Potosovec zlatý

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos, (Epipremnum aureum, al Scindapsus, Pothos), (Araceae – áronovité), cz: Šplhavnice

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos

Charakteristika

Potosovec zlatý patrí medzi najbežnejšie pestované a preto obľúbené izbové rastliny. Má viacero odrôd odlišujúcich sa od seba veľkosťou, tvarom alebo farbou listov. Veľmi dekoratívne sú odrody so zeleno a žltobielo panašovanými listami, alebo so striebornými, svetlozelenými, žltými či belavými bodkami. Listy môžu dorásť až do veľkosti 15 cm, sú kožovité a majú srdcovitý tvar.

Je to ťahavá aj popínavá trvalka. Na stonke v pazuchách listov vytvára potosovec vzdušné korene, hlavne vo vlhkejšom prostredí. Rád sa ovíja okolo opory, na ktorú sa prichytáva pomocou týchto koreňov. Pestovatelia mu preto zvyknú do kvetináča umiestniť machovú tyč. Rastlina vďaka nej získava väčšiu stabilitu a príjma viac živín.

V prirodzených podmienkach tvorí potosovec podrast drevinám. Vzdušnými koreňmi sa prichytáva o kmene stromov a šplhá sa po nich vyššie (podobne ako brečtan). Rastie rýchlo a je veľmi životaschopný. Zaujímavou a prospešnou vlastnosťou tejto rastliny je, že čistí vzduch od škodlivín.

Rozmnožovanie

Potosovec si môžeme namnožiť pomocou stonkových odrezkov s 2 -3 zdravými listami alebo pomocou vrcholových odrezkov, získaných po jarnom reze. Odrezky jednoducho zapichneme do pripraveného vlhkého substrátu, pred tým ich ešte môžeme ošetriť stimulátorom zakorenenia. Priebežne udržiavame zeminu vlhkú a odstraňujeme prípadné zožltnuté listy, či listy so začínajúcou hnilobou. Po troch týždňoch by už mali byť odrezky zakorenené a mali by byť aj vyvinuté nové výhonky.

Úspešné býva aj množenie potápaním.

Ako pestovať potosovec

Umiestnenie
Potosovec obľubuje svetlé stanovište s rozptýleným svetlom, v zime môže byť na priamom slnku. Znesie aj tienistejšie miesto. Vhodná je izbová teplota s minimom 16 °C. Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu.

Zemina
Vyhovuje mu hlititý substrát, prípadne s prímesou rašeliny.

Zálievka
Vrchnú časť zeminy nechávame medzi zálievkami preschnúť, v zime rastlinu zalievame len mierne. V čase rastu pridávame do zálievky slabé tekuté hnojivo raz za 14 dní.

Kvitnutie
Tento druh aj vo voľnej prírode kvitne len veľmi vzácne, jeho kvety tvarom zodpovedajú ostatným druhom z čelade áronovitých (medzi áronovité patrí napr. Antúria). V izbových podmienkach nekvitne.

Starostlivosť
Žltnúce listy samozrejme pravidelne odstraňujeme. Ak by sme ich nechali ležať na substráte v nádobe, mohli by naštartovať rozvoj plesní.

Pozor na hnedé škvrny na listoch. Signalizujú problém, napríklad dlhodobú a prílišnú vlhkosť substrátu alebo vzduchu, často v spojení s chladom. 

Potosovec zlatý, Scindapsus, Potos

Strihanie

Rastlina rastie rýchlo, preto ju treba pravidelne zastrihávať a tvarovať, najlepšie na jar. Striháme nežiadúce výhonky, tie, ktoré zavadzajú alebo esteticky nevyhovujú. Zdravé výhonky následne môžeme nechať zakoreniť v pohári s vodou. Hneď tak budeme mať k dispozícii zaujímavú rastlinu na podarovanie. Strihanie podporí zahustenie rastliny.

Využitie

Vďaka rýchlemu, poliehavému alebo popínavému rastu sa potosovec môže využiť aj na rozdelenie priestoru, či už vo forme netradičných závesov alebo zelených stien vytvorených z viacerých rastlín. Keďže má rád vlhkosť, dobre sa pestuje aj v svetlej kúpeľni.

Okrem pestovania pre radosť a krásu, Potosovec môžete pestovať aj ako prírodnú čističku vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.