Trávnička trsnatá

Trávnička trsnatá, (Armeria juniperifolia, syn: Armeria caespitosa, Armeria juniperina), (Plumbaginaceae – olovníkovité)

Trávnička trsnatá, (Armeria juniperifolia)

Charakteristika

Trávnička trsnatá patrí medzi najmenšie trávničky. Vytvára drobné ružice tmavozelených čiarkovitých listov pripomínajúcich drobnú hustú trávu. Listy sú dlhé cca 1 – 2 cm a formujú sa do zelených plochých vankúšov. Koncom jari nad nimi vykvitnú guľovité súkvetia kvietkov. Kvetné hlávky rastú na pevných, takmer bezlistých, chĺpkatých stonkách, dlhých 3 – 5 cm. Kvety kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej a existuje aj bielokvetá odroda, ktorá má navyše aj svetlejšie zelené listy. Táto trávnička pochádza z hornatých oblastí stredného Španielska, kde rastie v skalistých pôdach v nadmorských výškach medzi 800 -1400 m n m. Je mrazuvzdorná.

trávnička

Rozmnožovanie

Trávnička sa dá jednoducho rozmnožiť delením trsov. Staršie výsadby sa po čase rozpadajú do nepravidelných tvarov a strácajú svoj bochníkovitý vzhľad, takže rozdeľovanie rastlín im prospeje. Ideálne obdobie je po odkvitnutí, koncom júna. Po odkvitnutí môžete skúsiť aj delenie pomocou odrezkov, a to tak, že oddelíte bočné ružice listov s kúskom zdrevnatenej stonky, očistíte spodok od starých suchých listov a zapichnete do čistého vlhkého piesku. Piesok pravidelne zalievajte, aby nevyschol, odrezky udržiavajte v tieni a občas ich oroste. Do 4 týždňov by mali pustiť korienky.

Predávajú sa aj semienka trávničky, ktoré sa majú vysievať do skleníka alebo fóliovníka v marci až apríli do hĺbky 1 cm. Presádzajú sa na konečné stanovisko v máji. Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu.

Trávnička trsnatá, (Armeria juniperifolia)

Ako pestovať trávničku

Umiestnenie
Vhodné je slnečné miesto skalky, môže byť aj priame slnko alebo miesto s miernym odklonom od slnka. Ideálny je suťovitý, oddrenážovaný svah.

Zemina
Zemina by mala byť štrkovitá a piesočnatá, priepustná, dobre drenážovaná, s mierne kyslou reakciou. Pôda by však nemala byť extrémne vysychavá.

Zálievka
V období vegetácie by mala mala byť pôda stále primerane vlhká. V zime neznáša zimné vlhko, preto je potrebná ochrana. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. Okolo rastliny nesmie stáť voda po daždi, alebo na jar.

Kvitnutie
Kvitne od konca apríla, v máji až do júna. Pre bohaté kvitnutie potrebuje veľa slnka.

Využitie

Trávnička trsnatá je ideálna rastlinka do suťovitej skalky v miernom svahu na slnečnom stanovišti. Rastie v svojom bochníkovitom tvare a nevytláča ostatné rastliny, takže sa hodí aj do malých skaliek. Obzvlášť vynikne po vysadení viacerých rastlín vedľa seba.

Príbuzné druhy

Trávnička prímorská (Armeria maritima) dosahuje výšku okolo 15 – 20 cm a je veľmi podobná trávničke trsnatej. Je väčšia, má väčšie listy a vyššie kvety a rozrastá sa do vankúšov širokých 30 cm. Nároky na životné podmienky sú rovnaké, čím viac slnka bude mať, tým bude lepšie kvitnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.