Hortenzia dubolistá

Hortenzia dubolistá, (Hydrangea quercifolia), (Hydrangeaceae – hortenziovité), cz: Hortenzie dubolistá, en: Oakleaf hydrangea, Oak-leaved hydrangea

Charakteristika

Hortenzia dubolistá je opadavý krík dorastajúci do výšky 1 – 3,5 m. Rastlina raší výhonky z podzemných stolonov a často rastie v kriakovitých zoskupeniach. Mladé stonky má pokryté plstnatou svetlohnedou kôrou a staršie väčšie stonky majú škoricovo-hnedo-pomarančovú kôru, ktorá sa trhá a lúpe na tenké vločky.

Listy sú z lícovej strany žltozelené až tmavozelené a zospodu sú striebristo – belavé. Majú tri, päť alebo až sedem špicatých lalokov a dosahujú veľkosť 10 – 30 cm. Nejasne pripomínajú väčšie verzie dubových listov, podľa čoho získala táto hortenzia prímenie. Rastliny v tieni majú väčšie listy ako rastliny rastúce na slnku. Listy sa na jeseň sfarbujú do sýtych odtieňov červenej, bronzovej a fialovej a takto pretrvávajú do príchodu mrazov sprevádzajúc trvalé sušené hlávky súkvetí.

Kvety sa tvoria vo vzpriamených metlinách vysokých 15 – 30 cm. Sú krémovo bielej farby a v súkvetiach rozkvitajú postupne. Kvitnú 4 – 6 týždňov. Potom s príchodom jesene kvety získavajú staroružový nádych a suché, papierovo hrdzavohnedé zostávajú na konároch aj v zime po opadaní listov.

Výskyt

Rastlina pochádza z juhovýchodných Spojených štátov, kde rastie v lesných biotopoch od Severnej Karolíny na západ po Tennessee a na juh po Floridu a Louisianu. Udomácnená je aj v iných častiach USA a sveta. Pestuje sa ako záhradná rastlina s množstvom komerčne dostupných kultivarov. V roku 1999 bola vyhlásená za oficiálny štátny kvet Alabamy.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa stonkovými odrezkami alebo delením. Na rozmnožovanie odrezkami si vyberte zdravý a vyzretý nekvitnúci výhonok z najviac osvetlenej časti kra. Ideálna dĺžka je 10 -15 cm. Odstrihnite ho tesne pod párom listov. Tieto listy na odrezku potom odstráňte, rovnako tiež rastový vrchol. Na odrezku by mal ostať jeden pár zdravých listov. Takto pripravený odrezok vložte koncom do stimulátora zakoreňovania a zapichnite do zeme do črepníka s rozmnožovacím substrátom. Dôkladne zalejte. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Zakoreňovanie trvá 4 – 5 týždňov. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Ako pestovať hortenziu dubolistú

Umiestnenie
Uprednostňuje čiastočný až takmer úplný tieň, pričom optimálne je ranné slnko a popoludňajší tieň. Najviac jej vyhovuje lesné prostredie s pozadím väčších kríkov a stromov. Vyhradiť jej treba dostatok miesta, pretože sa rada rozrastá do šírky.

Zemina
Vhodné sú vlhké, humózne, mierne kyslé a na živiny bohaté pôdy. Substrát by mal byť hlinitopiesočnatý, hlinitý, piesčitý, hlinitý alebo rašelinový s pH medzi 5 a 6,5. Pre udržanie vlhka nasteľte okolo koreňov drvenú kôru.

Zálievka
Vyhovuje jej prirodzene vlhká pôda. Znesie aj sucho, čo však môže spôsobiť, že nebude kvitnúť. Pozor tiež na premokrenie, mohli by jej zahnívať korene.

Kvitnutie
Kvitne na tohtoročných výhonkoch v lete (od júna do augusta).

Strihanie
Keďže kvitne na tohtoročných výhonkoch, nepotrebuje strihanie, ale ani jej nevadí. Ak potrebujete upraviť jej tvar, tak ju strihajte po odkvitnutí alebo v predjarí, keď nemrzne. Záhradné nožnice si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Do rodu hortenzií patrí okolo 73 druhov. Najviac z nich rastie vo východnej Ázii, z toho asi 25 druhov je endemických v Číne. Niekoľko druhov rastie aj v juhovýchodnej Ázii a v Amerike. V Európe nie je pôvodný žiadny druh hortenzie. Medzi hortenzie patria stálozelené aj opadavé polokríky, kríky, stromy a liany s jednoduchými protistojnými listami. Najobľúbenejšie sú medzi pestovateľmi Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) s veľkým množstvom okrasných kultivarov a Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata), ktorá je od predchádzajúceho druhu odolnejšia a jednoduchšie sa pestuje. Lianovito rastie Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris), ktorá má priľnavé vzdušné korienky, umožňujúce jej prichytiť sa o podperu a šplhať sa do výšky.

Zaujímavosťou je, že hortenzia dubolistá, spoločne s hortenziou metlinatou sú jediné hortenzie, ktorých kvety sa tvoria v kužeľovitom súkvetí. Všetky ostatné druhy hortenzií majú kvety v súkvetí v tvare gule, alebo s plochým vrchom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *