Bledavka Boucheova

Bledavka Boucheova, (Ornithogalum boucheanum, syn. Honorius boucheanus), (Hyacinthaceae – hyacintovité, predtým Liliaceae – ľaliovité), cz: Snědek hřebenitý

Bledavka Boucheova, (Ornithogalum boucheanum)

Charakteristika

Bledavka Boucheova je asi 20 – 50 cm vysoká trvalka. Pod zemou má vajcovitú cibuľu s hnedastými šupinami a krátkymi výbežkami. Jej veľkosť je v priemere 3,5 cm. Z cibule vyrastá pevný, hrubý, priamy, dlhý, lysý stvol (bezlistá stonka), ktorý nesie strapcovité súkvetie. Zároveň z cibule vyrastajú dlhé čiarkovité listy do tvaru ružice v počte 3 – 6 kusov. Listy sú sviežo zelené, žliabkovité, 1 – 1,5 cm široké a dlhé, zvyčajne sú dlhšie ako stvol. V čase kvitnutia odumierajú, alebo sú už odumreté.

Bledavka Boucheova, (Ornithogalum boucheanum)

Strapcovité súkvetie je pomerne hustý valcovitý strapec, zložený z 5 – 18 kvetov. Samotné kvety majú zvončekovitý tvar, sú nápadné a pomerne veľké. Rastú na kvetných stopkách, ktoré sú kratšie ako kvety. Okvetné lístky, ktorých je 6, sú podlhovasto kopijovité, končisté a mierne zvlnené. Sú bielej až bielo-zelenkasto-sivej farby a z oboch strán (z vnútornej aj vonkajšej strany) majú výrazný zelený pás. Plod je šesťrebrová tobolka s guľatými, hnedočiernymi semenami. Rastlina kvitne od apríla do mája.

Bledavka Boucheova, (Ornithogalum boucheanum)

Výskyt

Bledavka Boucheova je submeridionálny, subkontinentálny európsky druh. Rozšírená je prevažne v juhovýchodnej Európe s miernym presahom do južnej časti strednej Európy. Na východe zasahuje do západnej Ázie a Anatólie. Na Slovensku sa vyskytuje v lužných lesoch okolo Bratislavy a v južných častiach krajiny. Fotky boli urobené v Šúrskom lese.

Rastie v nížinách a pahorkatinách teplejších oblastí, na lúkach, trávnatých svahoch, medziach, viniciach, krovinách, lužných lesoch a svetlých hájoch. Pôdy vyhľadáva vlhké, v lete vysychavé, bohaté na živiny, zásadité až slabo kyslé, humózne a piesočnato hlinité.

Príbuzné druhy

Veľmi podobným druhom je bledavka ovisnutá (Ornithogalum nutans), ktorá je odlišná tým, že zelený pruh na okvetných lístkoch nie je na lícnej strane, iba na vonkajšej, takže kvietky vyzerajú byť celé biele. Strapcovité súkvetie býva menej početné. Kedysi bola bledavka Boucheova považovaná za poddruh bledavky ovisnutej.
Bledavka Gussoneho (Ornithogalum gussonei) je iba 10 cm vysoká rastlinka vyrastajúca z 1-2 cm veľkej cibuľky. Súkvetie má zložené z 5 až 10 bielych kvetov na vonkajšej strane s bledozeleným pásom. Vyrastajú na dlhých stopkách v pazuchách suchoblanitých listeňov. Rastie v trávnatých porastoch. Kvitne v apríli až v máji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *