Záhradné bazény

Aktuálne tropické horúčavy, ktoré počas letných mesiacov zažívame, prinútili už mnohých uvažovať nad zadovážením si záhradného bazéna. Bazén nespochybniteľne spríjemní letné dni, osvieži a poskytne aj zábavu celej rodine.

Ak o bazéne ešte len uvažujete, tak sme pre vás pripravili niekoľko rád ako si vybrať ten správny bazén, ponuka je dostatočne široká.

Ako si vybrať bazén do záhrady

Pri výbere toho správneho bazéna si odpovedzte na tri základné otázky. Kto a ako bude bazén používať? Koľko miesta máte vyčleneného pre bazén? Ste pripravení sa o bazén pravidelne starať?

Typ bazéna si zvolíte v závislosti od typu užívateľa. Ak hľadáte bazén pre malé deti tak sa rozhliadnite po detských nafukovacích bazénoch. Pre väčšie deti a tínedžerov na vyblbnutie sa hodí buď väčší nafukovací bazén, alebo nadzemný bazén s konštrukciou.

Veľkosť a charakter pozemku môže byť limitujúcim faktorom. Na malých pozemkoch môžete zabudnúť na do zeme zapustený bazén olympijských rozmerov. Okrem rozmerov tiež dobre zvážte umiestnenie bazéna, ktorý by mal stáť na spevnenej rovnej ploche. Nezabudnite, že na napúšťanie vody do bazéna je dobré mať blízko vodovodnú prípojku, alebo studňu. Za úvahu tiež stojí možné zohrievanie vody (externý zdroj tepla (plachta) alebo prirodzené ohriatie pôsobením slnečných lúčov), spôsob filtrácie a výmeny vody (zdroj elektriny ak bude treba napojiť filter a čerpadlo).

Bazén je vynikajúcim zdrojom zábavy pre deti a relaxu pre dospelých, ale zároveň vyžaduje aj každodennú starostlivosť. Zanedbanie starostlivosti sa nevypláca. Stačí deň či dva bez filtrácie alebo výmeny a priezračná voda sa v bazéne zmení na zakalenú tekutinu. Následné čistenie vody aj bazéna je oveľa náročnejšie ako pravidelných pätnásť až tridsať minút každodennej starostlivosti. Ak tento čas nemáte, alebo nechcete bazénu venovať, tak je pre vás vhodný malý nafukovací bazén, z ktorého vodu po každom kúpacom dni vylejete. Ak si doprajete väčší bazén (nadzemný, alebo zabudovaný), tak je nutnosťou každý deň púšťať filtráciu a raz za čas naliať do vody vhodnú „chémiu“ zabraňujúcu tvorbe nežiadúcich rias.

Pri kúpe bazéna treba myslieť aj na to, že jeho cena nepredstavuje jediné náklady, ktoré budete znášať. Pripravte sa na vyšší odber vody (ak nemáte vlastnú studňu s vyhovujúcou vodou) a spotrebu elektriny ak budete používať aj filtráciu či externý ohrev vody. Pri väčších bazénoch budete musieť zainvestovať do krycej plachty, „chémie“ či naberákov na nečistoty ako lístie či trávu.

Vybrať bazén aj potrebné príslušenstvo si môžete tu.

Typy nadzemných záhradných bazénov

Záhradné bazény môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórii. Nafukovacie bazény sú tie, ktorých steny sú po nafúknutí vzduchom samonosné. Bazény s konštrukciou sú nadzemné bazény, ktorých steny drží rúrková konštrukcia.

Detské nafukovacie bazény

Nafukovacie bazény bývajú menších rozmerov a majú tvar buď kruhu, alebo obdĺžnika. Väčšinou slúžia pre deti od tých najmenších až po tínedžerov. Menšie nafukovacie bazény nevyžadujú filtráciu ani čerpadlo. Voda v nafukovacích bazénoch sa vymieňa vypustením a znovu napustením v pravidelných dňových intervaloch. Na zjednodušenie vypustenia vody majú bazény zapracovaný vypúšťací ventil na dne. Na ohrev vody väčšinou stačia slnečné lúče, prípadne sa dá použiť prekrytie čiernou plachtou.

Bazén s odnímateľnou strieškou
Rozmery 97 x 97 x 74 cm
Objem 23 litrov
Pre najmenšie deti
Nafukovací bazén
Rozmery 122 x 20 cm
Objem 137 litrov
Súčasťou setu je aj nafukovacie koleso a lopta
Nafukovací bazén
Rozmery 175 x 262 x 56 cm
Objem 750 litrov
Súčasťou balenia je aj záplata pre prípad poškodenia
Cenu zistíte tuPre cenu kliknite semPre cenu kliknite sem

Na nafúknutie bazéna zväčša postačí nožná alebo malá elektrická pumpa.

Nadzemné záhradné bazény s nafukovacím golierom

Bazény s nafukovacím golierom sú bazény bez konštrukcie so samonosnými stenami. Výhodou týchto bazénov je veľmi jednoduchá inštalácia. Po rozložení bazéna a nafúknutí goliera sa napúšťaním vody golier dvíha až do maximálnej výšky. K bazénom väčších rozmerov sa odporúča dokúpiť filtráciu. Nadzemné bazény s nafukovacím golierom patria pre jednoduchosť a veľkosť rozmerov k tým najobľúbenejším na trhu.

Široký výber bazénov s nafukovacím golierom (rôzne rozmery, veľkosti aj farby) nájdete tu.

Nadzemné záhradné bazény s konštrukciou

Ak túžite po veľkom bazéne, ktorý nebudete musieť nafukovať, ale bude stále pripravený na kúpanie tak siahnete po laminovanom alebo plechovom nadzemnom bazéne s konštrukciou. Tieto bazény sú stabilné a dostatočne veľké pre relax celej rodiny. Zároveň sú ideálnym miestom pre prvé plavecké pokusy detí.

Steny bazéna môžu byť buď z laminovanej fólie alebo galvanizovanej ocele. Kým tie z laminovanej fólie sú lacnejšie a na zimu ich treba rozložiť a uskladniť, bazény z galvanizovanej ocele sú celoročné, netreba ich na zimu rozkladať, stačí odpustiť z vody a zazimovať bazén na mieste. Ich nevýhodou je vyššia cena. Podporná konštrukcia oboch typov bazénov je z kovu.

Vzhľadom na rozmery bazéna je nutnosťou mať k dispozícii aj filtráciu.

...

Solárne sprchy

Ak túžite len po jemnom osviežení tak je vhodnou alternatívou solárna sprcha. Tá funguje na princípe zásobnika vody, ktorý je ohrievaný slnečným lúčmi až na teplotu 55 stupňov. Solárnou sprchou získate lacný spôsob ako sa osviežiť v horúcich dňoch, prípadne je aj vhodným doplnkom k samotnému bazénu. Kúpajúci budú mať zabezpečený komfort podobný tomu na verejných kúpaliskách a zároveň tým udržíte bazén čistejší.

Solárna sprcha sa kotví do zeme pomocou skrutiek pre zabezpečenie stability. Zároveň musí byť pripojená na prívod studenej vody. Solárne sprchy sa líšia jednak prevedením, ale aj veľkosťou zásobníka (od 8 do 35 litrov).

...

Jeden komentár k “Záhradné bazény

  • 14. marca 2021 at 21:30
    Permalink

    veľmi zaujímavé informácie

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *