Trávnička trsnatá

Trávnička trsnatá, (Armeria juniperifolia, syn: Armeria caespitosa, Armeria juniperina), (Plumbaginaceae – olovníkovité)

Trávnička trsnatá, (Armeria juniperifolia)

Charakteristika

Trávnička trsnatá patrí medzi najmenšie trávničky. Vytvára drobné ružice tmavozelených čiarkovitých listov pripomínajúcich drobnú hustú trávu. Listy sú dlhé cca 1 – 2 cm a formujú sa do zelených plochých vankúšov. Koncom jari nad nimi vykvitnú guľovité súkvetia kvietkov. Kvetné hlávky rastú na pevných, takmer bezlistých, chĺpkatých stonkách, dlhých 3 – 5 cm. Kvety kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej a existuje aj bielokvetá odroda, ktorá má navyše aj svetlejšie zelené listy. Táto trávnička pochádza z hornatých oblastí stredného Španielska, kde rastie v skalistých pôdach v nadmorských výškach medzi 800 -1400 m n m. Je mrazuvzdorná.

trávnička

Rozmnožovanie

Trávnička sa dá jednoducho rozmnožiť delením trsov. Staršie výsadby sa po čase rozpadajú do nepravidelných tvarov a strácajú svoj bochníkovitý vzhľad, takže rozdeľovanie rastlín im prospeje. Ideálne obdobie je po odkvitnutí, koncom júna. Po odkvitnutí môžete skúsiť aj delenie pomocou odrezkov, a to tak, že oddelíte bočné ružice listov s kúskom zdrevnatenej stonky, očistíte spodok od starých suchých listov a zapichnete do čistého vlhkého piesku. Piesok pravidelne zalievajte, aby nevyschol, odrezky udržiavajte v tieni a občas ich oroste. Do 4 týždňov by mali pustiť korienky.

Predávajú sa aj semienka trávničky, ktoré sa majú vysievať do skleníka alebo fóliovníka v marci až apríli do hĺbky 1 cm. Presádzajú sa na konečné stanovisko v máji. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Trávnička trsnatá, (Armeria juniperifolia)

Ako pestovať trávničku

Umiestnenie
Vhodné je slnečné miesto skalky, môže byť aj priame slnko alebo miesto s miernym odklonom od slnka. Ideálny je suťovitý, oddrenážovaný svah.

Zemina
Zemina by mala byť štrkovitá a piesočnatá, priepustná, dobre drenážovaná, s mierne kyslou reakciou. Pôda by však nemala byť extrémne vysychavá.

Zálievka
V období vegetácie by mala mala byť pôda stále primerane vlhká. V zime neznáša zimné vlhko, preto je potrebná ochrana. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. Okolo rastliny nesmie stáť voda po daždi, alebo na jar.

Kvitnutie
Kvitne od konca apríla, v máji až do júna. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka.

Využitie

Trávnička trsnatá je ideálna rastlinka do suťovitej skalky v miernom svahu na slnečnom stanovišti. Rastie v svojom bochníkovitom tvare a nevytláča ostatné rastliny, takže sa hodí aj do malých skaliek. Obzvlášť vynikne po vysadení viacerých rastlín vedľa seba.

Príbuzné druhy

Trávnička prímorská (Armeria maritima) dosahuje výšku okolo 15 – 20 cm a je veľmi podobná trávničke trsnatej. Je väčšia, má väčšie listy a vyššie kvety a rozrastá sa do vankúšov širokých 30 cm. Nároky na životné podmienky sú rovnaké, čím viac slnka bude mať, tým bude lepšie kvitnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *