Levanduľa úzkolistá

Levanduľa úzkolistá al. lekárska, (Lavandula angustifolia), (Hluchavkovité – Lamiaceae)

Levanduľa úzkolistá al. lekárska

Charakteristika

Levanduľa je ďalší trváci, voňavý, bohato rozkonárený poloker z čeľade hluchavkovité. Dorastá do výšky 60 cm. Vytvára na báze drevnatejúce husté porasty, z ktorých vyrastajú bylinné stonky. Stonky sú husto olistené dlhými, čiarkovitými, sediacimi listami sivozelenej farby. V hornej časti dlhej stonky už listy nerastú, na ich koncoch sa tvoria nepárne klasy fialkasto modrastých kvietkov. Plody sú tvrdky. Levanduľa sa vyznačuje výraznou arómou listov aj kvetov. Pochádza zo západného Stredozemia, pestuje sa pre okrasu a vôňu v záhradách a na plantážach a má aj liečivé účinky. Je mrazuvzdorná, ale niektoré odrody môžu byť citlivejšie na mráz.

Rozmnožovanie levandule

Rozmnožuje sa semenami.
Rýchlejší a spoľahlivejší spôsob je množenie prostredníctvom odrezkov, ktoré získame odstrihnutím cca 10 cm dlhej vetvičky z pôvodnej rastliny. Spodné lístky odstránime a dáme zakoreniť buď do pohára s vodou alebo priamo do substrátu, ktorý udržujeme vlhký.

Levanduľu si môžeme namnožiť aj potápaním. Potápanie prevedieme nasledovne: Výhonky staršej rastliny opatrne ohneme a drevnatou časťou prichytíme k pôde tak, aby bol koniec vetvičky nad zemou. Prichytávame ich drôtikom v tvare U, alebo prisypeme primerane zeminou. Výhonok po niekoľkých týždňoch zakorení, vhodné je nechať ho takto celú sezónu a potom ho oddeliť nožnicami od pôvodnej materskej dreviny. Následne môže byť vysadený na trvalé miesto do záhrady. Rastlina môže takto zakoreniť aj bez našej pomoci.

Pestujú sa aj odrody s bielymi kvetmi.

Pestovanie levandule

Umiestnenie
Levanduľa potrebuje slnečné stanovište. Ako jedna z mála ocení ostré letné slnko a letný úpek. Čím viac slnka, tým viac energie a vône.

Zemina
Vhodná pôda pre levanduľu je suchého charakteru a vápenatá. Obľubuje piesčitú, kamenistú pôdu s dobrou drenážou. Znesie aj ťažkú ílovitú pôdu, ale v daždivejších obdobiach môže vzniknúť riziko zahnívania koreňov.

Zálievka
Rastline vyhovuje sucho. Mladé rastlinky a priesady polievame, aby sa dobre uchytili, staršia rastlina už nepotrebuje vodu naviac. Má silne vyvinutý koreňový systém, ktorý môže siahať až do hĺbky 3 – 4 metrov a vodu si vie získať svojpomocne. (Samozrejme to neplatí, ak sa pestuje v kvetináči). Problémy jej spôsobuje podmáčaná pôda, obzvlášť v zime.

Strihanie
Dôležité je levandulu každoročne strihať, niekedy aj 2x za rok, po odkvitnutí a na jar. Necháva sa 1/3 dĺžky mladého zeleného výhonku. Neodporúča sa zastrihávať ju do drevenej časti, ale z vlastnej skúsenosti viem, že to zvládne. Ak sa strihanie zanedbá, rozrastie sa do nekompaktného riedko rozťahaného tvaru. Každoročné zrezanie tiež podporí bohaté kvitnutie.

Kvitnutie
Levanduľa kvitne na prelome júna a júla, po ostrihaní môže kvitnutie zopakovať. Druhé kvitnutie býva slabšie ako prvé.

Zber
Na liečebné účely sa zbiera vňať (Herba lavandulae) s kvetmi (Flod lavandulae), ktoré sa po usušení oddelia a používajú sa osobitne. Vňať sa kosí za suchého a slnečného počasia a suší sa v tieni na dobre vetraných miestach pri teplotách do 35°C Droga príjemne vonia a chutí horko.

Využitie levandule

Levanduľa je významná rastlina pre kozmetický priemysel. Extrahuje sa z nej silica, ktorá má využitie pri výrobe kolínskej vody a iných prípravkov, má využitie aj v aromaterapii, gastronómii a na dekoráciu.

Ak si chceme nachystať levanduľovú kytičku, musíme rastlinu zrezať pár dní pred plným zakvitnutím a sušiť v tme dole hlavou (napr. zabalené v novinách). Zachová sa fialová farba a semienka nebudú odpadávať.

Z levandule sa vyrába sirup, pripravujú sa limonády a napríklad aj levanduľový cukor. Ten sa pridáva do maslových sušienok, ktoré potom majú krásnu levanduľovú vôňu a príchuť.

Suché levanduľové listy sa používajú na aromatizáciu prádla a súčasne ako prostriedok proti moliam. Levanduľa je aj vynikajúca medonosná rastlina.

Liečivé vlastnosti

Levanduľa obsahuje voňajúcu silicu (Oleum lavandulae) s linalylacetátom, geraniol, borneol, triesloviny a organické farbivá. Používa sa vnútorne ako mierne sedatívum, väčšinou však zvonka do kúpeľov a na obklady a má slabý, pokožku dráždiaci účinok. Silica je súčasťou protireumatických liečiv.

Kvety majú blahodárny účinok na nervovú sústavu, psychickú napätosť a protizápalové učinky, sú nápomocné pri nervových podráždeniach, na upokojenie a proti nespavosti (podobné účinky ako medovka).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.