Sedum pachyphyllum

Rozchodník, (Sedum pachyphyllum), (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Blue jelly bean, Jelly beans, Jelly bean plant, Many fingers

Charakteristika

Sedum pachyphyllum je nenáročná odolná, pomalšie rastúca sukulentná rastlina. Má dužinaté svetlozelené listy s voskovitým povlakom na povrchu. Listy sú takmer valcovité, mierne prehnuté a zakončené tupou špičkou. Tá sa v priebehu leta sfarbuje do červena. Cez zimu sa červené sfarbenie sčasti stratí a v tomto období môžu rastline čiastočne opadávať spodné listy. Jasnožlté hviezdicovité kvety na krátkych stonkách vykvitajú v zimnom období. Kvetné stonky sa začnú objavovať po krátkom jesennom oddychu už pred koncom roka.

Rastlina rastie pomaly, občas odnožuje a jej výška väčšinou nepresahuje 10 cm, hoci niektoré zdroje uvádzajú až 30 cm. Stonky po určitej dobe drevnatejú a keďže na drevnatých stonkách už nerastú listy, odporúča sa pre krajší dojem zmladzovanie – množenie a pestovanie mladších rastlín.
Rastlina nie je mrazuvzdorná, poklesy teplôt toleruje len k bodu mrazu.

Výskyt

Sedum pachyphyllum pochádza z Mexika (z oblastí Sierra Mixta, San Luis a Oaxaca).

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa úplne rovnako ako aj iné rozchodníky zo stonkových alebo listových odrezkov. Zvyčajne stačí položiť časť rastliny (odlomenú stonku alebo listy) na zem tam, kde ju chcete pestovať. Lístky a konáriky pri dotyku s pôdou zakorenia takmer kdekoľvek a časom sa rozrastú do okolia. Na toto miesto prisypte len veľmi tenkú vrstvu priepustnej vlhkej zeminy, aby ste rastline uľahčili zakoreňovanie. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu. Dá sa vysievať aj zo semien.

Ako pestovať rozchodník

Umiestnenie
Vhodné je slnečné stanovište, ideálne plné slnko. Pri pestovaní v interiéri mu tiež nájdite čo najsvetlejšie miesto. Nedostatok svetla sa prejaví tmavým sfarbením listov a ich riedkym rastom.

Zemina
Vysaďte ho do chudobnejšej a dobre priepustnej zeminy zmiešanej s väčším podielom piesku alebo do špeciálneho substrátu na kaktusy a sukulenty.

Zálievka
Od jari do leta, pri pestovaní na plnom slnku, má rastlina rada veľa vody, v zime potom zalievajte iba mierne a sporadicky. Vydrží aj dlhšiu dobu bez vody. Pri veľkom nedostatku vody začnú vo väčšom množstve opadávať listy.

Kvitnutie
Kvitne v zime, kvetné stonky sa začínajú objavovať už pred Vianocami.

Choroby a škodcovia
Rastlina môže podliehať hubovej hnilobe v príliš vlhkých, podmáčaných pôdach v kombinácii s chladným počasím. Na kvetných pukoch sa môžu objavovať vošky.

Tipy na pestovanie

U nás sa zvykne pestovať v nádobách ako izbová rastlina. Od jari do jesene sa odporúča rastlinu letniť na svetlom vonkajšom stanovišti. Cez zimu by mala byť umiestnená v priestore s teplotou asi 5 – 10 °C. Pri celoročnom pestovaní vo vykurovanej miestnosti je rastlina menšia, málo sa vyfarbí a trpí väčším opadom listov. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Tiež patrí medzi nízke druhy, dorastá do výšky len 5 – 7 cm. Má drobné dužinaté lístky, ktorých farba sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej až po žiarivo zelenú.

Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými hustými súkvetiami, ktoré vyrastajú na vrcholoch olistených stoniek. Rastlina dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.

Rozchodník skalný (Sedum rupestre) má pôvod v severnej, strednej a južnej Európe a patrí medzi obľúbené skalničky. Má žlté kvety a kvitne v lete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *