Bledavka okolíkatá

Bledavka okolíkatá, (Ornithogalum umbellatum), (Hyacinthaceae – hyacintovité, predtým Liliaceae – ľaliovité), cz: Snědek chocholičnatý, en: Common star of Bethlehem, Dove’s dung

Bledavka okolíkatá, (Ornithogalum umbellatum)

Charakteristika

Bledavka okolíkatá je trváca mrazuvzdorná rastlina s guľovito vajcovitou podzemnou cibuľou, ktorá má v priemere cca 3 cm. Okolo hlavnej cibule sú vyvinuté aj vedľajšie cibuľky, ktorých môže byť 5 – 15. Listy vyrastajú v prízemnej ružici z hlavnej cibule, okolo môže byť niekoľko tenších listov z bočných cibuliek. Sú dlhé, úzke, kopijovité, zvyčajne žliabkovité, ale môžu byť aj ploché. Uprostred majú zreteľný biely pruh.

Biele hviezdicovité kvety so šiestimi lupienkami, ktoré majú na rube zelený pásik sa tvoria v súkvetí zvanom okolík. Tvorí ho 8 – 20 kvetov na dlhých šikmo odstávajúcich kvetných stopkách. Plody sú tobolky obsahujúce do 15 semien.

Bledavka dorastá do výšky 10 – 30 cm a jej latinské pomenovanie by sa dalo preložiť ako vtáčie mlieko. Môže súvisieť s farbou kvetu, alebo slizovitou šťavou, ktorú rastlina obsahuje a ktorá pripomína vaječný bielok.

Bledavka okolíkatá, (Ornithogalum umbellatum)

Výskyt

Bledavka okolíkatá rastie vo veľkej časti Európy, v severnej Afrike a časti Ázie, na východ po Kaukaz a Irán. Zdomácnená je napríklad aj v Severnej Amerike. Často sa vyskytuje v trávnych porastoch hlavne v teplejších oblastiach, na slnečných aj tienistých stanovištiach. Vyhovujú jej okraje polí, staré záhrady, parky, vinice alebo ovocné sady. Pestuje sa aj ako okrasná cibuľovina.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením cibuliek. Odtrhnutím kvetov sa podporí rast cibuliek v pôde. Bledavka sa rozrastá sama a často aj splanieva. Porast sa môže časom zahustiť a potom aj menej kvitne, preto je vhodné po niekoľkých rokoch cibuľky vybrať a potom znova vysadiť. Dcérske cibuľky môžete rozsádzať na nové miesta po tom, čo rastlina zatiahne listy, vtedy by už mali byť dostatočne vyzreté. Cibuľky vysádzame na miesto určenia v septembri a októbri do hĺbky 6-8 cm. Množiť sa dá aj semenami.

Bledavka okolíkatá, (Ornithogalum umbellatum)

Ako pestovať bledavku

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnko aj polotieň a chladnejšie podmienky, ktoré obľubujú všetky jarné byliny.

Zemina
Vhodná zemina je humózna, kyprá, s neutrálnym pH a na jar dostatočne vlhká. Pôdu jej môžete obohatiť o dobre vyzretý kompost. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Zálievka
Rastlina má vyššie nároky na vlhkosť. Vlahu potrebuje v období rastu a kvitnutia, keď sa v lete zatiahne pod zem, sucho jej už nevadí.

Kvitnutie
Kvitne v apríli a v máji. Kvety kvitnú len časť dňa, otvárajú sa, keď na ne zasvieti slnko a zatvárajú sa pred večerom.

Bledavka okolíkatá, (Ornithogalum umbellatum)

Využitie

Bledavka sa uplatní ako podrast stromov a kríkov v túlavom tieni, napríklad spolu s rožcom plstnatým, ktorý vytvára husté koberce s rovnako bielymi, trochu menšími kvetmi. Môžete ju vysadiť aj do trávnika alebo kvetinovej lúky, takéto miesto by si vybrala rastlina aj sama. Niekedy sa stáva, že sa v trávniku objaví neželane. Vysadiť si ju môžete do skaliek alebo do trvalkových výsadieb, po odkvitnutí je nenáročná.

Jeden komentár k “Bledavka okolíkatá

  • 12. marca 2023 at 12:47
    Permalink

    Dobrý deň!S cibuľkami tulipánov mi poslali aj bledavku,kvet som nepoznala a zasadila do záhrady.Strašne sa rozmnožila,neviem sa jej zbaviť.Vyberám aj tie najmenšie cibuľky,ale ani to nepomáha.Už som to postriekala aj najsilnejším prípravkom na ničenie buriny a nič,nepomohol ani ocot,soľ,horúca voda.Mohli by ste mi poradiť ako na to?Ďakujem!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *