Šalvia hájna

Šalvia hájna, (Salvia nemorosa), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Šalvěj hajní, en: Wood sage, Woodland sage, Violet sage, Balkan clary

Charakteristika

Šalvia hájna je trváca, 20 – 50 a viac cm vysoká trsovitá mrazuvzdorná bylina s drevnatejúcim podzemkom, ktorá u nás rastie voľne v prírode. Je to pomerne variabilný druh. Vytvára vzpriamené, riedko rozkonárené, hranaté, pevné a chĺpkaté stonky, ktoré sú zakončené dlhými úzkymi súkvetiami. Kvety sú pyskovité, rastú po 2 – 4 v nepravých praslenoch a vytvárajú hustý nepravý klas. Podoprené sú nápadnými srdcovitými listeňmi fialovej farby. Kvety sú modrofialové, alebo aj biele a ružové a majú výrazne vydutý horný pysk. Plody sú tvrdky.

Listy rastú protistojne, dolné sú dlhostopkaté v ružici, horné sú takmer sediace. Dlhé sú 5-8 cm, majú stredne zelenú farbu a sú zväčša výrazne vrásnené. Čepeľ listov má srdcovito až vajcovito kopijovitý tvar a je tupo končistá a pravidelne vrúbkovaná. Na líci bývajú listy lysé a na rube sivo páperisté. Pri otlačení sú aromatické.

Šalvia hájna, (Salvia nemorosa)

Výskyt

Šalvia hájna je rozšírená v širokej oblasti strednej Európy a západnej Ázie. Rastie na suchých, svetlých, často vápenatých stanovištiach, na trávnatých stráňach, pasienkoch, krovinách, na okrajoch lesov aj na človekom ovplyvnených miestach od nížin do podhorského stupňa. Na Slovensku rastie hlavne v teplejších oblastiach v trávnatých porastoch.

V parkových a záhradných výsadbách ju zvyknú pestovať vo viacerých kultivaroch. Odroda ‚Blaukönigin‘ napríklad dorastá do výšky až 70 cm, ‚Mainacht‘ má farbu nočnej oblohy, odroda ‚Schneehugel‘ má biele kvety a ‚Salute Deep Blue‘ je bohato kvitnúca trpasličia odroda.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, odrezkami alebo delením trsov. Semená si môžete predpestovať vo februári a marci v parenisku. Vysiate semená jemne zatlačte do substrátu a opatrne polejte. Ideálna teplota na klíčenie je cca 20 °C a dôležitý je aj dostatok svetla. Doba klíčenia sa pohybuje okolo 14 dní. Možný je aj výsev priamo na záhon v máji. Vzídené rastlinky sa presádzajú koncom mája na konečné stanovisko cca 50 cm od seba. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať šalviu hájnu

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné a teplé stanovište, dobre znáša aj plné slnko, prípadne ľahký tieň.

Zemina
Vhodná je hlinito-piesočnatá, priepustná, suchá až stredne vlhká zemina so živinami a s dostatkom vápnika. Výborne sa jej darí v ľahkých, na humus bohatých pôdach.

Zálievka
Netreba veľmi zalievať, sucho jej neprekáža. Na zálievku nezabúdajte pri výsadbe, pri pestovaní šalvie v nádobách, alebo v čase silných letných horúčav.

Kvitnutie
Kvitne v júni až auguste, kvety priťahujú včely a motýle.

Choroby a škodcovia
Šalvia môže byť napadnutá múčnatkou, škvrnitosťou listov a hrdzou. Z hmyzích škodcov sa objavujú vošky alebo roztoče.

Strihanie

Šalvia hájna je nenáročná a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Po ukončení kvitnutia jej môžete ostrihať odkvitnuté súkvetia, čím podporíte tvorbu ďalších kvetov. Zároveň jej po ostrihaní zabezpečte vlahu. Ak sa v priebehu hlavne vlhkého leta stane, že sa trsy roztvárajú a klesajú, čiže vyzerajú nepekne, môžete zvážiť zrezanie vetiev až po bazálne listy.

Na jar po prezimovaní a pred novým rastom šalvii zrežte suchú nadzemnú časť.

Využitie

Vďaka bohatému a dlhému kvitnutiu je šalvia výborná rastlina do zmiešaných trvalkových záhonov. Zaujímavý akcent vytvára napríklad v skupinovej výsadbe s Centrantom červeným alebo s ozdobnými trávami. S obľubou sa vysádza na trvalkové obruby, do divokých kvetinových záhrad určených pre včely a motýle, do okolia rekreačných chát alebo popri cestičkách.

Vhodná je aj na pestovanie vo vonkajších kvetináčoch. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *