Levanduľa úzkolistá

Levanduľa úzkolistá al. lekárska, (Lavandula angustifolia), (Lamiaceae – hluchavkovité)

Levanduľa úzkolistá al. lekárska

Charakteristika

Levanduľa je ďalší trváci, voňavý, bohato rozkonárený poloker z čeľade hluchavkovité. Dorastá do výšky 60 cm. Vytvára na báze drevnatejúce husté porasty, z ktorých vyrastajú bylinné stonky. Stonky sú husto olistené dlhými, čiarkovitými, sediacimi listami sivozelenej farby. V hornej časti dlhej stonky už listy nerastú, na ich koncoch sa tvoria nepárne klasy fialkasto modrastých kvietkov. Plody sú tvrdky. Levanduľa sa vyznačuje výraznou arómou listov aj kvetov. Pochádza zo západného Stredozemia, pestuje sa pre okrasu a vôňu v záhradách a na plantážach a má aj liečivé účinky. Je mrazuvzdorná, ale niektoré odrody môžu byť citlivejšie na mráz.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa generatívne (semenami) aj vegetatívne.
Rýchlejšie a spoľahlivejšie množenie je vegetatívnym spôsobom napríklad prostredníctvom odrezkov, ktoré získate odstrihnutím cca 10 cm dlhej vetvičky z materskej rastliny. Spodné lístky odstráňte a vetvičky umiestnite buď do pohára s vodou, alebo priamo do substrátu, ktorý udržujte vlhký.

Výborný, aj keď zdĺhavejší spôsob množenia je tzv. potápaním. Vykonáva sa nasledovne: Výhonky staršej rastliny opatrne ohnite a drevnatou časťou prichyťte k pôde tak, aby bol koniec vetvičky nad zemou. Prichytávajte ich drôtikom v tvare U, a prisypte dostatočným množstvom zeminy. Výhonok po niekoľkých týždňoch zakorení, vhodné je nechať ho takto celú sezónu a potom ho oddeliť nožnicami od pôvodnej materskej dreviny. Následne môže byť vysadený na trvalé miesto do záhrady. Rastlina môže takto zakoreniť aj bez našej pomoci.

Pestujú sa aj odrody s bielymi kvetmi.

Ako pestovať levanduľu

Umiestnenie
Levanduľa potrebuje slnečné stanovište. Ako jedna z mála rastlín ocení ostré letné slnko a letný úpek. Čím viac slnka, tým viac energie a vône.

Zemina
Vhodná pôda pre levanduľu je suchého charakteru a vápenatá. Obľubuje piesčitú, kamenistú pôdu s dobrou drenážou. Znesie aj ťažkú ílovitú pôdu, ale v daždivejších obdobiach môže vznikať riziko zahnívania koreňov.

Zálievka
Rastline vyhovuje sucho. Mladé rastlinky a priesady polievajte, aby sa dobre uchytili, staršia rastlina už nepotrebuje vodu naviac. Má silne vyvinutý koreňový systém, ktorý môže siahať až do hĺbky 3 – 4 metrov a vodu si vie získať svojpomocne. (Samozrejme to neplatí pre rastliny pestované v kvetináči, tie treba primerane zalievať). Problémy spôsobuje podmáčaná pôda, obzvlášť v zime.

Strihanie
Dôležité je levanduľu každoročne strihať, niekedy aj 2 x za rok, po odkvitnutí a na jar. Necháva sa 1/3 dĺžky mladého zeleného výhonku. Neodporúča sa zastrihávať ju do drevenej časti. Z vlastnej skúsenosti viem, že to prežije, ale môže sa stať, že už pekne a rovnomerne neobrastie, prípadne jej to bude trvať dlho. Ak sa strihanie zanedbá, rozrastie sa do nekompaktného riedko rozťahaného tvaru. Každoročné zrezanie tiež podporí bohaté kvitnutie. Vhodné záhradné nožnice na zber a tvarovanie levandule si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Kvitnutie
Kvitne na prelome júna a júla, po ostrihaní zvykne kvitnutie zopakovať. Druhé kvitnutie už býva slabšie ako prvé.

Zber
Na liečebné účely sa zbiera vňať (Herba lavandulae) s kvetmi (Flod lavandulae), ktoré sa po usušení oddelia a používajú sa osobitne. Vňať sa strihá za suchého a slnečného počasia a suší sa v tieni na dobre vetraných miestach pri teplotách do 35°C Droga príjemne vonia a chutí horko.

Využitie

Levanduľa je významná rastlina pre kozmetický priemysel. Extrahuje sa z nej silica, ktorá má využitie pri výrobe kolínskej vody a iných prípravkov, využíva sa aj v aromaterapii, gastronómii a na dekoráciu.

Ak si chcete nachystať levanduľovú kytičku, musíte rastlinu zrezať pár dní pred plným rozkvitnutím a vetvičky sušiť v tme dole hlavou (napr. zabalené v novinách). Zachová sa tak fialová farba a semienka nebudú odpadávať.

Z levandule sa vyrába sirup, pripravujú sa limonády a napríklad aj levanduľový cukor. Ten sa pridáva napríklad do maslových sušienok, do ktorých sa tým vnesie krásna levanduľová vôňa a príchuť. Skvelé pomôcky do kuchyne môžete nájsť tu.

Suché levanduľové listy sa používajú na aromatizáciu prádla a súčasne ako prostriedok proti moliam. Levanduľa je aj vynikajúca medonosná rastlina.

Liečivé vlastnosti

Levanduľa obsahuje voňavú silicu (Oleum lavandulae) s linalylacetátom, geraniol, borneol, triesloviny a organické farbivá. Vnútorne sa používa ako mierne sedatívum, zvonka sa pridáva do kúpeľov a na obklady. Má slabý, pokožku dráždiaci účinok. Silica je súčasťou protireumatických liečiv.

Účinné látky z kvetov majú blahodarný upokojujúci účinok na nervovú sústavu, uvoľňujú psychickú napätosť, nervové podráždenia. Čaj s levanduľou sa podáva aj proti nespavosti (napríklad spolu s medovkou).

Jeden komentár k “Levanduľa úzkolistá

  • 19. októbra 2023 at 20:10
    Permalink

    Táto sránka je perfektná, mám ju moc rada a dozviem sa to čo na iných nie. Napríkad dnws som mala dokončiť domácu úlohu a práve táto stránka mi pomohla a dostala som 4 zo 4 bodov.

    Neviem kdo túto stránku založil ale je perfektná.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *