Plamienok vlašský

Plamienok vlašský, (Clematis viticella), (Ranunculaceae – iskerníkovité)

Plamienok, Clematis

Charakteristika

Plamienok je popínavá, mnohodruhová trvalka. Niektoré zdroje uvádzajú, že má až 300 odrôd. Tie sa od seba odlišujú intenzitou a spôsobom rastu, tvarom, farebnosťou a veľkosťou kvetov aj vyžadovanou starostlivosťou.

Najčastejšie pestovaný v našich záhradách je práve plamienok vlašský (Clematis viticella) v mnohých kultivaroch. Je to opadavá, trvalá, mrazuvzdorná drevina, ktorá dosahuje výšku 3 – 4 metre. Ak nemá oporu, je pôdopokryvná. Ak oporu má, prichytáva sa na ňu pomocou úponov. Tie sú jemné a nenarušujú nosnú rastlinu alebo konštrukciu. Oporu pre rastliny si vyberiete tu. Priamu stonku plamienka stimulujeme k hustému rozkonáreniu strihom, ten je dôležitý už pri mladých rastlinách. Stonka plamienka je obrastená listami a z pazúch listov vyrastajú koncové súkvetia. Kvety bývajú veľké cca 5 – 8 cm, plody sú chocholcovité nažky.

Rozmnožovanie

Plamienok sa dá pestovať zo semena, alebo z odrezkov. Osvedčené je rozmnožovanie aj tzv. potápaním. Výhonky staršej rastliny opatrne ohneme a drevnatou časťou prichytíme k pôde tak, aby nad povrchom pôdy ostali 2 – 3 púčiky. Prichytávame ich drôtikom v tvare U a prisypeme zeminou. Keď takto ponoríme časť plamienka skoro na jar, do jesene v pôde zakorení. Výhonok potom oddelíme nožnicami od materskej dreviny a vysadíme na trvalé miesto do záhrady.

Množenie odrezkami sa vykonáva na prelome jari a leta. Odoberieme cca 7 cm dlhý konárik bez pukov a kvetov a zachováme na ňom jeden lístok. Konárik namočíme do stimulátora zakoreňovania a zapichneme do substrátu, ktorý udržujeme vlhký. Tiež je vhodné udržiavať vzdušnú vlhkosť. Pre zvýšenie šance na úspech zakoreňujeme naraz viacej odrezkov, nie vždy sa všetky ujmú.

Ako pestovať plamienok

Umiestnenie
Pri plamienku platí zásada: „Hlava na slnku, nohy v tieni“. Pre bohaté kvitnutie je dôležité slnko a teplo, korene rastliny však potrebujú tieň, vlhko a chlad. Ideálne miesto je tiež v závetrí.

Výsadba
Sadíme ho do vykopanej jamy s drenážou (cca 10 cm vrstvou štrku), aby sme predišli trvalému zamokreniu pôdy. Plamienok do jamy ukladáme našikmo, výhonky smerujú k opore, po ktorej sa rastlinka bude šplhať. Jamu následne vyplníme záhradnou zeminou zmiešanou s kompostom.

Zemina
Vhodná zemina je výživná, ľahká, priepustná a zároveň vlhká, neutrálna alebo mierne zásaditá.

Zálievka
Zeminu treba udržiavať vlhkú, pretože plamienok v suchu trpí. Zároveň sa treba vyvarovať trvalého premokrenia.

Kvitnutie
Plamienok vlašský kvitne v lete. Termín kvitnutia je závislý aj od konkrétneho kultivaru, Clematis Justa zakvitnne už koncom mája, ďalšie kultivary kvitnú v prvej polovici júna, alebo v júli.

Plamienok, Clematis
Clematis viticella Plamienok vlašský (kultivar Clematis Justa)

Strihanie

Plamienky sa strihajú preto, aby sa docielilo krásne a bohaté kvitnutie. Z tohto hľadiska rozdeľujeme plamienky na tie, ktoré kvitnú na novom dreve a tie, ktoré kvitnú na starom dreve. A sú aj plamienky, ktoré kvitnú dva krát za sezónu, najprv na starých a neskôr na nových výhonkoch.

Plamienky kvitnúce na starom dreve zväčša zakvitnú skoro na jar a kvôli bohatému kvitnutiu ich strihať netreba. Striháme ich, ak chceme upraviť ich tvar, alebo ich omladiť a robíme tak v lete po odkvitnutí kvetov. Môžeme ich zostrihať cca 50 cm nad zemou. V sezóne ešte stihnú vytvoriť veľa výhonkov, ktoré nasledujúcu jar zakvitnú. Záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.

Plamienok vlašský vytvára kvety na nových (tohtoročných) výhonkoch. Vhodný je preň zimný rez počas dní bez mrazov až do polovice februára. Striháme ho tak, že vyhľadáme pár silných púčikov v spodnej časti rastliny (nie vyššie ako 1 m), tie zachováme a odstránime všetky konáre nad nimi. Niektorí odborníci odporúčajú zostrihať rastlinu vo výške 20 – 30 cm od zeme. Radikálny rez podporí tvorbu nových výhonkov.

Kombinácia s inými rastlinami

Aby sme zamedzili vysúšaniu pôdy okolo plamienka, sadíme k nemu rastliny, ktoré budú jeho spodnú časť udržiavať v tieni a chrániť pred silným vysušujúcim slnkom. Vhodnými partnermi sú kríky, ktoré poskytujú oporu aj potrebný tieň. Takúto službu plamienku spraví skalník, alebo budleja. Ak máme pre plamienok vymyslenú umelú oporu, môžeme okolo neho vysadit rôzne trvalky, alebo pôdopokryvné rastliny.

Veľmi romanticky pôsobí výsadba s ružami. Plamienok môžeme zasadiť tak, aby sa prepletal ružovým kríkom, alebo ho necháme ťahať sa po opore spoločne s popínavou ružou.

Využitie

Plamienky sa sadia, aby zakryli nevzhľadné steny a ploty, dekoračne pôsobia na pergole či altánku a obrastú aj kmene starých stromov.

Iné druhy plamienkov

Plamienok horský (Clematis montana). Je to jeden z najmohutnejších plamienkov, dorastá aj do 15 m dĺžky. Pre svoju rozpínavosť sa nehodí do malých záhrad. Kvitne na starom dreve, preto ho pred sezónou nestriháme.

Plamienok Jackmanov (Clematis Jackmanii) patrí medzi tzv. veľkokveté druhy. Kvitne najskôr v máji na krátkych výhonkoch z minulého roka. Druhýkrát zakvitne na tohtoročnom dreve koncom leta. Striháme ho v zime tak, že skrátime len niektoré výhonky približne o tretinu. Cieľom je zachovať vyvážený pomer starého a nového dreva. U mladých rastlín sa odporúča zostrihanie na 30 cm po prvom roku, po druhom roku na 70 cm a po treťom roku na 100 – 150 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *