Starček prímorský

Starček prímorský, (Senecio maritima al. Jacobaea maritima al. Maritima bicolor, predtým Senecio cineraria), (Asteraceae – astrovité), cz: Starček přímořský, en: Silver ragwort

Starček prímorský (Sénecio maritima)

Charakteristika

Starček prímorský je stredne rýchlo rastúci neopadavý poloker. V teplejších oblastiach je to trvalka, u nás sa zvykne pestovať ako letnička, aj keď zvládne teploty do – 15°C. Rastlinka je zaujímavá svojimi listami, ktoré pripomínajú čipkované zdobenie. Listy sú hlboko členité, laločnaté, sú striebornej farby a rastú rozložito. Majú plstnatý povrch. Žlté úbory malých kvietkov sa objavujú na neolistenej stonke v lete a jeseni. Pestovatelia ich zvyknú odstraňovať, aby sa rastlina nevysilovala a sústredila viac energiu na tvorbu listov. U nás dorastá do výšky 30 cm.

Rastlina má svoj domov v západnom a strednom Stredomorí, v krajinách ako Maroko, Tunisko, Španielsko, Korzika a podobne. Vyskytuje sa tu predovšetkým na útesoch a skalnatých pobrežných miestach a zriedkavejšie vo vnútrozemí. Na týchto miestach môže dorásť až do výšky 60 cm.

Rastlina má mnoho synonymických pomenovaní a niektoré pomenovania zdieľa aj s inými rastlinami. Napríklad pomenovanie Dusty miller (zaprášený mlynár) je pomenovanie pre viacero rastlín so striebornými plstnatými listami (napr. aj Centaurea cineraria a Lychnis coronaria).

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semena. Rastlina sa zvykne predpestovávať v parenisku alebo na parapete počas marca a na záhon sa presádza koncom mája. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

  • Starček prímorský (Sénecio maritima)

Ako ho pestovať

Umiestnenie
Starček obľubuje stanovište na priamom slnku a toleruje aj polotieň. Dobre znáša veterné a chladné podmienky.

Zemina
Vhodný je štandardný priepustný záhradnícky hlinito -piesočnatý substrát. Zaujímavosťou je, že rastlina je odolná voči soli.

Zálievka
Nemá osobitné nároky na pôdnu vlhkosť a dobre zvláda sucho. Ak ho občas polejete, dbajte na to, aby ste nezaliali listy.

Kvitnutie
Starček kvitne v lete, druhý rok po výsadbe – v júni až septembri, prípadne aj v októbri.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujeme chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu a priebežne odstrihávať odkvitnuté/kvitnúce kvety. Ak sa nám podarilo starčeka prezimovať, na jar mu zrežeme listy.

starček v spoločnosti begónie vždykvitnúcej

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Rastlinu vysádzajte tak, aby lemovala a dopĺňala kvetinové záhony.

Svojimi okrasnými listami vie vyvážiť farebné kontrasty v letných záhonoch, kde spoľahlivo upúta pozornosť. Pestuje sa s aksamietnicami, begóniami, petúniami.

Vďaka dekoratívnym listom, ktoré neopadávajú, sa používa aj pri aranžovaní rôznych jesenných a zimných kompozícií v nádobách. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Pekne sa dopĺňa s vresmi, cyklámenmi alebo rastlinami s ozdobnými plodmi.

Príbuzné druhy

Cinerária záhradná (Cineraria – hybridy, Senecio x hybridus) je rastlina, ktorá má v latinskom pomenovaní veľmi podobné názvy, ako starček prímorský. Pôvodné rastliny majú svoj domov v Stredozemnej horskej oblasti a sú z čeľade astrovité. Cinerária záhradná kvitne v zime a pestuje sa u nás ako sezónna črepníková rastlina kvôli ozdobným kvetom. Listy má veľké, hrubé, srdcovitého tvaru, stredne zelenej farby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *