Medovka lekárska

Medovka lekárska, Melissa officinalis, (Lamiaceae – Hluchavkovité), cz: Meduňka lékařská, en: Lemon balm, de: Zitronen-Melisse 

Medovka lekárska

Charakteristika

Medovka lekárska je trváca bylina. Z podzemku vyháňa štvorhrannú, vyše pol metra vysokú, rozkonárenú stonku, na ktorej rastú stopkaté, protistojné, vajcovité, vrúbkovato pílkovité listy s výraznou žilnatinou. Drobné kvietky vyrastajú z pazúch listov a menia svoju farbu podľa veku od svetložltej, cez bielu až po svetlomodrú. Vyrastajú v riedkych praslenoch a sú pyskovité. Plody sú tvrdky. Celá rastlina je jemne chlpatá a má charakteristickú vôňu podobnú citrónu. Starším rastlinám drevnatie podzemok.

Už podľa názvu tejto liečivej bylinky sa dá vytušiť, že rastlina súvisí so včelami a medom. Medovka patrí medzi dobré nektárodajné rastliny a poskytuje aj dostatok kvalitného peľu, čím láka a dokonca upokojuje včely. Med z medovky má podobné účinky ako sama rastlina, je vynikajúci na dobrý spánok, pomáha pri nervových problémoch detí, užitočný je pri prechladnutí, bronchitíde, astme a ochoreniach srdca. (Wikipédia)

Včelári vraj s obľubou medovku sadia v blízkosti úľov a dokonca ňou úle potierajú, aby im nový roj neodletel.

Rozmnožovanie a výsev

Medovku si môžeme vypestovať zo semien alebo delením trsov. Semená vyklíčia do 25 dní, vysievame ich do pareniska v priebehu marca, na konečné stanovisko ich presadíme, keď pominie hrozba mrazov, pretože medovka je citlivá na mráz. Ak už medovku pestujeme dlhšie, tak vieme, že sa rada a vo veľkom vysemeňuje sama do okolia.

Efektívny spôsob, ako si vypestovať medovku je tzv. delením trsov. Pri rozdeľovaní staršej rastliny dáme pozor, aby všetky rozdelené časti mali dostatočne vyvinutý koreňový systém, aby sa rastlinka ujala.

Medovka lekárska

Pestovanie medovky

Umiestnenie
Medovka lekárska má rada slnečné stanovištia s občasným zatienením počas dňa. Bude mať intenzívnejšiu vôňu, ak bude vystavená priamemu slnku.

Zemina
Na pestovanie medovky je vhodná hlinitopiesočnatá alebo piesčitá pôda, priepustná, neutrálna a bohatá na živiny. Ak nemáme nový substrát, odporúča sa pôda po strukovinách alebo okopaninách. Pestovať sa dá aj v kvetináčoch. Korene medovky rastú do hĺbky 20-30 cm, zvolíme preto optimálnu veľkosť kvetináča. Dostupný je aj substrát určený pre bylinkovú záhradu, ktorý má vplyv na zvýraznenie chuti a arómy byliniek. Substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Po výsadbe sadenice zalievame častejšie, aby dobre zakorenili, potom už medovka prakticky nevyžaduje zálievku. V obdobiach sucha jej občasnú závlahu môžeme dopriať. Polievať ju samozrejme treba, ak ju pestujeme v nádobe.

Starostlivosť
Nadzemná časť rastliny na zimu vysychá, ale vďaka neporušenej koreňovej sústave (vhodné je počas zimy ich chrániť nástielkou, aby nevymrzli) sa na jar znova objaví. Na jar sa môžu objaviť aj semenáčiky.

Strihanie
Aby rastlina neprodukovala príliš veľa semien, treba ju pravidelne zostrihávať. Vhodné záhradné nožnice si môžete vybrať, keď kliknete sem. Medovke pravidelný strih prospieva, nabudí rast mladých čerstvých listov. Keď mladá medovka dosiahne približne 12-15 cm, zvykne sa zrezávať na niekoľko centimetrov, aby sa rozkonárila.

Choroby a škodcovia
Z chorôb rastlinku postihuje medovková škvrnitosť, ktorá sa prejavuje tmavými škvrnami na listoch, hlavne vo vlhkom období.

Kvitnutie
Kvety medovky kvitnú v priebehu júla – augusta.

Zber listov

Listy medovky (Folium melissae) sa zbierajú ručne, tesne pred rozkvetom rastliny od júna do septembra aj 2-3x do roka. Zber sa vykonáva za suchého a slnečného počasia, pretože vo vlhkom a chladnom počasí je riziko, že sa listy a vňať zaparia a znehodnotia.

Medovku treba sušiť rýchlo na tmavom a vzdušnom mieste. (najlepšie v sušiarňach pri teplotách do 40°C). Pri pomalom sušení zmes hnedne a znehodnocuje sa. Kvalitne usušená medovka má mať zelenú farbu s nádychom šedej, má mať pálivú chuť a citrónovú arómu. Usušenú bylinu skladujeme na suchom mieste maximálne 1 rok, pri dlhšom skladovaní stráca účinné látky.

Medovka lekárska

Využitie medovky

Medovka lekárska patrí medzi liečivé bylinky, ale využitie má aj v kuchyni, kde sa používajú čerstvé listy alebo mladé výhonky. Vhodná je na dochutenie alebo dekorovanie sladkých jedál, dezertov a nápojov. Výborne dochutí ovocné šaláty spolu s mätou alebo aj bez, pokrájaná na drobno. Po rozdrvení lístkov sa uvoľňujú silice so špecifickou citrónovou vôňou. Vyrábajú sa z nej sirupy, limonády, ľadové aj horúce čaje. Skvelé pomôcky do kuchyne môžete nájsť tu. Používa sa aj pri výrobe likérov, alebo ako ingrediencia v prírodnej kozmetike, na výrobu mydiel napríklad.

Liečivé vlastnosti medovky

Droga medovky obsahuje silicu, ktorej hlavné zložky sú citronelal, geraniol, citral a linalol, ďalej obsahuje triesloviny, horčiny a organické kyseliny. Pôsobí proti nadúvaniu, migréne a kŕčom. Má posilňujúce a upokojujúce účinky. Uplatňuje sa pri úprave a liečbe porúch trávenia, proti žalúdočným a črevným katarom a na podporu vylučovania žlče.

Medovkový čaj pomáha aj pri psychických ťažkostiach. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a nepokoj a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky hodinu pred spaním.

Tiež posilňuje centrálny nervový systém, pôsobí sedatívne, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva, možno ju použiť pri ľahších formách neurasténií, depresií, proti migréne, na alergie nervového pôvodu (napr. pri astme vyvolanej stresom). Pomáha pri bolestivej menštruácii i v klimaktériu.

Príbuzné druhy

Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) je trváca bylina s chlpatou rozkonárenou stonkou a malými, bielymi kvietkami s fialkastými fliačkami, vyrastajúcimi z pazúch listov. Rastlina má liečivé účinky, chuťou pripomína medovku. Používa sa pri liečbe nervových porúch a migrény, podporuje trávenie a pomáha pri liečbe ženských chorôb. Kocúrnik je aromatická bylina a svojou vôňou priťahuje mačky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.