Lipkavec marinkový

Lipkavec marinkový, Marinka voňavá, (Galium odoratum), (Rubiaceae – marenovité), cz: Mařinka vonná, Svízel vonný, en: Sweet woodruff

Charakteristika

Lipkavec marinkový je trváca, iba 15 – 30 cm vysoká bylina s plazivým podzemkom. Zakoreňuje sa plytko. Byľ má priamu, nerozkonárenú, štvorhrannú a hladkú. Listy majú vajcovito kopijovitý tvar a vyrastajú v 6 – 9 početných praslenoch. Sú celistvookrajové, krátko končisté až hrotité, holé, na okraji zväčša drsné. Jasnobiele kvety sa tvoria v dlhostopkatých súkvetiach tzv. vrcholíkových pavidlicových metlinách. Majú zakrpatený kalich a lievikovitú štvorcípu korunu. Vädnúce rastliny výrazne voňajú. Plody sú guľaté dvojnažky s háčikovitými ostňami. Vďaka nim sa prichytávajú na srsť zvierat alebo odev človeka a tak sa rozširujú do okolia. Kvitne v máji až v júni.

Výskyt

Lipkavec marinkový je rozšírený v Európe, Ázii a v Amerike, vo svetlých lesoch a hájoch vytvára rozľahlé porasty.

Charakterizovaný je ako polotieňový (na jar polovýslnný, na vodu stredne náročný) lesný druh. Vyskytuje sa na čerstvých, slabo kyslých, bohatých, humóznych, kyprých, kamenistých alebo piesočnatých, stredne hlbokých až hlbokých hlinitých pôdach. Rozšírený je od nížin do horského stupňa v bylinných bukových a zmiešaných lesoch. Viaže sa na staršie bučiny, v ktorých sú veľké stromy pomerne vzdialené od seba a je tam viac svetla ako v hustých mladinách.

Využitie

Zbieral a pestoval sa už v stredoveku a pridával sa do liehových nápojov alebo do limonád. Vyrábal sa z neho tzv. májový nápoj a to tak, že sa v slabo osladenom víne namáčala čerstvá vňať pred rozkvitnutím. Po vysušení bylina vonia kumarínom a používala sa aj ako aromatizujúca prísada do tabaku. Pridávala sa tiež do práškových prípravkov proti moliam.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera vňať, nadzemný výhonok (Herba asperuale). Opatrne sa odreže celá rastlina a rýchlo sa suší v tieni alebo v sušičke pri teplotách do 40 °C; nesmie pri tom zhnednúť. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Správne vysušená vňať vonia kumarínom (ako seno) a chutí trpko. Uchováva sa v tme a v uzavretých nádobách. Obsahuje kumarínové glykozidy, triesloviny a horčiny. Kumarín má slabé narkotizačné vlastnosti. Preto sa v terapeutických dávkach droga prejavuje miernym sedatívnym účinkom. Pomáha pri nervovej predráždenosti, prepracovanosti a pri rozličných kŕčoch ako ukľudňujúci prostriedok, tiež pri búšení srdca, nepravidelnom pulze a pri nespavosti detí a starých ľudí. Z dvoch čajových lyžičiek drogy a dvoch šálok vody sa pripravuje zápar, ktorý sa pije počas celého dňa. Nápoj možno pripraviť aj studený vylúhovaním rovnakého množstva drogy. Silnejšie dávky lipkavca (aj kvôli kumarínu) môžu spôsobiť závraty, dávenie a bolesti hlavy. Dlhodobé užívanie rastliny, predovšetkým vo vyšších dávkach, zasahuje do mechanizmu zrážanlivosti krvi a spôsobuje predĺženie času zrážanlivosti krvi.

Kumaríny, pre zaujímavosť, sa nachádzajú aj v pagaštane konskom, koriandri, alebo v škorici.

Zvonka sa lipkavec marinkový používa vo forme kúpeľov a obkladov na liečenie hnisajúcich rán, vyrážok a vredov. V kozmetike sa rastlinka používa ako prísada do kúpeľa a na stmavenie príliš bledej pleti.

Nálev z lipkavca (10 g na 100 cm3 vriacej vody, vylúhovať 10 minút), ktorý obsahuje okrem kumarínu aj triesloviny, možno použiť na prekrvenie a mierne stmavenie nevýraznej bledej pokožky. Lipkavcový kúpeľ však nesmieme kombinovať s opaľovaním; najmenej hodinu po umytí pokožku nevystavujeme slnku. Ak sa neobjavia alergické príznaky (opuchliny a vyrážky), možno lipkavcovú kúru vykonávať s týždennými aplikáciami asi dva mesiace.

Príbuzné druhy

Existuje veľa druhov lipkavcov, spomeniem niektoré z nich.

Lipkavec syridlový alebo pravý (Galium verum) je trváca bylina s plazivým podzemkom a s priamymi stonkami ukončenými hustými metlinami drobných žltých kvetov. Kvitne v júni až v auguste. Dorastá do výšky 30 – 120 cm a má úzke listy v praslenoch. Tiež sa uplatňoval v ľudovom liečiteľstve. V zelených častiach rastliny sa nachádza koagulačný enzým parachymozín, ktorý ovplyvňuje zrážanie mliečnych bielkovín a preto sa rastlina využívala pri domácej príprave tvarohu.

Lipkavec obyčajný (Galium aparine) je jednoročná vystúpavá, popínavá a väčšinou vetvená bylina, dorastajúca do výšky 20 – 150 cm. Kvety sú belavé až biele, listy sa tvoria v praslenoch. Rastlina je pokrytá drsnými chĺpkami, vďaka ktorým sa vie zachytiť o okolité rastliny. Ide o veľmi variabilný druh, rastie ako burina na poliach a v záhradách.

Lipkavec sivý (Galium glaucum) je trváca bylina, má čiarkovité tenké listy v 8-10-početných praslenoch a kvitne bielymi kvetmi v máji až júli. Rastie na oslnených skalách a teplých stepných lúkach. Tiež je veľmi variabilný.

Lipkavec lesný (Galium sylvaticum) má oblú byľ, drsné listy v 6 – 8 početných praslenoch, nevonia a kvitne neskôr – v júli až septembri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *