Vajgela kvetnatá

Vajgela kvetnatá, vajgela ružová (Weigela florida), (Caprifoliaceae – zemolezovité), Diervilla

Charakteristika

Vajgela kvetnatá je opadavý rozložitý okrasný krík, ktorý je nenáročný a odolný. Darí sa jej takmer všade a znesie i zanedbávanie. Má oblúkovité konáre porastené sviežozeleným lístím. Listy sú oválne, podlhovasto vajcovité, na koncoch predĺžené a zašpicatené. Smerom k vrcholu sa zužujú.

Koncom jari a začiatkom leta sa tvoria ružové, z vnútornej strany bledoružové alebo takmer biele kvety. Ich tvar je zvončekovitý, rúrkovitý až lievikovitý a vyrastajú v súkvetiach tvorených z 3 až 5 kvetov, v tzv. pazušných vrcholíkoch. Pestuje sa veľa krížencov s prekrásnymi kvetmi, sfarbenými na bielo, ružovo a červeno alebo purpurovo. Obľúbené sú aj odrody s panašovanými listami.

Krík dorastá do výšky 1,5 – 2,5 m. Pochádza z východnej Ázie, z oblastí Číny a Kórey.

Rozmnožovanie

Vajgela sa dá rozmnožiť z bylinných, prípadne polodrevitých odrezkov. Zakoreneniu napomáha vlhkosť vzduchu a teplo. Aby ste zvýšili šancu odrezkov zakoreniť, umiestnite ich do pôdy vo fóliovníku. Odrezky odoberajte zo zdravej vitálnej rastliny od mája do júla. Vo vhodných podmienkach zakorenia už do troch týždňov. Vhodný spôsob množenia je aj tzv. potápanie, keď spodný, najlepšie jednoročný konár materskej rastliny prihrniete zemou a upevníte. Potápanie sa vykonáva v marci až júni, do jesene by sa mali objaviť na potopenej časti korienky. Potom môžete konár oddeliť od materskej rastliny a zasadiť na určené miesto.

  • Vajgela kvetnatá, (Weigela florida)

Ako pestovať vajgelu

Umiestnenie
Rastlina obľubuje slnko, ale znesie aj mierne zatienenie. Je odolná proti nízkym teplotám, no ocení ochranu pred mrazivými vetrami.

Zemina
Potrebuje výživné, dobre priepustné, piesočnato hlinité, prirodzene vlhké pôdy. Darí sa jej i vo vápenatej pôde. Nevhodná je ťažká, studená alebo príliš suchá pôda.

Zálievka
Vajgela má rada dostatok vlahy. V obdobiach sucha jej zálievka prospeje.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júna. Závisí to aj od stanovišťa a životných podmienok alebo aj od uskutočneného rezu. Kvietky sa však môžu objavovať jednotlivo až do jesene (september, október).

Strihanie

Aby vajgela vyzerala pekne a bohato kvitla, potrebuje presvetľovací rez, pri ktorom sa odstraňujú prehustené a vzájomne si prekážajúce výhonky. Presvetľovací rez potrebujú takmer všetky okrasné kríky kvitnúce v lete. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.

Vajgela kvitne na mladých výhonkoch, preto s pribúdajúcimi staršími a drevnatejúcimi konármi stráca na kráse. Každý tretí rok jej preto treba odstrániť trojročné výhonky, keďže tie už nenasadzujú kvetné púčiky. Nebojte sa niekoľko starších vetiev vyrezať až pri zemi.

Ostatné výhonky (aj tie, ktoré kvitli) skráťte o tretinu až polovicu. Spomalíte tým proces starnutia a podporíte rozkonárenie a kvitnutie. Rez sa vykonáva hneď po odkvitnutí, zvyčajne koncom júna a v júli. Aj mladé kríky po výsadbe treba skrátiť približne o dve tretiny.

Využitie

Zvykne sa pestovať ako okrasná drevina, často pozdĺž ciest, diaľnic, alebo v mestskej parkovej výsadbe. Pestuje sa v skupinách v spoločnosti iných krovín, alebo aj ako podrast pod vysokými stromami. Veľmi pekne vynikne v zmiešaných skupinkách drevín, napríklad pestovaná s pajazmínom, alebo tavoľníkom. Vynikne vo výsadbe živých plotov aj ako solitér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.