Ako vybrať akumulátorovú kosačku

Akumulátorové kosačky (niekedy skrátene nazývané aj aku kosačky) sa v súčasnosti stávajú populárnym riešením pre údržbu trávnikov. V porovnaní s benzínovými kosačkami ich zvýhodňuje nižšia hlučnosť a čistý bezemisný pohon. Oproti klasickým elektrickým kosačkám napájaným zo siete zase odpadá manipulácia s prívodným káblom.

Pri výbere akumulátorovej kosačky však musíte oproti klasickej benzínovej kosačke zvážiť navyše pár dodatočných parametrov súvisiacich hlavne s batériou a napájacím systémom. Nižšie nájdete zoznam parametrov, ktoré by ste nemali zanedbať pri kúpe tej správnej akumulátorovej kosačky.

Parametre akumulátorových kosačiek

Typ motora

Aktuálnym trendom vo svete kosačiek je, že klasické elektromotory s kolektorom sú nahrádzané modernými elektronicky riadenými bezkefkovými motormi. Tie pri rovnakej kapacite batérie vykonajú  „viac práce“, sú menej hlučné a majú vyššiu životnosť. Aj preto odporúčame kosačky s bezkefkovými „brushless“ motormi.

Kapacita batérií

Od kapacity napájacích akumulátorov (batérií) závisí, akú veľkú plochu budete schopní pokosiť na jedno nabitie. Do úvahy pritom treba vziať aj výšku, hustotu a stav trávnika.

Pri výbere platí jednoduché pravidlo: Čím väčšia je kapacita batérie, tým je väčšia výdrž a následne aj dlhšia doba kosenia.

Netreba však zabudnúť na to, že okrem štandardne uvádzanej kapacity v Ampérhodinách (Ah) treba myslieť aj na konštrukčné napätie kosačky vo Voltoch (V). Vyššie napätie predlžuje výdrž batérie. Prípadne porovnávajte údaj kapacity vo Watthodinách (Wh), čím vyšší je, tým bude výdrž vašeho akumulátora väčšia.

Dĺžka nabíjania akumulátorov v závislosti od veľkosti batérie býva v rozsahu od 45 min. do 150 min.

Objem zbernej nádoby

Nepoznáme nikoho, kto by mal rád prerušunie kosenia kvôli vysypávaniu zbernej nádoby. A tak voľba vhodného objemu zbernej nádoby akumulátorovej kosačky je tiež dôležitá. Okrem veľkosti kosenej plochy treba myslieť aj na to, že zbytočne veľká a ťažká zberná nádoba znamená aj vyššiu spotrebu energie z batérii.

Šírka záberu nožov

Šírka záberu nožov je ďalším dôležitým faktorom, ktorý musíte pri výbere zvažovať. Čím je šírka záberu nožov väčšia, tým menšiu dráhu absolvujete pri kosení a čas kosenia bude kratší. Avšak väčší záber nožov má aj zvýšený nárok na energiu z batérií. Dôležité je teda zvoliť optimálnu kombináciu šírky záberu nožov a kapacity batérií akumulátorovej kosačky, vzhľadom na obvykle kosenú trávnatú plochu.

Pri kosení pozemku s rozlohou 400 m2 absolvujete dráhu približne 1,25 km (počítané pre pracovnú šírku noža 40 cm pri 20% prekryve).

Hlučnosť

Jednou zo základných výhod elektrickej kosačky oproti benzínovej je nižšia hlučnosť. Avšak aj medzi akumulátorovými kosačkami nájdeme viac hlučné aj menej hlučné. Intenzita hluku v decibeloch by preto mala byť dalším z porovnávaných parametrov pri výbere, najmä ak budete kosiť aj počas dní keď sú susedia citlivejší na hluk.

Hmotnosť

Ťažšia kosačka je stabilnejšia ale má vyššiu spotrebu energie. Pri nižšej hmotnosti sa s kosačkou ľahšie manipuluje, spotreba energie je nižšia, avšak pri nerovnostiach koseného terénu nemusí byť úplne stabilná.

Pojazd

Aj pri akumulátorových kosačkách sú v ponuke modely s pojazdom. Pojazd je niečo ako posilovač pohonu, takže tlačenie kosačky je oveľa ľahšie. Treba však pamätať na to, že aj pojazd je napájaný z batérií a tak sa toto „uľahčenie“ prejaví na veľkosti pokosenej plochy. Najmä pri kosení rovinatých plôch treba zvážiť, či nie je pojazd zbytočným luxusom.

Ak si kosenie zaradíte do svojho tréningového plánu, pri kosení trávnika v trvaní 30 minút, spálite približne 80-110 kcal. (Približný odhad pre výdaj energie v závislosti od telesnej hmotnosti.)

Mulčovanie

Mulčovanie pri kosení trávnika znamená, že sa pokosená tráva rozomelie na čo najmenší rozmer, nezbiera sa do nádoby, ale naopak, materiál sa ponecháva na pokosenej ploche ako hnojivo. Tu si treba dopredu zvážiť aký typ trávnika plánujete pestovať a či v tomto ohľade je mulčovanie pre vás potrebné. Aby to nebolo také jednoduché, tu sú ešte dva faktory: Mulčovanie je efektívny spôsob recyklácie pokoseného materiálu, no v prípade rôznych chorôb na trávniku, ako sú hrdze, plesne, či hubovité ochorenia, mulč prispieva k ich rozširovaniu.

Ak preferujete ponechanie pokosenej trávy priamo na ploche tak vyberajte model s možnosťou mulčovania. Nie všetky modely túto možnosť totiž ponúkajú.

Kompatibilita akumulátorov

Nielen akumulátorové kosačky ale aj ostatné akumulátorové zariadenia získavajú na popularite. Ak už doma máte, alebo len plánujete kúpu iného akumulátorového zariadenia (napr. akumulátorový plotostrih, ľahkú reťazovú pílu alebo akumulátorový vysávač lístia), treba myslieť na kompatibilitu nabíjacích systémov.

Ak máte všetky akumulátorové batérie rovnakého typu (prípadne od jedného výrobcu), postačí vám jeden nabíjací systém, ktorý môžete využiť pre všetky vaše zariadenia. Okrem úspory financií a odkladacieho priestoru, prináša kompatibilita batérií aj výrazné zjednodušenie nabíjania a starostlivosti o batérie.

Vynikajúci výber akumulátorových kosačiek za skvelé ceny majú TU.

Päť užitočných rád na záver

  1. Batériou napájané zariadenie vyberajte aj s ohľadom na kúpu ďalších batériou napájaných zariadení pre domácnosť a to z portfólia daného výrobcu.
  2. Nekupujte zariadenie s menším výkonom ako je potrebné pre kosenie vášho pozemku.
  3. Ak bude mať zariadenie výkonovú rezervu pre kosenie vášho pozemku, v konečnom dôsledku môžete dosiahnuť prácu rýchlejšie, šetríte stroj a batériu, pretože nebude tak namáhaná.
  4. Dbajte o údržbu – očistené a správne skladované zariadenie vám vydrží podstatne dlhšie.
  5. Akumulátorové batérie skladujte v interiéri pri teplotách odporúčaných výrobcom

Ak dodržíte týchto päť užitočných rád, tak kosenie s vašou akumulátorovou kosačkou nebude len nepríjemnou povinnosťou, ale radostným okamihom vo vašom živote (aj v živote vášho trávnika).

Najobľúbenejšie akumulátorové kosačky

Makita DLM 380 PT2Riwall PRO RALM 3740iMakita DLM 431Z
Šírka záberu38 cm37 cm43 cm
Batérie2 x 18V Li-Ion40V Li-Ion 2 x 18V Li-Ion
Objem zbernej nádoby40 l40 l50 l
Hmotnosť14,5 kg15,5 kg18 kg
Pre plochy do 600 m2 do 600 m2 do 1000 m2
Výška kosenia 25 – 75 mm
(6 stupňov)
25 – 75 mm
(5 stupňov)
20 – 75 mm
(13 stupňov)
Príslušenstvo v ceneDvojnabíjačka

Viac modelov aj s cenami nájdete tu.

Ak premýšľate o benzínovej alebo elektrickej rotačnej kosačky tak si pozrite naše článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých modelov tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *