Zemiak, Ľuľok zemiakový

Zemiak, Ľuľok zemiakový, (Solanum tuberosum), (Solanaceae – ľuľkovité), cz: Brambor, en: Potato

Charakteristika

Ľuľok zemiakový je hospodársky významná trváca hľuznatá plodina. Rastie ako bylina s hranatou, bohato rozvetvenou stonkou, ktorá je pokrytá krátkymi chĺpkami a býva priama alebo poliehavá. Zväčša dorastá do výšky 60 až 100 cm, výnimočne aj viac. Listy má striedavé, mierne chĺpkaté, s drobnými žliazkami, stopkaté a 30 až 50 cm dlhé. Kvety sú najčastejšie biele, ružové alebo fialové s výraznými, sýto žltými až oranžovými peľnicami. Plody sú zelené alebo žltozelené bobule s priemerom 2 až 4 cm obsahujúce biele semená. Podzemná časť je charakteristická zväzkovitými koreňmi s hľuzami oválnych nepravidelných tvarov, najčastejšie s okrovo žltou až svetlohnedou šupkou, u niektorých kultivarov červenou alebo červenofialovou.

Výskyt

Pôvodnou oblasťou výskytu zemiakov sú podhorské a horské oblasti Ánd v dnešnom Peru. V súčasnosti sa pestujú ako poľnohospodárska plodina prakticky na celom svete s výnimkou trópov, arktických a subarktických oblastí.

K rozšíreniu pestovania zemiakov na Slovensku prispela katastrofálna neúroda obilia v rokoch 1771 až 1773. K pestovaniu nových plodín, okrem zemiakov aj kukurice, tabaku a ďateliny, prispeli až poľnohospodárske reformy panovníčky Márie Terézie. Rozmach pestovania zemiakov nastal až na začiatku 19. storočia v severných oblastiach Slovenska, kde chladnejšie podnebie a menej úrodná pôda nepriali pestovaniu obilia, no zemiakom vyhovovali.

Rozmnožovanie a výsadba

Semená zemiakov sa používa len na šľachtiteľské účely, bežne sa zemiaky pestujú z hľúz. Hľuzy začínajú klíčiť pri teplotách okolo 6 °C, pre ďalší rast sú optimálne denné teploty okolo 20 °C a nočné teploty okolo 15 °C. Ak máte málo zemiakových hľúz na vysádzanie, môžete ich rozrezať na polovicu. Rez urobte po dlhšej časti. So sadením zemiakov sa zbytočne neponáhľajte, vňať je náchylná na neskoré mrazy. Zemiaky sa u nás zvyknú sadiť okolo 1.mája. Vysaďte ich po jednom naklíčenou časťou hore do pripravených riadkov do hĺbky 8 – 10 cm, 25 – 30 cm od seba. Šírka riadkov by mala byť zhruba 50 – 60 cm. Vysadené hľuzy zahrňte zeminou a mierne utlačte. 

Ako pestovať zemiaky

Umiestnenie
Vyhovuje im chladnejšie vlhké podnebie mierneho pásma aj vyššie polohy teplejších klimatických oblastí. Neznášajú mrazy, pri dlhotrvajúcich teplotách mierne pod bodom mrazu hľuzy zmrznú.

Zemina
Ideálne sú piesočnaté až hlinitopiesočnaté zeminy s vyšším obsahom humusu a pH 5 – 6,5. Nevhodné sú ťažké a zamokrené pôdy. Pôdu môžete obohatiť vyzretým kompostom alebo dobre vyzretým hnojom. Zemiaky sú náročné aj na draslík, ten do pôdy dodáte posypom z dreveného popola.

Zálievka
Nevyhovuje im zamokrená pôda. Ak je však príliš sucho, zemiaky polejte, hlavne v čase, keď rastliny kvitnú. Vtedy dochádza aj k tvorbe hľúz. Všetko do vašej záhrady aj domácnosti nájdete tu.

Kvitnutie
Kvety rozkvitajú od júla do polovice augusta.

Zber
V krajnom prípade môžete zemiaky zbierať priebežne počas sezóny, lepšie je však nechať ich riadne dozrieť. Zbierajú sa, keď už vňať začína žltnúť a usychať. Zemiaková vňať patrí do kompostu. Obsahuje veľa vápnika a draslíka. 

Choroby a škodcovia
Zemiaky trpia viacerými hubovými a bakteriálnymi chorobami ako napríklad koreňomor ľuľkový, pleseň zemiaková, černanie byle, baktériová krúžkovitosť zemiaka atď. Prevencia spočíva v správnom výbere sadiva a vhodnou úpravou pôdy. Ak sa niektorá z chorôb začne prejavovať, treba napadnutú rastlinu odstrániť. Medzi najvýznamnejších škodcov patrí háďatko zemiakové a pásavka zemiaková.

Kopcovanie zemiakov

Pri pestovaní zemiakov sa vykonáva aj tzv. kopcovanie. Ide o prihrnutie zeminy k nadzemnej časti rastliny. Korene zemiakov vyrastajú aj z uzlín nadzemnej časti, ak ich teda prihrnieme zemou či iným organickým materiálom, stanú sa z nich poplazy, na ktorých sa počas kvitnutia tvoria ďalšie hľuzy. Prvé prihrnutie sa odporúča pri výške rastlín 10 cm, druhé pri výške 20 cm. 

Skladovanie

Zemiaky treba skladovať v tme, suchu a chlade, nie však v mraze. Ideálne podmienky sú pri teplote 3 – 4 °C a relatívnej vzdušnej vlhkosti okolo 55 %. Dôležité je tiež dobré vetranie. Pri nedostatočnom vetraní začína dužina zemiakov šednúť. Vyššie teploty vedú k predčasnému klíčeniu zemiakov, ktoré sprevádza zvyšovanie obsahu jedovatého solanínu v hľuzách.

Ak počas skladovania klesla teplota pod 3°C, budú mať zemiaky sladkú chuť. Mráz ničí zemiaky, pretože v nich dochádza k hydrolýze škrobu na nízkomolekulárne oligosacharidy a poškodené hľuzy potom ľahko podliehajú hnilobe.

Ďalšie odporúčania

V blízkosti zemiakov môžete pestovať nasledujúce rastliny: fazuľa, kôpor, kaleráb, chren, mäta. Vyhnite sa hlúbovej zelenine, červenej repe, zeleru a paradajkám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *