Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná, (Cichorium intybus), (Asteraceae – astrovité, podčeľaď: Cichorioideae – čakankovité), cz: Čekanka obecná, en: Chicory, blue daisy, blue dandelion, blue sailors, …

čakanka

Charakteristika

Čakanka obyčajná je trváca bylina s kolovitým koreňom a priamou, rozkonárenou, hranatou stonkou. Stonka sa rozkonáruje v hornej polovici. Dorastá do výšky 30 až 150 cm. Prízemné listy vytvárajú ružicu. Tieto listy sú podlhovasto gracovité, na spodnej strane štetinato chlpaté. Stonkové listy sú podlhovasté až kopijovité. Z pazúch stonkových listov vyrastajú úbory modrých jazykovitých kvetov. Plody sú jednosemenné nažky. Majú malé štetinky a sú slamovožltej až čiernej farby. Rastlina obsahuje mliečnu šťavu.

Čakanka obyčajná má veľa ľudových pomenovaní. Nazýva sa cigória, cichorie, cigorka, čaganka, čekánek, Hanička, korenie svätého Petra, nemecká káva, podražník, modrý kvet, kávová zelina, čekanka, chicory, zichorie.

Výskyt v prírode

V Európe, Afrike aj v Ázii rastie čakanka ako burina na medziach, násypoch, v jarkoch, na lúkach, pasienkoch a popri cestách. Vyskytuje sa na sviežich až suchších stanovištiach od nížin do podhorského pásma. Čakanke vyhovujú pôdy hlboké, ľahké až stredne ťažké, s neutrálnym až mierne alkalickým pH. Vhodné sú černozeme aj hnedozeme. Kvitne od júla do septembra. Rozmnožuje sa semenami.

Využitie

Kultúrne formy a kultivary čakanky sa pestujú ako okopaniny na výrobu bezkofeínovej kávovej náhrady. Takáto káva sa volá cigoria a vyrába sa pražením čakankových koreňov pri teplote cca 140° C. Spomínaný spôsob využitia byliny je známy už od 17. storočia. Zaujímavosťou je, že rovnakým spôsobom sa spracovával aj koreň púpavy, ktorá tiež patrí do podčeľade čakankovitých (Cichorioideae).

Pri hospodárskom spracovaní čakanky sa tvoria ako vedľajší produkt tzv. skrojky, ktoré sa používajú ako krmivo pre dobytok, ošípané a iné zvieratá. Čakankové korene v kŕmnych dávkach koní majú vplyv na zvýšenie lesku srsti aj na lepší zdravotný stav. Pripisuje sa to glykozidu intybínu nachádzajúcemu sa v koreňoch čakanky, ktorý podporuje činnosť tráviacej sústavy.

Liečivé účinky

Čakanka obyčajná patrí medzi liečivé rastliny. Na liečebné účely sa zbierajú korene divo rastúcich rastlín (Radix cichorii) v septembri a októbri. Koreň treba umyť, pokrájať na kolieska a nechať sušiť v tieni alebo v rúre pri teplote 50°C. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Droga korenisto vonia a chutí horko. Koreň čakanky obsahuje inulín, glykozid intybín, triesloviny, horčiny, cukor, slizy a soli draslíka.

Používa sa ako súčasť čajových zmesí na podporu chuti do jedla, na podporu vylučovania žlče a žalúdočných štiav, pôsobí aj močopudne a má ľahký preháňavý účinok. Okrem toho, pomáha pri chorobách pečene a žlčníkových a obličkových kameňoch, pri zápaloch močových ciest a pre obsah inulínu má priaznivý účinok pri liečbe cukrovky.

Bolo zistené, že vysoká pôdna vlhkosť vplýva na zníženie obsahu inulínu v buľvách, naopak nižší obsah vody v pôde obsah inulínu zvyšuje.

Príbuzné druhy

Príbuzná čakanky obyčajnej je Čakanka štrbáková (Cichorium endivia). Je to šalátová zelenina s vysokým obsahom vitamínu C. Jedlou časťou sú jemné listy z neprerastenej ružice odrezanej maximálne 10 mm pod dolnými listami. Má horkú príchuť, spôsobuje ju prítomnosť intybínu, ktorý má liečivé účinky. Priaznivo vplýva na nervovú sústavu, látkovú výmenu a funkciu tráviacich orgánov.

Jeden komentár k “Čakanka obyčajná

  • 16. mája 2021 at 11:25
    Permalink

    aky je rozdiel medzi cakankou obycajnou a strbakovou prosim?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *