Bradavec

Bradavec (Caryopteris clandonensis), cz: Ořechoplodec klandonský, alebo
Ořechokřídlec. (Lamiaceae – Hluchavkovité)

Bradavec (Caryopteris clandonensis)

Charakteristika

Bradavec je okrasný opadavý polodrevnatý polguľovitý ker, pochádzajúci z Japonska a Číny. V závislosti od odrody vyrastá do výšky od 0,5 do 1 metra, rovnako sa rozrastá aj do šírky. Vytvára dlhé tenké krehké konáriky, občas prevísajúce, na ktorých sú jednoduché, oválne, plstnaté listy. Mávajú sivozelené sfarbenie, zo spodu sú striebristé a zaujímavo, korenisto – citrónovo voňajú. Pestujú sa aj odrody s panašovanými listami, so žltým („Summer Sorbet“), alebo s bielym okrajom („White Surprise“).

Lístky mu začínajú rašiť pomerne neskoro na jar (podobne ako ibišteku) a tým môže navodiť dojem u netrpezlivého pestovateľa, že zamrzol a uschol. Rada znie, neunáhlite sa a nevykopávajte ho na jar, ešte sa môže prebrať.

Rozmnožovanie

Bradavec sa ľahko rozmnožuje samovýsevom. Po odkvitnutí sa na kríku tvoria plody, malé oriešky. Tiež jednoducho sa dá rozmnožiť odrezkami, ktoré dobre zakoreňujú. Najvhodnejší čas na odoberanie odrezkov je v júni.

Bradavec

Pestovanie bradavca

Umiestnenie
Bradavcom vyhovuje teplé, chránené stanovište na plnom slnku.

Zemina
Vhodná je ľahká, priepustná, vápenatá pôda.

Zálievka
Bradavec dobre odoláva suchu, premokrenie neznáša, hlavne v zimných mesiacoch.

Kvitnutie
Kvitne od augusta do októbra, prakticky celú jeseň. Kvety sa tvoria v jemných fialovo modrých súkvetiach a farbou pripomínajú levanduľu. Kvety sú medonosné, lákajú včely aj motýle. Je málo kríkov, kvitnúcich modrými kvetmi a považuje sa to za vzácnosť.

Strihanie bradavca

Pre bradavce je rez dôležitý, keďže kvitnú na tohtoročnom (jednoročnom) dreve. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu. Rez robíme hlboký, cca 20 cm nad povrchom pôdy, skoro na jar, keď už nemrzne. Minuloročné vetvy by nemali zostať dlhšie ako 10 cm. Nové výhonky budú potom na jeseň bohato kvitnúť.

Bradavec nie je úplne mrazuodolný, preto ho chránime pred mrazom nastieľaním, napr. suchým lístím. Aj tak sa môže stať, že v tuhých zimách namrzne. Ak nevymrzne celý, čo sa môže stať, ak nebol v zime dostatočne chránený, pomôcť by mu mal aj spomínaný jarný rez.

bradavec

Výsadba

Pekne vynikne ako solitér. Tým, že má malý vzrast, je vhodný do malých záhrad a predzáhradiek. Na väčších priestranstvách sa zvykne vysádzať ako pôdopokryvná rastlina, napríklad pozdĺž ciest, alebo v parkoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *