Bodliak ovisnutý, (Carduus nutans), (Asteraceae – astrovité), cz: Bodlák nící, en: Musk thistle, Nodding thistle
Charakteristika
Bodliak ovisnutý je dvojročná bylina dorastajúca do výšky 30 -150 cm. Má priamu jednoduchú alebo v hornej časti slabo rozvetvenú byľ, ktorá je celá ostitá. Konáre aj listy, okrem kvetnej stopky, sú kučeravo krídlaté. Listy sú sediace, podlhovasto eliptické, perovito zárezové a ostnaté s 2 – 5 laločnatými listovými úkrojkami. Na líci sú lysé, no na spodnej strane sú na žilnatine chlpaté. Kvety sú dlhostopkaté koncové úbory veľké cca 6 cm. Majú viacradový guľovitý zákrov. Kvety majú rúrovitý tvar, sú ružovofialovej farby a voňajú. Kvetné úbory aj so stopkou, prípadne aj s hornými listami sú mierne ovisnuté. Plodom je nažka.
Bodliak ovisnutý je veľmi variabilný druh, rozdiely sa prejavujú vo veľkostiach rastlín a úborov, v členitosti listov aj v tvare listeňov. V rámci druhu je rozpoznaných niekoľko poddruhov, u nás sa vyskytuje iba Bodliak ovisnutý pravý (Carduus nutans subsp. nutans). Rastlina je u nás považovaná za burinu.
Výskyt
Bodliak ovisnutý je európsky druh, vyskytuje sa v oblastiach od južnej Škandinávie, cez Poľsko a Ukrajinu, nenachádza sa len v najjužnejších oblastiach Európy. Zavlečený bol aj na Sibír, Kamčatku, do Severnej a Južnej Ameriky a Austrálie. Na Slovensku rastie roztrúsene, početnejší je hlavne v teplejších oblastiach, v horách sa objavuje iba vzácne. Rastie na výhrevných lúkach a pasienkoch, na ruderálnych stanovištiach, na rumoviskách, pri okrajoch ciest, na haldách a násypoch. Obľubuje výhrevné, vysychavé, výživné, kamenisté, piesočnaté i hlinité pôdy.
Rastlina podľa odbornej literatúry kvitne od polovice júla do konca septembra, fotografie k článku boli urobené v prvej polovici mája v Tribeči v Zoborskej lesostepi nad Nitrou.
Rozmnožovanie
Plod je nažka s nitkovitým chocholcom, vďaka ktorému je ľahko unášaná vetrom a rozptyľovaná do okolia. Nažky sú priečne vráskavé. Jedna rastlina údajne dokáže vyprodukovať 120 000 semien, preto v niektorých oblastiach USA, kde nie je pôvodným druhom, predstavuje inváznu hrozbu.
Bodliak (Carduus) vs. Pichliač (Cirsium)
Obidve rastliny patria do čeľade Astrovité a podčeľade Bodliakovaté (Carduoideae).
Rozdiel, okrem iného, medzi týmito 2 rodmi je v tom, že nažky u bodliakov majú nitkovité, nedelené štetinky chocholca, ktorý slúži na rozširovanie vetrom. U pichliačov má chocholec na nažkách perovitú štruktúru.
Obidva druhy slúžia ako živná rastlina pre fúzača Agapanthia dahli. Viac informácií o pichliači obyčajnom nájdete v prekliku.