Astilba, (Astilbe), (Saxifragaceae – lomikameňovité), en: False goat’s beard, False spirea, cz: Čechrava
Charakteristika
Astilba je rod trvalých kvitnúcich rizomatóznych mrazuvzdorných rastlín pochádzajúcich z horských roklín a lesov Ázie a Severnej Ameriky. V záhradách si získali nezastupiteľné miesto v tienistých vlhkých zákutiach, ktorým dodávajú farbu a zaujímavú textúru. Vytvárajú husté kríčkovité trsy z veľkých perovito strihaných listov, ponad ktoré vyčnievajú metliny kvetov pripomínajúce nadýchané perie. Listy sú prízemné, ostro pílkovité, 2 až 3 x trojpočetné, zelené, alebo môžu mať iný farebný nádych.
Kvety sú drobné a hviezdovité a metlinovité súkvetia sa tvoria na tenkých, vzpriamených alebo klenutých stonkách. Plod je tobolka. Vyšľachtených bolo množstvo hybridných kultivarov s jemnými aj výraznými farbami – od pastelovej lososovej, krémovej, žltej, ružovej a striebristo bielej až po ostrú červenú a karmínovú. Kvety niektorých druhov príjemne voňajú. V závislosti od kultivaru dorastajú do výšky od 25 cm až do 100 cm. Obľúbené sú Astilba čínska (Astilbe chinensis), Astilba jednoducholistá (Astilbe simplicifolia), Astilba arendsova (Astilbe arendsii), alebo Astilba japonská (Astilbe japonica).
Rozmnožovanie
Astilbu si rozmnožíte delením trsov alebo koreňovými odkopkami ideálne začiatkom jari alebo na jeseň. Takéto delenie rastlinám prospieva, odporúča sa ho vykonávať pravidelne každé 3 – 4 roky, alebo vtedy, keď spozorujete, že stred rastliny začína byť lysý. Oddeleným rastlinám nájdite vhodné tienisté stanovište, prípadne ich na čas umiestnite do pestovateľskej nádoby do pareniska alebo fóliovníka, aby trochu zregenerovali. Nezabudnite ich pravidelne zalievať.
Ako pestovať astilbu
Umiestnenie
Astilbe sa dobre darí v tieni alebo aspoň na čiastočne zatienenom mieste. Viac slnka dokáže tolerovať v prípade, ak rastie v pôde trvale zadržiavajúcej vlhkosť, napríklad dlhodobo podmáčaná pôda na brehu jazierka. Rastliny pestované na slnku však slabo kvitnú, alebo vôbec nekvitnú.
Zemina
Vysaďte si ju do vlhkej a na humus bohatej pôdy s neutrálnou alebo mierne kyslou reakciou. Nedarí sa jej vo vysychavej pôde. Každoročne na jar a v jeseni jej pôdu obohaťte vyzretým kompostom.
Zálievka
Pôdu udržujte neustále vlhkú, rastlina potrebuje veľa vlahy, zeminu jej nenechajte vyschnúť. Na podporu kvitnutia jej môžete do zálievky pridať viaczložkové hnojivo pre kvitnúce trvalky. Vlahu z pôdy môžu rastline odoberať aj plytko koreniace kríky, preto ju k takým nevysádzajte. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Kvitnutie
Kvitne od mája do septembra. Odkvitnuté kvety nie je potrebné odstraňovať, nepodporí to rast nových ako pri mnohých iných rastlinách. Navyše, kvety sú dekoratívne aj po odkvitnutí. Samozrejme, kytičku do vázy si z nich môžete narezať.
Choroby a škodcovia
Zriedkavo môže byť astilba náchylná na múčnatku a škvrnitosť listov, hlavne v daždivom počasí. Zaujímavosťou je, že ju neobžierajú slimáky.
Ďalšie odporúčania
Rastlina je vhodná do väčších vidieckych a prírodných záhrad, v ktorých jej vyhovujú tienisté a vlhké miesta. Preto by nemala chýbať v žiadnej záhrade s takýmito pestovateľskými podmienkami. Ideálnymi spoločníkmi vo výsadbe sú pre astilbu hosty a heuchery. Ak by ste ju chceli pestovať na priamom slnku, rastlina by vám nekvitla a mohlo by sa stať, že jej slnko spáli listy. Na tienistom mieste ju s úspechom môžete pestovať aj v samozavlažovacej nádobe. Kvetináče si vyberiete tu.
Pri jesennej výsadbe na záhon je vhodné okolo rastliny vystlať lístie a tak ju chrániť pred prvou zimou. V priebehu času sa môže stať, že sa jej odkrývajú korene, vtedy ich prihrňte zeminou, aby nedochádzalo k vysychaniu.