Aloa ostitá

Aloa ostitá, (Aristaloe aristata, syn: Aloe aristata), Asphodelaceae – asfodelovité), en: Serelei, Torch plant, Lace aloe, Guinea-fowl aloe

Charakteristika

Aloa ostitá je vždyzelená kvitnúca trváca sukulentná rastlina, ktorá bola odčlenená z rodu Aloe a zaradená do rodu Aristaloe, ktorého je jediným zástupcom. Vytvára hustú ružicu z dužinatých mäkkých prekrývajúcich sa listov. Listy sú kopijovitého tvaru. Sú tmavozelenej farby s povrchom posiatym malými bielymi bodkami alebo výrastkami. Tieto výrastky tvoria po okrajoch listov zúbkatý lem a listy sú zakončené dlhou niťovitou špičkou. Z ružice vyrastá rozvetvené strapcovité súkvetie, ktoré môže dosiahnuť výšku až 70 cm. Každé súkvetie má cca 25 rúrkovitých kvetov ružovo – oranžovej farby.

Keď Aloe aristata nekvitne, často býva zamieňaná za druh Haworthie.

Výskyt

Pochádza z Južnej Afriky a Lesotha, kde obýva široký areál, v ktorom sa dokáže dobre adaptovať na rôznorodé podmienky prostredia. Vyskytuje sa napríklad v oblastiach od suchého, piesočnatého Nama Karoo až po vysoké pastviny a studené horské svahy Lesotha a tienisté zalesnené údolia KwaZulu-Natal.

Rozmnožovanie

Rozmnožíte si ju vegetatívne, prostredníctvom dcérskych odnoží, ktoré vyrastajú okolo materskej rastliny. Pri presádzaní, ktoré sa odporúča robiť raz za 2 – 3 roky, môžete dcérsku ružicu opatrne oddeliť. Nechajte ju deň alebo dva len tak na vzduchu, aby rany, ktoré vznikli oddeľovaním, zaschli, predídete tým možnej hnilobe. Potom môžete odrezok zasadiť do piesčitej, dobre priepustnej zeminy na suchšie a teplé miesto, kde samostatne zakorení. Doprajte mu ešte trochu času, s miernou zálievkou začnite asi po 2 týždňoch. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať alou ostitú

Umiestnenie
Pestujte ju na mieste s jasným rozptýleným svetlom, prípadne aj na priamom slnečnom svetle. Hoci by mala zniesť teploty do -7°C, nevystavujte ju radšej mrazom a v zime ju umiestnite v interiéri.

Zemina
Použite hlinitú zeminu s prídavkom hrubozrnného piesku alebo hlinito – piesčitú zeminu, ktorá je dobre priepustná.

Zálievka
V lete poskytnite rastline dostatok vlahy, v chladnejšom a tmavšom prostredí zálievku obmedzte. Zalievajte (mierne) len substrát, nikdy nie listy.

Kvitnutie
Kvitne v skorom lete, vo svojom prirodzenom prostredí na južnej pologuli je to v novembri.

Príbuzné druhy

Aloa pravá (Aloe vera) je liečivá rastlina, ktorá dorastá do výšky aj šírky približne 60 cm a rastie v neusporiadaných trsoch. Má dužinaté šedozelené listy s výraznejšími krémovými fliačikmi. Má široké priemyselné využitie. Výrobky s výťažkami aloe vera si pozriete tu.

Aloa stromčekovitá (Aloe arborescens) rastie zo začiatku v tiež nepravidelných a neusporiadaných trsoch. Staršie rastliny vytvárajú holý kmienok a v prirodzenom prostredí môžu dorásť až do veľkosti menšieho stromu, cca 2 – 4 metre. Listy starších rastlín sú potom usporiadané do ružíc na koncoch konárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *