Tis obyčajný

Tis obyčajný, (Taxus baccata), (Taxaceae – tisovité), cz: Tis červený

Charakteristika

Tis obyčajný je vždyzelený krík alebo strom dorastajúci do výšky 15 m. Často rastie ako viackmenný rozložitý ker. Kmeň má porastený hnedočervenou až sivohnedou šupinovitou borkou, ktorá neobsahuje živičné kanáliky. Konáre sú husto obrastené tmavozelenými listami – ihlicami. Tie sú na mladých konároch skrutkovito postavené, neskôr sú zoskupené vo dvoch radoch. Ihličie zostáva na konároch 6 – 8 rokov. Tis je dvojdomá rastlina. Kvitne v marci a apríli. Samčie kvety tvoriace peľ sú malé guľovité šištičky husto zoskupené na spodnej strane konárikov v pazuchách ihlíc. Samičie kvety rastú jednotlivo na krátkych konárikoch a sú to tiež šištičky podobné púčikom. Plod je jasnočervená semenná bobuľa, alebo inak povedané zrelé semeno je obklopené červeným dužinatým pohárikovitým rôsolovitým mechúrikom. Dozrieva v auguste a septembri.

Je to dlhoveká drevina, dožíva sa aj niekoľko stoviek rokov.

Výskyt

Tis je rozšírený v mediteránnej, temperátnej až oceánickej oblasti Európy a rastie aj v Ázii a Afrike. Je považovaný za dedičstvo treťohôr a vo viacerých krajinách, vrátane Slovenska je zákonom chránený. V minulosti dochádzalo k jeho hojnému výrubu pre jeho kvalitné drevo. Najväčší prirodzený výskyt tisu obyčajného v Európe sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Harmanecká tisina, ktorá je súčasťou NP Veľká Fatra. Najstaršie exempláre tu majú okolo 600 rokov.

Tis sa v rôznych formách pestuje ako cenná okrasná drevina v parkoch a záhradách, neodporúča sa ho však vysádzať do blízkosti škôl a ihrísk, pretože celá rastlina, okrem červených mechúrikov, je silne jedovatá.

Rozmnožovanie

Tis si môžete rozmnožiť prostredníctvom 10 cm odrezku odobratého zo zdravej rastliny ideálne koncom leta v júli až auguste, hoci odrezky sa môžu odoberať až do neskorej jesene. Vyberajte dobre vyzreté výhonky z vrcholových konárov. Na báze odrezka nechajte malú pätku starého dreva a nad ňou v dĺžke 2 cm opatrne odstráňte ihličie. Reznú plochu namočte do stimulátora zakorenenia a opatrne vložte do vlhkého rašelinovo pieskového substrátu.

Počas zakoreňovania výhonky umiestnite na tienisté miesto a zabezpečte im dostatočnú pôdnu aj vzdušnú vlhkosť. Ideálne je umiestniť ich do pareniska alebo fóliovníka, ktoré si môžete vybrať tu. Tis zakoreňuje veľmi dlho, preto treba mať trpezlivosť. Môže to trvať až do 24 týždňov. Po zakorenení mladé rastlinky otužujte vetraním.

Tis sa rozmnožuje aj semenami.

Ako pestovať tis

Umiestnenie
Tis obyčajný je naším najtieňomilnejším ihličňanom, môžete ho pestovať na tienistom a polotienistom mieste, znesie však aj plné osvetlenie.

Zemina
Nie je náročný ani na kvalitu a úrodnosť pôdy. Vyhovujú mu vlhkejšie a na minerálne látky bohatšie aj vápenaté stanovištia.

Zálievka
Potrebuje dostatočnú pôdnu aj vzdušnú vlhkosť bez nadmerného premokrenia hlavne prvý rok po výsadbe, aby mal možnosť kvalitne sa zakoreniť a uchytiť. V tomto období dajte pozor, aby nedošlo k preschnutiu substrátu. Staršie stromy už nemajú nároky na pôdu a závlahu, v horúcich letných mesiacoch však občasnú zálievku ocenia.

Starostlivosť
Mladé rastliny bývajú citlivé na nízke teploty, preto ich prvé roky po výsadbe chráňte v zimnom období nástielkou z lístia alebo čečiny. Tis veľmi dobre znáša rez, preto sa hodí do živých plotov, ktorých rast sa často upravuje. Elektrické nožnice na živé ploty nájdete tu.

Využitie

Tým, že rastlina je zákonom chránená a jedovatá zároveň, jej využitie v súčasnosti je značne obmedzené. Obsahuje jedovatý alkaloid taxín a kedysi sa využíval v ľudovom liečiteľstve proti uštipnutiu hadom a besnote. Výnimočne sa používal aj na posilnenie srdcovej činnosti, na zvýšenie krvného tlaku a povzbudenie funkcie čriev. Pretože je veľmi jedovatý, od jeho farmaceutického využitia sa upustilo. Obľubuje ho jelenia zver, ktorá sa zrejme jeho konzumáciou zbavuje črevných parazitov.

Drevo tisu je tvrdé, pevné a elastické a kedysi sa využívalo na výrobu nástrojov a pažieb zbraní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *