Starček Fuchsov

Starček Fuchsov, (Senecio fuchsii, syn: Jacobaea ovata, Senecio nemorensis subsp. fuchsii, Senecio nemorensis var. angustifolius, Senecio ovatus), (Asteraceae – astrovité), cz: starček vejčitý, starček Fuchsův,

Starček Fuchsov, (Senecio fuchsii)

Charakteristika

Starček Fuchsov je pomerne vysoká trváca bylina s krátkym valcovitým podzemkom. V závislosti od okolností môže dorásť do výšky 40 – 100 cm, občas dokonca až do 150 cm. Má vzpriamenú, hranatú, holú stonku, ktorá môže mať fialovastý odtieň. Na stonke vyrastajú striedavé, jednoduché, kopijovité listy s pílkovitým okrajom a výraznou žilkou uprostred. Listy sú zúžené do stopky.

Starček Fuchsov, (Senecio fuchsii)

Kvitnutie

Rastlina kvitne od júla do októbra.

Kvety sa tvoria v riedkom vrcholíkovom súkvetí a sú žiarivo žltej farby. Kvetné úbory sú zložené z okrajových jazykovitých samičích kvetov, ktorých zvyčajne býva 5 a stredových rúrkovitých obojpohlavných kvetov tvoriacich terč, tých býva 8 -14. Plod je holá nažka s páperím, resp. chocholcom, ktorý je 3 x dlhší. Pre jednoduchšiu predstavu, plody sú podobné plodom púpavy.

Starček Fuchsov, (Senecio fuchsii)

Výskyt

Starček Fuchsov je stredoeurópsky druh rastliny. Rastie na svetlých aj polotienistých, vlhkejších a na živiny bohatších stanovištiach, prevažne v listnatých lesoch, krovinách, na rúbaniskách a stráňach, pozdĺž horských potokov a nív od pahorkatín do subalpínskeho stupňa. Fotky k článku boli urobené v Kremnických vrchoch.

Starček Fuchsov, (Senecio fuchsii)

Zaujímavosť

Rod Senecio (Starček) je veľmi početná skupina rastlín tvorená asi z 1300 druhov rozšírených od trópov po arktické pásmo zemegule. Patria sem stromovité rastliny, byliny aj sukulenty.

Pomenovanie starček vznikol pravdepodobne na základe toho, že jeho kvety po odkvitnutí obelejú až zošedivejú, čo pripomína vlasy a bradu starca. Prímenie Fuchsov získal na počesť nemeckého vedca, profesora medicíny a botanika Leonharta Fuchsa (1501-1566), ktorý je autorom veľkej knihy o rastlinách a ich použití ako liečiv.

Niektoré druhy starčekov, vrátane starčeka Fuchsovho, sa zaraďujú medzi jedovaté a zároveň liečivé rastliny. Obsahujú jedovaté alkaloidy (senecionín, senecín, fuchsisenecín – čo sú prudké pečeňové jedy), ďalej triesloviny, flavonoidy a živice. Kedysi sa v ľudovom liečiteľstve používala vňať ako účinný prostriedok proti kŕčom a krvácaniu, dnes sa jeho vnútorné použitie vôbec neodporúča, pretože by mohlo dôjsť k otrave, poškodeniu pečene aj nervovej sústavy. Možné je jeho vonkajšie použitie na liečenie problémov a poranení kože. Kašovité obklady z čerstvých listov sa prikladajú na hnisavé rany, odreniny, popáleniny a zápaly kože.

Príbuzné druhy

Starček prímorský (Sénecio maritima) je rastlina so šedostriebristými plstnatými listami pripomínajúcimi vykrojené čipky pochádzajúca zo Stredomorských krajín. U nás ju záhradkári s obľubou pestujú pre okrasu v záhonoch aj nádobách, často v kombinácii s rôznymi kvitnúcimi letničkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *