Stictocardia beraviensis

Stictocardia beraviensis, (syn: Ipomoea beraviensis), (Convolvulaceae – pupencovité), en: Hawaiian bell, Hawaiian sunset vine, Braveheart vine, Red-leaved morning glory, Mauritius spinach

Charakteristika

Stictocardia beraviensis je rýchlo rastúca vždyzelená trváca tropická liana. Rastie rýchlo a svojimi hrubými dužinatými stonkami, ktoré drevnatejú, sa šplhá nahor po stromoch alebo inej opore do výšky aj 14 metrov. Rovnako tiež môže prevísať nadol. Stonka je obrastená veľkými srdcovito guľovitými listami, z pazúch ktorých vyrastajú kvety. Listy bežne dosahujú veľkosť 12 – 15 cm, v niektorých prípadoch to môže byť až 30 cm šírka. Voňavé trojfarebné kvety zvončekovitého tvaru vyrastajú v hustých súkvetiach a každý kvet je veľký cca 5 – 7 cm. Sú žiarivo karmínovo ružovej farby so žltooranžovým hrdlom a karmínovými pruhmi. Odtieňmi svojich farieb pripomínajú západ slnka, vďaka čomu získala rastlina pomenovanie Hawaiian sunset vine. Jednotlivé kvety kvitnú len 1 – 2 dni. Plod je guľovitá tobolka veľká cca 2 cm.

Pomenovanie rodu Stictocardia pochádza z gréčtiny a jeho význam je škvrnité srdce, čo sa zrejme odvoláva na listy.

Výskyt

Stictocardia beraviensis pochádza zo západnej Afriky a Madagaskaru a hojne sa pestuje v Tichomorí a v iných tropických a subtropických oblastiach. Jej anglické pomenovania Hawaiian bell alebo Hawaiian sunset vine môžu naznačovať istú spojitosť s havajskými ostrovmi, v skutočnosti však nepochádza z Havaja. V prirodzených podmienkach rastie pri hladine mora a na piesočnatých pôdach.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami alebo stonkovými odrezkami. Semená získate z vyzretých toboliek. Pred výsevom je potrebné ich namočiť na 24 hodín do vody. Potom udržujte pôdu neustále vlhkú a teplú a klíčenie by malo nastať do dvoch týždňov.

Stonkové odrezky odoberte zo zdravej, zrelej rastliny počas vegetačného obdobia. Odrezky by mali byť dlhé približne 15 – 20 cm a mali by mať najmenej 2 uzly. Ponorte ich do zakoreňovača a umiestnite do dobre priepustnej, vlhkej zmesi rašeliny a perlitu. Substrát udržujte vlhký a teplý, kým odrezky nezakorenia, čo zvyčajne trvá 4-6 týždňov. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Ako pestovať Stictocardia beraviensis

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na miestach s väčším množstvom rozptýleného svetla, prípadne len s miernym zatienením. Čím viac slnka jej doprajete, tým bude mať viac kvetov. Rovnako dobre však bude rásť aj v polotieni a tieni, bude stále dobre kvitnúť a zároveň bude mať väčšie listy, čo jej dodá zaujímavý tropický vzhľad.

Zemina
Nevyžaduje žiadne špeciálne substráty a dobre sa pestuje v bežnej záhradnej zemine, ktorá však musí byť dobre priepustná. Uprednostňuje neutrálnu alebo mierne zásaditú pôdu.

Zálievka
Rastlina má rada veľa vody, najmä ak sa pestuje na plnom slnku. Pri nedostatku vlahy a v období sucha zhodí všetky listy.

Kvitnutie
V tropickom prostredí kvitne takmer väčšinu roka.

Choroby a škodcovia
Príležitostne sa môže objavovať múčnatka, roztoče a škvrny na listoch plesňového pôvodu.

Mrazuvzdornosť
Rastlina by mala byť čiastočne odolná voči menšiemu mrazu, mráz však spôsobí, že zhodí všetky listy a ak odumrú aj stonky, ešte sa stáva, že v priaznivých podmienkach vyraší nanovo z koreňov.

Tip na pestovanie

V tropických oblastiach sa môže rastlina pestovať zasadená do zeme, kde vyžaduje dostatočný priestor vôli svojmu rýchlemu rastu. Dá sa však bez problémov pestovať aj v dostatočne veľkej nádobe. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. V nádobe poskytnite rastline silnú drevenú mriežku, rýchlo rastúce vetvy do nej poprepletajte. Samozrejme udržiavajte pôdu vlhkú. Prípadné prerastajúce a nežiaduce vetvičky môžete ostrihať. Vzhľadu rastliny to neublíži, naopak, podporí to nové kvitnutie. Na zimu ju však preneste do priestorov chránených pred mrazmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *