Vavrínovec lekársky

Vavrínovec lekársky, (Prunus laurocerasus), (Rosaceae – ružovité), en: Cherry laurel, Common laurel

Vavrínovec lekársky, (Prunus laurocerasus)

Charakteristika

Vavrínovec lekársky je vždyzelený krík alebo malý až stredne veľký strom, pôvodom z oblastí okolo Čierneho mora v juhozápadnej Ázii a juhovýchodnej Európe. Listy má tmavozelené, kožovité, lesklé, 10 – 15 cm dlhé a 4 – 6 cm široké. Listy môžu mať po rozdrvení vôňu mandlí. Kvetné puky sa objavujú skoro na jar a rozkvitajú začiatkom mája vo vzpriamených 7 – 15 cm dlhých strapcovitých súkvetiach. Jednotlivé súkvetia sú zložené až z 30 – 40 kvetov veľkých približne 1 cm. Sú smotanovo bielej farby so žltým stredom a do okolia šíria omamnú sladkú vôňu. Plody sú tmavofialové bobule, široké 1 – 2 cm, ktorá dozrievajú začiatkom jesene. Rastlina je mierne jedovatá, takže ju nekonzumujte, v listoch a v kôstkach plodov sa nachádza kyanovodík. (Toxicita v kôstkach je podobná kôstkam marhúľ alebo broskýň).

Medzi prednosti tohto okrasného kríka patrí to, že je stálozelený, odolný a nenáročný na svetlo, ideálny do živých plotov. Svojimi kvetmi a plodmi láka do záhradky opeľovačov a užitočné vtáctvo.

Vavrínovec lekársky, (Prunus laurocerasus)

Rozmnožovanie

Vavrínovec sa rozmnožuje semenami, ktoré padajú do okolia materských kríkov a často z nich vyrastajú semenáčiky. Tiež si ho môžete rozmnožiť cca 10 – 20 cm dlhými odrezkami na jar alebo na jeseň. Odstráňte spodné konáriky alebo listy, aby po vysadení neboli pod zemou. Po prípadnom ošetrení stimulátorom zakoreňovania zapichnite odrezky do substrátu a polejte. Počas celej doby zakoreňovania udržujte substrát vlhký. Pre zvýšenie úspešnosti môžete umiestniť zakoreňujúce sa odrezky do miniskleníka alebo pareniska.

Výsadba

Vhodné obdobie na výsadbu je na jar alebo na jeseň. Vykopte dostatočne veľkú výsadbovú jamu, ideálne dva krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava vavrínovca. Pri výsadbe pridajte ku koreňom rastliny zeminu obohatenú o kompost alebo hnojivo, dobre utlačte a zalejte. Odporúča sa mierne ostrihať vrcholce kríka. Pôdu okolo vysadenej rastliny pravidelne zalievajte.

Vavrínovec lekársky, (Prunus laurocerasus)

Ako pestovať vavrínovec

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečná poloha aj polotieň, rásť bude aj v tieni. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Zemina
Doprajte mu zeminu bohatú na živiny, priepustnú a humóznu s pH mierne kyslým až zásaditým. V prípade potreby je dobré pridať do pôdy trochu piesku a rašeliny. V ílovitých pôdach rastlina živorí a nevyzerá pekne.

Zálievka
Pri mladých a čerstvo zasadených kríkoch dbáme na primeranú pravidelnú zálievku, aby rastlina dobre zakorenila. Staršia, dobre uchytená a zakorenená rastlina potom odolá aj suchu.

Kvitnutie
Kvitne v máji a júni, zväčša až 2 – 3 roky po výsadbe. V pravidelne tvarovaných a skracovaných živých plotoch rastliny nekvitnú.

Choroby a škodcovia
Vyskytnúť sa môže antraknóza. Je to choroba zväčša hubovitého pôvodu, ktorá spôsobuje škvrnitosť a vädnutie listov a výhonkov aj vädnutie semenáčikov. Listy po napadnutí predčasne usychajú a opadávajú. Pomôže postrek proti hubovitým chorobám.

Zo škodcov spôsobuje viditeľné poškodenie nosánik ryhovaný. Je to čierny chrobák, ktorý má akoby predĺžený nos a keď na neho narazíte, padá na zem a robí mŕtveho. Dospelý jedinec je veľký do 1 cm a škodu spôsobuje ohryzávaním listov. (Ohryzené listy je vidieť aj na fotografiách). Ešte horšie škody spôsobujú jeho larvy, ktoré sú v zemi a napádajú a ohryzávajú koreňový systém rastlín. Mladé rastliny môžu ožerom koreňov kompletne zničiť a staršie rastliny nenávratne poškodiť. Napádajú aj iné rastliny, napríklad rododendrony, cyklámeny, begónie, fuchsie, jahody a iné.

Vavrínovec lekársky, (Prunus laurocerasus)

Strihanie 

Vavrínovec lekársky môžete pestovať ako solitérny krík alebo ako vždyzelený živý plot. Rastie pomerne rýchlo, jeho ročné prírastky sú od 30 do 60 cm. V závislosti od kultivaru dorastá do výšky 1,2 m až do 7 metrov. Dobre znáša pravidelný rez. Skracovať ho môžete prakticky kedykoľvek počas vegetačného obdobia. Neodporúča sa zrezávať ho nožnicami na živé ploty, pretože pri veľkolistých rastlinách tak dochádza k čiastočnému zostrihaniu listov, ktoré potom nevyzerajú pekne. Ideálne je zostrihávať jednotlivé konáriky a výhonky ručne pomocou bežných záhradníckych nožníc. Nožnice na strihanie konárov si vyberiete tu. Zostrihávajte tie, ktoré zavadzajú, aj tie, ktoré potrebujete rozkonáriť.

Vavrínovec lekársky, (Prunus laurocerasus)

Zazimovanie

Vavrínovec, hoci pochádza z teplejších oblastí Ázie a Európy, pomerne dobre odoláva nízkym teplotám do -21°C. V chladnejších častiach Slovenska sa odporúča chrániť mu koreňový systém pred mrazmi mulčom, slamou alebo čečinou. Pri tuhších mrazoch môžu najmä koncové časti konárov omrznúť, no vavrínovec zväčša dokáže z takéhoto poškodenia zregenerovať a na jar znova obrašiť.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *