Durman obyčajný

Durman obyčajný, (Datura stramonium), (Solanaceae – ľuľkovité), cz: Durman obecný, en: Thorn apple, Jimsonweed (Jimson weed), Devil’s snare, Devil’s trumpet

Durman obyčajný, (Datura stramonium)

Charakteristika

Durman obyčajný je jednoročná bylina s rozložitou žltozelenou stonkou. Dorastá do výšky 30 – 100 cm a formuje sa do kríkovej podoby. Mladé vzchádzajúce listy sú kopijovité, lysé a zašpicatené. Dospelé listy sú jednoduché, stopkaté, striedavé s pomerne veľkou laločnato zúbkatou čepeľou. Kvety vyrastajú z pazúch listov, z miest, kde sa rozvetvujú konáre, alebo sa tvoria na koncoch stoniek. Sú rúrkovitého tvaru, príjemne voňajú a sú bielej, prípadne aj fialovej farby. Dosahujú veľkosť 6 – 8 cm. Kvety sú len čiastočne otvorené, viac sa otvárajú v noci a živia sa nimi nočné mory. Po odkvitnutí sa z kvetov vyvinú pichľavé zelené plody – vajcovité tobolky veľkosti vlašského orecha. V plodoch sa tvoria početné čierne semená. Rastlina kvitne od júna do septembra.

Celá rastlina, najmä listy a semená, je silne jedovatá. Obsahuje prudko jedovaté tropánové alkaloidy – hyoscyamín, atropín, skopolamín. Sú to psychotropné látky, ktoré môžu spôsobiť vážne poškodenie fyzického a duševného zdravia.

V záhradách sa pestujú aj atraktívne odrody durmanu a to pod názvom anjelské trúby. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Vzchádzajú pri vyšších teplotách pôdy až v neskorej jari z hĺbky 5 cm. Vyklíčia rýchlo a semenáče rýchlo naberajú na objeme, ak im nič nebráni v raste. Rozrastajú sa až do jesene, kedy v tobolkách dozrievajú nové semená.

Výskyt

Pravdepodobne pochádza zo Severnej Ameriky, niektoré zdroje uvádzajú aj Kaspickú oblasť. Darí sa mu v teplom a miernom podnebí, kde sa správa až invazívne a rozširuje sa do čoraz vyšších polôh. V záhradách a na ornej pôde je nevítanou burinou. Semená sú tam zanášané hlavne kompostom, sadenicovou výsadbou, či osivom. Durman rastie na rumoviskách, medziach, popri cestách, na kompostoch a smetiskách a lokalitách s dostatkom dusíka.

Durman obyčajný, (Datura stramonium)

Využitie

Využitie nachádza vo farmaceutickom priemysle a pre tento účel sa môže pestovať na poliach. Zbierajú sa listy (Folium stramonii) v čase kvitnutia a semená (Semen stramonii). Sušia sa v tieni v dobre vetraných miestnostiach v tenkých vrstvách. Droga sa starostlivo uchováva na suchom mieste oddelene od iných druhov rastlín. Pri zbere treba dodržiavať bezpečnostné opatrenia, nedotýkať sa rukami tváre a po zbere si dôkladne umyť ruky.

Účinné látky uvoľ­ňujú kŕče, brzdia sekréciu, rozširujú prie­dušky, preto sa dajú použiť na liečenie astmy a ťažkých bronchiálnych katarov. Lieky môže predpísať len lekár. Obsiahnuté alkaloidy v určitom dávkovaní spôsobujú psychickú tuposť alebo naopak predráždenosť. Tieto látky sa využívajú aj pri nevoľnosti z cestovania. Využitie majú aj vo veterinárnej medicíne.

V dávnej minulosti a v rôznych kultúrach sveta sa durman používal v čarodejníctve a pri rôznych posvätných a inicializačných obradoch pre jeho halucinogénne vlastnosti, či disforické účinky (spôsob, ako dosiahnuť duchovné oslobodenie v prostredí extrémnej hrôzy a nepohodlia).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *