Starostlivosť o trávnik: Rady pre hustejší a zelenší trávnik

trávnik
trávnik

Tmavozelený, hustý a perfektne ostrihaný trávnik je snom nejedného záhradkára. V našich končinách mu hovoríme anglický trávnik. Kto bol na Britských ostrovoch vie, že tam trávniky pôsobia dokonale. Určite im k tomu pomáha aj ideálna klíma a vlhko, no pri troche snahy sa dá vypestovať krásny trávnik aj u nás. Poďme sa pozrieť na možné príčiny, prečo váš trávnik neprosperuje a zároveň na rady, ako sa o trávnik čo najlepšie starať.

Najčastejšie príčiny, prečo sa trávniku nedarí

Ak sa na vašom trávniku nachádzajú suché, či dokonca lysé, beztrávnaté miesta, príčina môže byť nasledovná:

Znečistenie od zvierat

Psy alebo mačky využívajúce váš trávnik ako miesto na vyprázdňovanie spôsobujú nenávratné škody na hustote trávnika. Zvierací moč môže byť agresívny natoľko, že trávu vypáli. Pomáha ak miesto po znečistení ihneď dostatočne zalejete vodou.

Hmyz

Hmyz môže zahniezdiť vo vašom trávniku a postupne hrýzť korienky trávy až vzniknú suché miesta.

Plesne

Ak sa vám na trávniku ukáže bledý, schnúci pás, je to signál, že vám vzniká pleseň. Na jej odstránenie už často zaberie len chemické ošetrenie napadnutého miesta.

Nesprávne hnojenie

Ak ste váš trávnik pohnojili nesprávnym spôsobom a hnojivo nebolo rovnomerne rozmiestnené po celej ploche, tak môže dôjsť k poškodeniu miest, kde je hnojiva príliš veľa. Navyše nerovnomerné hnojenie spôsobí rozdiely vo farebnosti jednotlivých úsekov trávnika. Na rovnomerné dávkovanie hnojiva je ideálne použiť rozmetač. Rozmetače si môžete pozrieť napríklad tu.

Kamene v zemi

Ak pri kladení trávnika nebola zem dostatočne dobre prečistená a pripravená, tak zbytkové kamene môžu poškodiť položený trávnik. Kamene tesne pod povrchom zeme sa počas leta zvyknú prehriať a spáliť korene trávy, respektíve znížiť prísun vlahy. To vedie opäť k suchým miestam na trávniku.

Základné rady ako sa starať o trávnik

Skontrolujte si ostrosť nožov na kosačke

Pri kosení vždy používajte kosačku s dobre naostrenými sekacími nožmi. Tupé nože trávu nepokosia rovnomerne, časť stebiel vytrhnú a časť len ohnú. Trávnik tak nebude pôsobiť esteticky pekne a zároveň bude náchylnejší na choroby a pleseň.

Benzínovu či elektrickú kosačku? Rady čo zvážiť pri výbere nájdete tu.

Koste vždy len tretinu trávnej hmoty

Pri kosení je dôležité nebrať nikdy viac ako tretinu výšky stebiel. Ak zoberiete viac, trávnik príliš oslabíte a bude oveľa náchylnejší na vysychanie či choroby. Ak budete pravidelne brať len tretinu trávnej hmoty, tak dosiahnete hustejší a silnejší trávnik.

Zároveň platí, že v lete doprajte trávniku väčšiu výšku ako v zime. V horúcich dňoch tak ľahšie udrží vlhkosť a nebude sa natoľko vysušovať.

Nekoste, ak je tráva mokrá

Ak je tráva mokrá, tak kosením mnoho stebiel zbytočne poškodíte a opäť tak trávnik oslabíte. Navyše, kosačka sa vám bude ťažšie čistiť a riskujete, že ak ju dobre nevysušíte, tak vám začnú časti krytu či nože hrdzavieť.

Prevzdušňujte pôdu

Dvakrát ročne (na jar a na jeseň) venujte čas dôkladnému prevzdušneniu pôdy pomocou vertikutátora. Odstránite mach, nečistoty, plsť a prerežete koreňový systém, ktorý tak dostane šancu rásť.

Aj keď prvý pohľad po vertikutácii vás môže zabolieť, o pár dní alebo týždňov oceníte jej prínosy v podobe zelenšieho a hustejšieho trávnika.

Prevzdušňovače pôdy nájdete aj tu.

Investujte do mulčovača

Malé kúsky pokosenej trávy majú na rast trávnika pozitívny vplyv. Posekané časti totiž slúžia ako prírodné hnojivo. Zbytky však musia byť naozaj malé a preto sa oplatí investovať do kosačky s mulčovačom.

Pravidelne sa zbavujte buriny

Ak sa vám dostane do trávnika burina a nezasiahnete včas, tak vás čaká nekonečný boj. Burinu trhajte hneď, ako ju zbadáte, inak vám trávnik oslabí a zbytočne oberie o živiny z pôdy. Preferujte pritom manuálny zásah pred použitím chémie. Tá by totiž mohla narušiť aj kvalitu pôdy a následne oslabiť trávnik.

Hnojte

Ideálne je používať prírodné hnojivá (mulčovanie), ale niekedy sa nevyhnete ani použitiu umelého pomocníka. Umelé hnojivá pomôžu, ak je pôda nevyvážená a chýbajú jej látky potrebné k rastu trávnika.

Polievajte

Najmä v horúcich letných mesiacoch udržujte trávnik dobre zaliaty. Polievajte pritom menej často, ale výdatne. Dvakrát týždenne po šesťdesiat minút je lepšie ako každý deň desať minút. Napodobníte tak bežné prírodné procesy.

Uprednostnite polievanie ráno, aby sa voda postupne odparila v priebehu dňa. Určite sa vyhnite polievaniu počas intenzívneho priameho slnka, trávnik by ste mohli nenávratne spáliť. Kvalitné zavlažovanie je jedným zo základných krokov k vitalite vášho trávnika.

Dosievajte

Najmä ak ste neinvestovali do kobercového trávnika, tak budete musieť pravidelne dosievať redšie miesta. Nezabudnite použiť rovnaké trávové semeno, akým ste trávnik vysiali na začiatku a držte sa ho. Vyhnete sa tak rôznofarebnosti trávnika, aj rozdielom v type a hrúbke stebiel.

Dosievanie opäť realizujte pomocou rozmetača, aby boli semená rozmiestnené rovnomerne po celej ploche.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *