Tulipánovec zvončekovitý

Tulipánovec zvončekovitý, (Spathodea campanulata), (Bignoniaceae – bignóniovité), cz: Spatodea zvonkovitá, en: African tuliptree

Charakteristika

Tulipánovec zvončekovitý je vždyzelený alebo poloopadavý tropický strom s hustou, košatou, oválnou korunou. Je to jediný druh rodu spathodea. Dorastá do výšky 10 až 15 m, niektoré zdroje uvádzajú až 35 m. Jeho listy vyrastajú protistojne, sú stopkaté a nepárno perovito zložené. Na každom liste je 5–7 párov prisadnutých alebo krátko stopkatých lístkov, ktoré majú vajcovitý tvar, sú kožovité a cca 10 cm dlhé. Staršie stromy mávajú dutý kmeň a veľké konáre zvyknú opadávať, ako strom starne.

Kvety vyrastajú v chocholíkoch v ktorých je spolu 40–50 kvetv. Kvetné púčiky sú hnedožlté, hore zahnuté a naplnené sú tekutinou, ktorá pri stlačení vystrekne. Kvety sú zvonkovité, žiarivo červeno-oranžové so žltým kučeravým lemovaním, 10–12 cm dlhé. Plod je úzky, 15 až 20 cm dlhý semenný struk obsahujúci asi 500 papierových semien s priehľadnými krídelkami. Lusky sa po dozretí rozdelia, aby sa semená uvoľnili do vetra. Kvety majú zaujímavú biológiu opeľovania.

Opeľovanie kvetov

Kvety sú cudzoopelivé a rozkvitajú v období sucha. Sú opeľované vtákmi a netopiermi. Kvetný kalich je v priebehu vývoja kvetu naplnený tekutinou a koruna sa teda vyvíja vo vodnom prostredí. Keď sa koruna rozvíja, väčšia časť vody zostane v korunnej rúrke a vo zvonkovitej časti koruny. Kvety sa otvárajú v noci (okolo 21. hodiny), o polnoci sú už plne rozvité. Medzi 4. a 5. hodinou rannou sa začína uvoľňovať peľ, okolo 8. hodiny sa rozlepujú oba laloky blizny a tá je následne receptívna až do neskorého večera nasledujúceho dňa. Pokiaľ je blizna opelená, oba laloky k sebe opäť priľnú. Do tekutiny v kvete sa uvoľňuje nektár až do koncentrácie cukrov okolo 9,5 %. Pokiaľ nie je nektár odoberaný, produkcia sa okolo 6. hodiny rannej zastavuje. Pri odobratí kališnej tekutiny s nektárom sa ich produkcia obnovuje.

Výskyt

Tulipánovec zvončekovitý pochádza z tropickej západnej a rovníkovej Afriky od Sierra Leone cez Gabon až po Burundi a presahuje do Konga a Angoly. Ako okrasný strom bol rozšírený do trópov a subtrópov celého sveta a v mnohých oblastiach sa stal inváznym druhom. Často sa stáva nežiadúcim porastom na pastvinách a poliach s viacročnými plodinami.

Spathodea rastie v opadavých lesoch a v riedkej stromovej vegetácii na savanách, v nadmorských výškach do 2000 metrov. Vyskytuje sa na miestach narušených eróziou aj v zónach s poľnohospodársky využívanou pôdou. Najlepšie rastie v oblastiach, kde sa ročné denné teploty pohybujú v rozmedzí 27 – 30 °C, ale znesie aj 23 – 34 °C.

Rozmnožovanie

Drobné krídlaté semená dozrievajú asi 8 týždňov po opelení a šíria sa ešte v priebehu suchého obdobia vetrom. Napriek svojej kráse je tulipánovec považovaný za agresívnu a inváznu rastlinu v mnohých tropických oblastiach, kde bol zavlečený. Vytvára početné semená, ktoré vietor a voda prenášajú na nové miesta.

Okrem výsevu semien sa tento rýchlo rastúci strom rozmnožuje odnožami, čo sú koreňové výhonky alebo odrezkami.

Ako pestovať tulipánovec zvončekovitý

Umiestnenie
Je to teplomilná drevina, takže preferuje polohu na plnom slnku. Ideálne sú miesta, kde nefúka silný vietor, ktorý spôsobuje značné škody na jej krehkých lámavých vetvách a tým aj celkovom tvare stromu. Dobre znáša prímorské slané podmienky aj čiastočný tieň, na plnom slnku však najkrajšie kvitne.

Zemina
Najlepšie rastie v bohatej, hlbokej, dobre priepustnej a vlhkej pôde, ale veľmi dobre znáša aj oveľa horšie podmienky. Preferuje pH v rozmedzí 5 – 7,5, a toleruje aj rozmedzie 4,5 – 8. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Zálievka
Zakorenené rastliny sú veľmi dobre odolné voči suchu. V suchých obdobiach alebo pri slabom mraze však rastline môžu opadnúť listy. Stromy vystavené suchým podmienkam pôsobia značne zanedbane.

Kvitnutie
Kvitne podľa podmienok celoročne, záleží to od klímy a geografickej polohy. Na južnej Floride napríklad hlavné kvitnutie prebieha na jar (marec – apríl) s pokračujúcim, no nepravidelným kvitnutím počas zostávajúcej časti roka.

Strihanie
Pestovatelia by mali strom zrezávať pravidelne po väčšine dažďov alebo miernych mrazoch, aby mu udržali pekný vzhľad. Tiež je potrebné pravidelné odstraňovanie odumretých konárov. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Využitie

Tulipánovec zvončekovitý, keď je udržiavaný, je veľmi okrasná drevina a počas kvitnutia žiari do veľkej diaľky. Pestuje sa v trópoch vo veľkých záhradách a prímorských mestských parkoch.

Drevo má mäkké, svetlo hnedé a používa sa na výrobu papiera, v oblasti pôvodného výskytu aj na výrobu bubnov a na vyrezávanie. Kôra, kvety, listy, semená aj korene sa používajú v tradičnej medicíne. Kôra má napríklad preháňavý a antiseptický účinok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *