Peruánska ľalia, Ľalia Inkov, (Alstroemeria), (Alstroemeriaceae – alstremériovité), cz: Alstromérie, Alstromerka, Boubelka, en: Lily of the Incas, Peruvian lily
Charakteristika
Alstroeméria je trváca hľuzovitá bylina, ktorá v prirodzených podmienkach môže dorásť do výšky až 1,5 metra. Tvarom kvetov na prvý pohľad pripomína ľalie, vďaka čomu ju volajú ľalia Inkov. Jej vzpriamené stonky rastúce v bohatých trsoch vyrastajú z podzemkov so zväzkami hľúz. Stonky sú husto obrastené úzkymi skrútenými listami kopijovitého tvaru a na ich koncoch sa tvoria bohaté súkvetia farebných kvetov. Lievikovité kvety sa skladajú zo 6 okvetných lístkov a vyskytujú sa v najrôznejších farebných variáciách od červenej, fialovej alebo ružovej, cez oranžovú a žltú až po bielu. Na kvetoch sú viditeľné drobné škvrny a pruhy v tmavších farbách. Na jednej rastline môže vyrásť aj viac ako 20 kvetov.
Rastlina získala svoje meno po švédskom barónovi a botanikovi Klausovi Alströmerovi (1736–1794). Pomenoval ju významný botanik Carl von Linné, ktorý bol blízkym priateľom baróna.
Rozmnožovanie
V prirodzených a optimálnych podmienkach a rastliny zasadené trvalo v zemi rozširujú do okolia plazivými podzemkami a môžu vytvárať väčšie kolónie. Rozmnožíte si ich teda delením trsov. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady, kuchyne aj domácnosti nájdete tu.
Výskyt
Pochádza z Južnej Ameriky, rastie predovšetkým v Čile, Argentíne alebo Brazílii. Má rada dostatok vlahy, a preto sa vyskytuje skôr vo vlhkých krovinatých oblastiach. Vďaka krásnemu tvaru a farebnosti kvetov sa rozšírila do celého sveta. V USA, Austrálii, Mexiku, na Novom Zélande, Kanárskych ostrovoch alebo Madeire bola dokonca naturalizovaná.
Druhy
Medzi obľúbené druhy patrí Alstroemeria pelegrina (syn: Alstroemeria amoena, peregrina, pulchella), ktorej stonky dosahujú výšku 20 až 60 cm, v hornej časti sú hladké a v spodnej časti sú šupinaté. Kvety má veľké a nápadné, majú intenzívnu ružovú farbu s fialovým stredom a tyčinky s purpurovými prašníkmi. Rastlina je endemit v oblasti Norte Chico a centrálnych oblastiach Čile, ale vyskytuje sa aj v Peru.
Alstroemeria aurea ( syn: aurantiaca, araucana, …), nazýva sa aj žltá alstroméria, hoci kvety môžu byť v rôznych farbách. Zvyčajne však sú v žiarivých odtieňoch žltej a oranžovej a môžu byť silne škvrnité alebo pruhované s červenou alebo hnedou farbou. Objavujú sa začiatkom až stredom leta. Rastlina dorastá do výšky 1 m.
Ako pestovať alstromériu
Umiestnenie
Ideálne je slnečné stanovište, prípadne polotieň. V horúcom letnom podnebí ocení popoludňajší tieň. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu. Rastlinu vysádzajte vyvýšene spôsobom, aký sa používa na výsadbu ruží, keď sú obnažené korene.
Zemina
Vyhovuje jej organicky bohatá, stredne vlhká nepresychajúca pôda s mierne kyslým pH. Vhodné je, ak má pôda určitý podiel piesku a spodok nádoby je dobre oddrenážovaný, pretože trvalo zamokrené korene zvyknú zahnívať a rastlina chradne.
Zálievka
Nenechajte jej vyschnúť pôdu. Snažte sa udržiavať pôdu vyvážene vlhkú. Odporúča sa rastliny hnojiť postupne sa uvoľňujúcim alebo tekutým hnojivom počas zakladania púčikov a kvitnutia.
Kvitnutie
Kvitne v lete od júna do augusta.
Zazimovanie
V našich podmienkach sa pestuje v nádobe, ktorú je potrebné na zimu preniesť do interiéru s minimálnym zalievaním. Ak je alstroméria zasadená v záhone, môže sa vykopať a prezimovať v svetlom prostredí na chladnom mieste s teplotou 0-10 °C. Treba však poznamenať, že korene sú veľmi krehké a ťažko sa odkopávajú.
Využitie
Prednosťou alstromérie je pútavé bohaté kvitnutie. Z toho dôvodu sa tiež používa na kvetinové dekorácie alebo sa viaže do kytíc, vo váze vydrží veľmi dlho svieža (až 2 týždne). Tiež našla využitie ako okrasná rastlina často pestovaná v zimných záhradách a skleníkoch.