Cesnak žltý

Cesnak žltý, (Allium flavum), (Amaryllidaceae – amarylkovité), cz: Česnek žlutý, en: Small yellow onion, Yellow-flowered garlic

Charakteristika

Cesnak žltý je trváca cibuľová rastlina. Pod zemou má tmavo hnedú vajcovitú cibuľu, z ktorej vyrastá stonka vysoká 10–60 cm.

Stonka je v dolnej tretine až polovici zahalená pošvami listov a celá rastlina je výrazne sivo oinovatená. Listy sú sediace, dlhé bývajú do 20 cm a sú úzke, v priemere majú menej ako 0,3 cm. Sú polooblé, duté a slabo žliabkovité.

Súkvetie tvorí mnohokvetý riedky okolík bez rozmnožovacích cibuliek. Spočiatku sú púčiky kvetov obalené tulcom, ktorý tvoria 2 úzko čiarkovité, nerovnako dlhé listene. Po rozkvitnutí kvetov tulec usychá a zostáva na rastline, kde pripomína steblá uschnutej trávy. Kvety sú žlté, čo sa dá vytušiť aj z názvu rastliny. V súkvetí rastú na vzpriamených, nerovnako dlhých stopkách a majú dlhšie tyčinky ako okvetie. Kvitnú od júna až do augusta. Plod je trojboká vajcovitá tobolka.

Výskyt

Cesnak žltý je európsky druh rozšírený prevažne v južnej až juhovýchodnej Európe s presahom do južnej časti strednej Európy a na východ po európsku časť Ruska a Kaukaz. U nás na sever zasahuje po Trenčín, Nitru, Zvolen a Spiš.

V teplejších oblastiach rastie v hojnom počte na výslnných suchých trávnatých, kamenistých svahoch a piesčinách. Takmer výhradne sa vyskytuje na vápencových podložiach, v pásme od nížin po pahorkatiny. Kvitne od júla do septembra.

Fotky boli urobené v júli v pohorí Tribeč, v okolí hradu Gýmeš. Okolo hradu sa nachádzajú xerotermné lúky orientované na juh, sú slnečné, suché a teplé, čo vyhovuje stepnej vegetácii. Cesnak žltý tu vyrastá aj z ruín hradu.

Príbuzné druhy

Cesnak zlatý alebo zlatožltý (Allium Moly) pochádza zo Španielska a Francúzska, kde sa mu darí na kamenistých stráňach vo vyššej nadmorskej výške. Dorastá do výšky 40 cm. Má žlté kvety a tyčinky má kratšie ako okvetné lístky, na rozdiel od cesnaku žltého. Pestuje sa u nás ako okrasná a odolná letná cibuľovina, napríklad odroda ‚Jeannine‘. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Okrasný cesnak, obrovský (Allium giganteum) je trváca okrasná cibuľová rastlina skorého leta. Môže dorásť až do výšky 150 cm.

Medvedí cesnak (Allium ursinum) je liečivá trváca bylina. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou. Listy sa zbierajú a vyrábajú sa z nich rôzne kulinárske špeciality.

Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum) je trváca bylina, bežne nazývaná pažítka. Má malé cibuľky a jej listy sú úzke a duté. Kvitne ružovofialovými kvietkami vytvárajúcimi menšie guľovité súkvetia. Štandardne dorastá do výšky 30 cm. Pre vysoký obsah zdraviu prospešných látok sa pestuje v bylinkových záhradách na priamu konzumáciu a ochucovanie jedál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *