Alyssoides utriculata

Alyssoides utriculata, (syn: Vesicaria graeca, Alyssum utriculatum), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Vesikárie, en: Greek bladderpod

Charakteristika

Alyssoides utriculata je jediný zástupca svojho rodu. Ide o bylinnú trsnatú trvalku, ktorej časom drevnatejú stonky, podobne ako sa to deje pri levanduli, takže je možné ju považovať aj za poloker. Na jar obrašieva z hornej časti týchto stoniek. Dorastá do výšky 20 – 50 cm. Vytvára ružicu prízemných lesklých, tmavozelených kopijovitých listov a priame nevetvené stonky nesúce v dolnej časti sediace listy. Na koncoch stoniek sa tvoria na jar jasnožlté kvety v okolíkovom súkvetí. Po opelení sa z kvetov vyvinú zaujímavé guľovité plody umiestnené pozdĺž stonky, ktoré pripomínajú nafúknuté balóniky. Nachádzajú sa v nich početné semená.

Výskyt

Alyssoides utriculata je rastlina pochádzajúca z južnej Európy z oblastí južných a juhozápadných Álp, balkánskych pohorí a južných Karpát v Rumunsku až po Turecko. Rastie na suchých vysokohorských skalnatých svahoch, skalnatých štrbinách, sutiach, plytkých pôdach a vápenatých podložiach.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami na jeseň alebo bylinnými odrezkami na jar. Odoberte asi 10 cm dlhé výhonky zo zdravej a silnej rastliny. Pred zapichnutím do substrátu odstráňte spodné listy a koniec môžete (ale nemusíte) namočiť v stimulátore zakoreňovania. Odrezky počas zakoreňovania chráňte pred slnkom a udržujte im vlhký substrát. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Postupom času má rastlina spodné stonky vyrastené a nepekné a tak sa odporúča asi každé 4 roky vypestovať si nové rastliny. Zrezaním drevnatých stoniek pri zemi by ste staršiu rastlinu pravdepodobne zničili. Odrezky však zvyknú úspešne zakoreňovať.

Ako pestovať Alyssoides utriculata

Umiestnenie
Rastlina obľubuje slnečné stanovištia.

Zemina
Vyhovuje jej priepustná skalnatá alebo piesčitá chudobnejšia pôda.

Zálievka
Uprednostňuje suchšie miesta a nepotrebuje zvýšenú zálievku.

Kvitnutie
Kvitne v neskorej jari, v apríli a začiatkom mája, niekedy aj neskôr.

Využitie

Alyssoides utriculata je rastlina vhodná do väčšej slnečnej skalky, keďže jej vyhovujú skalné plochy a štrbiny a plytká zem. Dobre rastie aj na slnečných svahoch alebo v bežnom kvetinovom záhone. Sušené semená sa používajú na aranžovanie v kvetinových dekoráciách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *