Zubovník šupinatý

Zubovník šupinatý, (Lathraea squamaria), (Orobanchaceae – zárazovité), cz: podbílek šupinatý, en: common toothwort

Zubovník šupinatý, (Lathraea squamaria)

Charakteristika

Zubovník šupinatý je trváca kvitnúca nezelená parazitujúca bylina. Má hrubý mäsitý rozkonárený podzemok, ktorý je pokrytý šupinami umiestnenými v štyroch radoch. Nad zemou sa v jarných mesiacoch objavujú len krátke kvetonosné výhonky, dorastajúce do výšky 10 – 15 cm, niekedy až 20 cm. Stonka nesúca kvet je priama, holá, dužinatá, pri vrchole vychýlená, krémovo ružovej až belavej farby. Stonka po odkvitnutí rýchlo odumiera, rozsiahle spodné časti zubovníka rastú naďalej pod zemou, kde parazitujú na koreňoch stromov.

Ružové kvety sa tvoria v hustom jednostrannom strapci, viac alebo menej ovisnutom. Kvety sú stopkaté, rastúce v pazuchách ružových listeňov okrúhlasto vajcovitého tvaru. Kvety majú ružový zvončekovitý kalich a lievikovitú dvojpyskovú korunu, pričom dolný pysk má tmavšiu, červenú farbu. Zubovník kvitne od začiatku apríla do konca mája, kvitnúť začína už pod zemou. Plod je jednopuzdrová tobolka so semenami, ktoré do okolia roznášajú mravce a vietor. Rastlina má tiež ružové alebo ružovobiele listy, ktoré sú šupinaté, srdcovito okrúhle a striedavé.

Zubovník šupinatý, (Lathraea squamaria)

Výskyt v prírode

Zubovník šupinatý patrí medzi európsko – západoázijské druhy. Zaraďuje sa tiež medzi prameniskové až lesné, polotieňové a eutrofné druhy.

U nás je rozšírený od nížin do stredných polôh. Vyhovujú mu čerstvé, slabo kyslé až neutrálne, na živiny a bázy (prevažne s vápnikom) bohaté pôdy, kypré, hlboké, piesočnaté až štrkovité alebo čisto hlinité a ílovité podklady.

Rastie v lužných, úžľabinových a listnatých, tienistých lesoch. Parazituje na koreňoch ihličnatých aj listnatých drevín, napríklad na koreňoch liesky, jelše, bresta a podobne.

Poddruhy

Rozdeľuje sa na 2 poddruhy, Zubovník šupinatý pravý, (Lathraea squamaria subsp. squamaria), ktorý je európsko – západoázijským druhom a Zubovník šupinatý tatranský, (Lathraea squamaria subsp. tatrica), ktorý rastie v ihličnatých lesoch Západných Karpát. Tento tatranský poddruh je pravdepodobne endemit, vyskytuje sa v kysličkových jedlinách, kde parazituje na koreňoch ihličnatých drevín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *