeľni.

Okrem pestovania pre radosť a krásu, potosovec si môžete pestovať ako prírodnú čističku vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *