Divozel čierny

Divozel čierny, (Verbascum nigrum), (Scrophulariaceae – krtičníkovté), cz: Divizna černá

Charakteristika

Divozel čierny je dvojročná alebo trváca bylina. V prvom roku vytvára ružicu listov a v druhom roku vyrastie 60 – 120 cm vysoká štíhla pevná priama stonka s kvetmi a listami. V jeseni po odkvitnutí kvetov stonka uschne, no z prezimujúcich púčikov vyrastie na jar nová ružica listov a následne opäť stonka s kvetmi. Stonka je hranatá, občas môže byť vetvená a niekedy býva fialkastá až čierna. Ide o pomerne veľmi variabilný druh.

Listy v prízemnej ružici sú stopkaté, na rube svetlejšie a riedko chĺpkaté. Ich čepele sú vajcovité až podlhovasté, po obvode nepravidelne zubaté. Listy na stonke sú podobné, smerom nahor sa stávajú sediace, zmenšujú sa a prechádzajú v čiarkovité listene 5 až 10 mm dlhé.

Kvety kvitnú v súkvetí zvanom lichoklas, ktorý je zložený zo zväzočkov tvorených 3 – 8 žltými (2- 3 cm veľkými) kvetmi s tmavým stredom. Súkvetie býva v spodnej časti pretrhované a v hornej nahustené. Kolovitá koruna kvetov má červenohnedú alebo tmavofialovú škvrnu v ústí. V strede vyrastá 5 tyčiniek s oranžovými obličkovitými prašníkmi a nitky sú porastené fialovými chlpmi. Plod je vajcovitá hnedá tobolka obsahujúca pozdĺžne ryhované semená.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa tvoria v plodoch – tobolkách. Semená klíčia na svetle a do okolia ich rozširuje vietor alebo dážď.

Ďalšie údaje

Výskyt
Rastlina rastie v celej Európe, na svetlých suchších stanovištiach. Nájdete ju na skalnatých stráňach, slnečných svahoch, sutinách a ruderálnych miestach od nížin do podhorského pásma. Rastie tiež na lesných čistinkách, vo viniciach alebo popri cestách.

Zemina
Na pôdu nie je náročná. Rastie v štrkovitej, chudobnej aj bohatšej pôde. Ideálna je piesočnatá a dobre priepustná zemina na slnečnom mieste chránenom pred vetrom.

Kvitnutie
Kvety postupne kvitnú od júna do septembra, prípadne až do mrazov.

Zber kvetov
Kvety sa zbierajú za slnečného počasia a rýchlo sa sušia.

Využitie

Divozel čierny, tak ako ostatné divozely, obsahuje vo svojich kvetoch liečivé látky uľahčujúce vykašliavanie. Sú to hlavne slizovité látky, karotenoidy, saponíny, triesloviny, éterické oleje a ďalšie. Čaj z kvetov sa podáva pri zápaloch priedušiek a prieduškovej astme, má aj protizápalové účinky, uvoľňuje kŕče a pôsobí močopudne, najúčinnejší je z kvetov trhaných bez kalicha.

Zbierajú sa kvety (Flos herbasci), postupne, ako sa rozvíjajú. Odtrhávajú sa teda len korunné lupienky s tyčinkami bez kalicha. Zber sa robí za slnečného počasia, materiál sa nesmie stláčať a musí sa rýchlo usušiť v tieni alebo v sušičke pri teplote do 60°C. Správne usušený materiál má svietivo žltú farbu, vonia medovo a chutí slizovito. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.

Obklady z drvených kvetov a listov pôsobia na upokojenie vredov predkolenia. V semenách je obsiahnutý flavonoid rotenón, podozrivý, že je spúšťačom Parkinsonovej choroby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *