Telekia ozdobná

Telekia ozdobná, (Telekia specioza, syn. Buphthalmum speciosum), (Asteraceae – astrovité), cz: Kolotočník ozdobný, en: Ox-eye daisy

Charakteristika

Telekia ozdobná je trváca mohutná bylina so silným podzemkom dorastajúca do výšky 70 – 200 cm. Má priame, riedko vetvené stonky a hrubé, aromatické, srdcovito vajcovité listy. Dolné bazálne listy sú dlhostopkaté, 10 – 40 cm dlhé, horné listy sú menšie a sediace. Čepeľ ma dvojito pílkovité okraje a listy sú hore lysé a dole chlpaté.

Kvetné hlávky (úbory) sa tvoria jednotlivo alebo po 2 – 8 v chocholíkatej metline. Veľké sú v priemere 5 – 8 cm. Skladajú sa z početných tmavožltých jazykovitých kvetov a žltohnedých rúrkovitých terčových kvietkov. Plody sú asi 6 mm dlhé nažky.

Telekia obsahuje látky (telekín, isotelekin, izoalantolaktón a xantanolid), ktoré sú silnými kontaktnými alergénmi. U citlivých ľudí môže kontakt s rastlinou vyvolať alergickú reakciu na pokožke.

Rodové meno dostala rastlina na počesť uhorského šľachtica Samuela Telekiho de Szek (1739-1822), patróna a priateľa botanika J. C. Baumgartena (1765-1843), ktorý tento rod skúmal a opísal.

Výskyt

Areál výskytu siaha od juhovýchodnej Európy, cez severnú časť Malej Ázie a Kaukazu až po Východné Karpaty. Na Slovensku rastie hojne vo Vihorlatských vrchoch, Bukovských vrchoch a vzácne sa vyskytuje aj v Slanských vrchoch. Kvet telekie je zobrazený aj v znaku Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. V ČR nie je pôvodná, ale pre svoj dekoratívny vzhľad sa pestovala v parkoch a záhradách, odkiaľ splaňovala a šírila sa na nové stanovištia.

Rastie na výslnných stanovištiach od podhorí až do hôr, predovšetkým okolo potokov, vodných plôch a na lesných svetlinách, okolo ciest, v blízkosti ľudských sídiel, v starých zámockých parkoch.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami roznášanými vetrom, alebo rozrastaním sa podzemkov do okolia. Vďaka mohutnému koreňovému systému rastlina po odkopaní opäť dobre obráža. Pokiaľ rastie na nestabilných pôdach v blízkosti vodných tokov, sú podzemky pri veľkej vode vymieľané a odnášané po prúde. Následne sa na príhodných miestach uchytia, zakorenia a zakrátko vytvoria nové kolónie. Vo vhodných životných podmienkach sa telekia môže správať expanzívne.

V záhradách sa v optimálnych pestovateľských podmienkach dobre pestuje zo semien. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať telekiu

Umiestnenie
Ideálne je polo-tienisté stanovište, chránené pred silným vetrom. Toleruje aj plné slnko, pokiaľ je pôda neustále vlhká.

Zemina
Uprednostňuje vlhké, stredne bohaté a dobre priepustné pôdy.

Zálievka
Pôdu jej udržiavajte vlhkú, nemala by vysychať.

Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta. V nižších polohách kvitnutie končí koncom júla, vo vyšších nadmorských výškach až v auguste. 

Choroby a škodcovia
Dávajte pozor na slimáky a slizniaky.

Strihanie
Po odkvitnutí rastliny zrežte. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Využitie

Hodí sa skôr do veľkých záhrad a parkov, otvorených záhrad v chatových a prírodne ladených oblastiach, kde vynikne hlavne vo vlhkých pôdach pozdĺž potokov alebo rybníkov. V malých záhradách zaberá príliš veľa miesta. Vysádzaná bola v zámockých parkoch a záhradách, kde sa s ňou možno stretnúť aj dnes (napríklad zámocký park Průhonice pri Prahe). Vyššie rastliny môžu potrebovať podporu. Oporu pre rastliny nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *