Skorocel prostredný

Skorocel prostredný, (Plantago media)

Skorocel prostredný, (Plantago media), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Jitrocel prostřední, en: Hoary plantain

Charakteristika

Skorocel prostredný je trvalá bylina s hrubým koreňom, ktorý neskôr prechádza do krátkeho podzemku s početnými postrannými koreňmi. Z koreňa vyrastá listová ružica tvorená niekoľkými k zemi pritlačenými alebo čiastočne vystúpavými listami. Čepele listov majú oválny tvar, na báze sú klinovité a zúžené do krátkych krídlatých stopiek, na vrchole sú tupo hrotité alebo okrúhle. Povrch listov je jemne chĺpkatý a je na nich zreteľná súbežná žilnatina. Stonky nesúce kvety a vyrastajúce z ružice listov sú pevné, vzpriamené a valcovité, jemne chĺpkaté a vysoké 10 – 30 cm. Na ich vrchole je hustý valcovitý klas. Klasovité súkvetie je veľké 2 – 6 cm sa po odkvitnutí sa predlžuje. Jednotlivé drobné kvietky v klase majú trúbkovitú korunu a jej elipsovité suchoblanité laloky sú striebristo biele. Z kvetu vyčnievajú nápadné nitky tyčiniek ružovej alebo fialovej farby a nesú svetlofialové alebo biele prašníky. Plod je tobolka s drobnými hnedými semenami. Kvety sú obojpohlavné a kvitnú od júna do augusta.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa hlavne semenami, na jednej rastline sa ich vytvorí niekoľko stoviek. Do najbližšieho okolia sa šíria vypadávaním z toboliek. Drobné semená sú ľahko roznášané vodou aj vetrom, bývajú tiež rozširované s osivom alebo kompostom. Semená vo vlhku slizovatejú a ľahko sa nalepujú na srsť zvierat aj pracovné náradie a nástroje, čo im napomáha dostať sa na väčšie vzdialenosti. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

V menšej miere sa skorocel rozmnožuje aj rozrastaním sa podzemkov.

Výskyt

Skorocel prostredný je bežne sa vyskytujúci euroázijský druh. Rastie obvykle na stráňach, lúkach, medziach, na okrajoch trávnatých ciest, krovín i svetlých lesov. Často vyrastá aj na trávnatých plochách v parkoch a okolo ľudských sídiel, rovnako ako na násypoch a rumoviskách. Vyskytuje sa na hlbokých aj plytkých kamenistých pôdach s vyšším obsahom živín. Znáša pomerne dobre zašľapávanie. U nás rastie od nížin do podhorských oblastí.

Príbuzné druhy

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) má úzke listy a hnedasté suchoblanité kvety a je považovaný za liečivú rastlinu. Využíva sa, okrem iného, na liečbu horných dýchacích ciest.
Skorocel väčší (Plantago major) má listy široko elipsovité a dlhý, štíhly kvetný klas, ktorý býva rovnako dlhý alebo dlhší ako stvol. Rastie na miestach s udupávanou pôdou, ako sú napríklad poľné cesty alebo dedinské dvory.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *