Jazyčník japonský, (Ligularia tussilaginea, Farfugium japonicum, Tussilago japonica), (Asteraceae – astrovité), cz: Popelivka podbělovitá, en: Leopard plant, Green leopard plant, Tractor seat plant
Charakteristika
Jazyčník japonský je trváca vždyzelená bylina, rastúca vo voľnom trse, ktorá môže dorásť do výšky až 60 cm. Jej listy vyrastajú zo silného podzemku. Sú veľké, dlhostopkaté, lesklé a kožovité, tmavozelenej farby a obličkovitého tvaru. Okraj čepele môže byť zubatý aj celookrajový.
Žiarivo žlté úborové kvety kvitnú vo voľných strapcoch na silných, väčšinou bezlistých stonkách, ktoré koncom leta stúpajú ponad lístie. Úbory sú tvorené z 8 – 12 samičích jazykovitých kvetov a početných obojpohlavných rúrkovitých kvetov uprostred. Plody sú nažky. Rastlina obsahuje tumorigénne pyrolizidínové alkaloidy.
Výskyt
Pochádza z východnej Ázie, kde rastie v Japonsku, Kórei, na Taiwane, ale aj v strednej časti kontinentálnej Číny. Vyskytuje sa hlavne vo vlhkých lesoch, pozdĺž vodných tokov, v údoliach a vlhkých trávnatých svahoch a morských brehoch. Lokality ležia v nízkych nadmorských výškach.
Občas sa pestuje ako okrasná rastlina aj vo vyšľachtených kultivaroch s farebnými, bielo škvrnitými listami. Fotky k článku boli urobené na Madeire, Funchal, Parque de Santa Catarina, 8.11.2023.
Rozmnožovanie
Rastlina sa samovoľne rozmnožuje semenami – nažkami, alebo aj vegetatívne – odnožovaním. Rozmnožiť sa dá jednoducho delením trsov starších rastlín, ideálne na jar. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať jazyčník
Umiestnenie
Rastline vyhovuje stanovište v polotieni až úplnom tieni. Na silnom slnku jej vädnú listy a stáva sa to aj pri dostatočnej vlhkosti v horúcom letnom podnebí. Vyžaduje tiež ochranu pred studeným vetrom.
Zemina
Najlepšie sa pestuje na humóznych, organicky bohatých pôdach. Uprednostňuje vlhké pôdy, ktoré nikdy nevysychajú.
Zálievka
Rastline prospieva pravidelná, hlboká zálievka v horúcom lete.
Kvitnutie
Kvitne koncom leta. Pri pestovaní pre efekt lístia, hlavne pri farebnolistých kultivaroch, niektorí záhradníci odstraňujú kvitnúce stonky, aby teda zdôraznili kvalitu lístia.
Choroby a škodcovia
Rastlinu s obľubou navštevujú slimáky a slizniaky, ktoré môžu výrazne poškodiť lístie. Aby ste predišli znehodnoteniu výsadby, nastražte na nich pasce.
Využitie
Jazyčník japonský sa pestuje ako okrasná rastlina pre vlhké tienisté alebo lesné záhrady väčšinou v subtropických oblastiach alebo aj ako nádobová rastlina. Darí sa mu pod vyššími kríkmi a stromami a tiež v blízkosti vody. Pestré kultivary sa často používajú na rozjasnenie tienistých záhrad. Niektoré kultivary majú lesklé zelené listy, iné pestré s nepravidelnými krémovo bielymi alebo žltými znakmi, niektoré sú s vlnitými alebo zubatými okrajmi, s listami vztýčenými na dlhých stopkách. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.
Príbuzné druhy
Rod Ligularia (Jazyčník) tvorí okolo 80 – 100 druhov, pričom väčšina z nich pochádza z Ázie. Medzi druhy, ktoré sa vyskytujú aj na našom území, hoci vzácne, patrí Jazyčník sivý (Ligularia glauca) a Jazyčník sibírsky (Ligularia sibirica). Ako záhradné rastliny sa u nás pestujú zväčša Jazyčník veľkoúborový (Ligularia dentata), prípadne Przewalskii alebo Wilsoniana v rôznych kultivaroch.