Blen čierny

Blen čierny, (Hyoscyamus niger), (Solanaceae – ľuľkovité), cz: Blín černý, en: Black henbane, Stinking nightshade

Charakteristika

Blen čierny je dvojročná, zriedkavo jednoročná nepríjemne zapáchajúca bylina so vzpriamenou žliazkato – huňatou lepkavou byľou vysokou 20 – 100 cm. V zemi má svetlohnedý vretenovitý koreň. Vzpriamená stonka je tupo hranatá a môže byť jednoduchá alebo rozkonárená. Listy na stonke rastú striedavo, majú elipsovitý tvar a čepeľ listu býva celistvo okrajová až hrubo pílkovitá až laločnatá a zo spodu chlpatá. Z pazúch listov vyrastajú krátko stopkaté až sediace páchnuce kvety. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, päťzubý a pichľavo končistý. Koruna je lievikovitá, matne žltá s fialovým žilkovaním. Kvitne od mája do septembra. Jednotlivé kvety na rastline rozkvitajú postupne.

Plod je mnohosemenná vajcovitá dvojpuzdrová tobolka s pukajúcim viečkom.

Výskyt

Blen čierny je bežne rozšírený v Európe a v Ázii, zavlečený bol aj na ostatné kontinenty. U nás rastie hlavne na rumoviskách, v priekopách, popri cestách a ako burina v okopaninách. Obľubuje ruderálne stanovištia v suchých a teplých polohách do 500 m nad morom. Fotografie boli urobené na hrade Gýmeš.

Pôvodne rastlina pochádza z oblasti siahajúcej od prednej Ázie po Mongolsko, odkiaľ bola pravdepodobne zavlečená ako narkotikum (látka s upokojujúcim, uspávacím a bolesť tlmiacim účinkom) do Európy.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Semená sú malé a v jednej tobolke sa ich nachádza do 200. Jedna rastlina vytvorí približne 50 toboliek, teda dokopy okolo 10 000 semien. Semená klíčia veľmi nepravidelne, často pred vyklíčením ležia v pôde aj niekoľko rokov.

Zaujímavosť

Blen je silne jedovatý, obsahuje alkaloidy hyoscyamín, resp. atropín a skopolamín. Dráždia ústredné nervstvo, zvlášť mozog, obmedzujú sekréciu slinných, bronchiálnych, žalúdočných a potných žliaz, rozširujú zrenice.

Prípravky vyrobené z tejto rastliny sa uplatňujú ako parasympatikolytikum (prípravok s upokojujúcim účinkom na nervstvo
ovládajúce mimovoľnú činnosť), spasmolytikum (prípravok proti kŕčom) a antiastmatikum (prípravok na liečbu astmy)
v zmesi s inými liečivami. Môže ich predpísať iba lekár. Blenový olej sa používa pri masážach ako prostriedok na tíšenie
bolesti pri neuralgických a reumatických problémoch. V ľudovom liečiteľstve je využitie tejto rastliny zakázané. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady, kuchyne aj domácnosti nájdete tu.

Zaujímavosťou je, že v dávnej minulosti bol blen súčasťou čarodejníckych lektvarov a elixírov, napríklad nápoja lásky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *