Skorocel väčší, (Plantago major), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Jitrocel větší, en: Broadleaf plantain, White man’s footprint, Waybread, Greater plantain
Charakteristika
Skorocel väčší je trváca bylina s listami v prízemnej ružici dorastajúca v kvete do výšky 10 – 30 cm. Listové čepele sú vajcovité alebo elipsovité s piatimi až deviatimi súbežnými žilami. Bezlisté stonky nesúce súkvetia sú okolo 30 cm vysoké, sú pevné, vzpriamené a valcovité. Na ich vrchole je hustý valcovitý klas, ktorý býva rovnako dlhý alebo dlhší ako zvyšok stonky. Niekedy môže byť celý stvol (stonka) klasnatý. Jednotlivé kvietky sú drobné a nenápadné. Majú suchoblanitý kalich sediaci v pazuche podporného listeňa a bielo hnedastú korunu s belavými tyčinkami a fialkastými prašníkmi, ktoré sú po zaschnutí hnedé. Plod je tobolka vajcovitého tvaru.
U nás sa vyskytuje v dvoch poddruhoch:
Skorocel väčší pravý (Plantago major, subsp. major) má stvol na báze holý, listové čepele majú 5 – 9 žiliek a čepeľ býva zväčša celookrajová, zriedkavo plytko zúbkatá.
Skorocel väčší slaniskový (Plantago major, subsp. winteri) má stvol na báze chlpatý, listové čepele majú 3 – 5 žiliek a na okrajoch niekoľko nepravidelne vzdialených zubov. Tento poddruh je viazaný na miesta s vysokým obsahom soli v pôde, často vyrastá okolo ciest, ktoré bývajú v zimnom období solené.
Rozmnožovanie
Skorocel väčší sa rozmnožuje len semenami. Každá tobolka obsahuje 6 – 15 semien a na jednej rastline sa ich vytvorí niekoľko tisíc. Tie sú schopné vyklíčiť čoskoro po dozretí. Najlepšie klíčia na svetle, čiže priamo na povrchu pôdy. V pôde vydržia semená životaschopné po dobu cca 10 rokov. Do najbližšieho okolia sa šíria vypadávaním z toboliek. Sú ľahko roznášané vodou aj vetrom a bývajú tiež rozširované s osivom alebo kompostom. Semená vo vlhku slizovatejú, vďaka čomu sa ľahko prilepia na srsť zvierat aj pracovné náradie, čo im napomáha dostať sa na väčšie vzdialenosti. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.
Výskyt
Skorocel väčší je euroázijský druh. Postupne sa rozšíril takmer po celom svete v oblastiach od nížin do subalpínskeho stupňa. U nás patrí medzi najhojnejšie sa vyskytujúci druh spomedzi skorocelov.
Rastie popri cestách, na rumoviskách a neudržiavaných miestach, v poliach, v záhradách, na lúkach, pastvinách a v lesoch. Vyhľadáva vlhkejšie, piesočnaté až kamenisté pôdy bohaté na živiny, no nevadí mu ani udupaná pôda. Veľmi dobre znáša zašľapávanie, znečistené pôdy alebo záplavy. V záhradách a poliach je nežiadúcou bylinou, považovanou za burinu. Kvitne od júna do októbra.
Príbuzné druhy
Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) má úzke listy a hnedasté suchoblanité kvety a je považovaný za liečivú rastlinu. Využíva sa, okrem iného, na liečbu horných dýchacích ciest.
Skorocel prostredný (Plantago media) má listy širšie ako skorocel kopijovitý a listová ružica je pritisnutá k zemi. Súkvetie má najvýraznejšie a fialovo sfarbené vďaka fialovým tyčinkám a ich svetlofialovým prašníkom.