Černuška damascénska

Černuška damascénska, (Nigella damascena), (Ranunculaceae -iskerníkovité), cz: Černucha damašská, en: Love-in-a-mist, Ragged lady, Devil in the bush

Černuška damascénska (Nigella damascena)

Charakteristika

Černuška damascénska je jednoročná bylina so vzpriamenou, riedko rozkonárenou stonkou. Perovito strihané čiarkovité až niťovité listy, podobné kôpru, rastú striedavo na stonke, dolné sú stopkaté, horné skoro sediace. Kvety sa tvoria na vrchole stonkových konárov. Pod každým kvetom sa nachádza lôžko z listeňov tvorené čiarkovitými úkrojkami podobnými listom. Kvietky majú štandardne 5 okvetných lístkov, ale pestujú sa aj obľúbené plnokveté druhy, ktoré majú lupienkov omnoho viac. Farba kvetov býva biela, modrá alebo ružová. Plod je tobolka, v ktorej dozrejú semená výrazne čiernej farby. Podľa nich bola černuška pomenovaná. Rastlina dorastá do výšky cca 15 – 40 – 60 cm.

Černuška damascénska (Nigella damascena)

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami, často samovýsevom, stačí, keď necháte pár toboliek na rastline dozrieť. Semená sú mrazuvzdorné, klíčivosť si udržia tri roky. Ak si ich chcete začleniť do výsadby, vysiať si ich môžete v jeseni, aj na jar až do skorého leta. Výsev urobte do pripravenej odburinenej a kyprej pôdy a len jemne ich posypte zemou a mierne zalievajte. Na mieste výsevu rastlina vytvorí zaujímavý kompaktný porast, ktorý bol istotne inšpiráciou pre jedno z anglických pomenovaní rastliny: Love-in-a-mist (Láska v hmle). Rastliny vysiate v jeseni vyrastú aj zakvitnú skôr ako tie jarné.

  • Černuška damascénska (Nigella damascena)
  • Černuška damascénska (Nigella damascena)
  • Černuška damascénska (Nigella damascena)
  • Černuška damascénska (Nigella damascena)
  • Černuška damascénska (Nigella damascena)

Ako pestovať černušku

Umiestnenie
Černuška uprednostňuje teplé a slnečné stanovište. Nevítanú spoločnosť jej môžu robiť buriny, treba ich včas odstraňovať.

Zemina
Toleruje každú, aj chudobnejšiu pôdu, skôr suchšiu, kyprú a priepustnú ako premokrenú.

Zálievka
Zavlažujte ju len mierne v období sucha. Černuške nevyhovuje premokrenie, no dlhodobé sucho zase spôsobuje predčasné zrenie a usychanie. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Kvitnutie
Rastlina kvitne od začiatku júna, v júli a niekedy aj v auguste, záleží aj od času výsevu.

Zber semien
Od júla do septembra

Tipy na pestovanie a kombinovanie v záhone

Krehký čipkovaný zjav černušiek zjemňuje výsadby v ktorých dominujú pevné rastliny ako sú napríklad kosatce. Dobre pôsobí aj vo výsadbe takzvaných divokých kvetinových lúk, kde farebne doplní mnohé iné kvitnúce letničky. Plody černušky, tzv. tobolky, majú zaujímavý tvar a na záhone pôsobia dekoratívne. Po usušení sa dajú využiť na výrobu jesenných dekorácií, kytíc a vencov.

Černuška damascénska (Nigella damascena)

Príbuzné druhy

Černuška siata (Nigella sativa) je podobná rastlina černuške damascénskej a jej semená, známe aj ako čierna rasca sa využívajú v kuchyni, kde sa nimi posýpa pečivo a chlieb, hlavne v oblasti Blízkeho východu. Slúžia ako náhrada za čierny piepor (čierne korenie) a olej z nich sa uplatňuje v cukrárstve. Semená sú však slabo jedovaté. Používali sa aj na aromatizovanie vína. Využívajú sa tiež na liečebné účely a skúma sa aj ich anti virotický účinok. Viac o černuške siatej je v prekliku.

Na rozdiel od černušky damašskej má černuška siata drsnú stonku a nemá pod kvetom praslen čiarkovito členených listeňov. Jej tobolky majú hviezdovitý prierez.

3 komentáre k “Černuška damascénska

  • 7. júna 2023 at 12:11
    Permalink

    Dnes som kráčala z práce a zbadala som túto úžasnú kvetinku vysemenenú v jednej predzáhradke a všade okolo – pri plote, v dlažbe chodnika, pred bránou..všade. v plnom bielom kvete. V živote som túto bylinu nevidela, tak som ju identifikovala appkou, a teraz už viem, že ju musím mať! Pôjdem naspäť, keď dozrejú tobolky a pozbieram si semienka. 🙂 Ďakujem za tento popis, veľmi mi pomohol!

    Reply
    • 7. júna 2023 at 21:18
      Permalink

      Ďakujem za milý komentár, rada som pomohla 🙂

      Reply
  • 8. júna 2023 at 9:22
    Permalink

    Dobrý deň, nepodarilo sa mi nikde dopátrať informácie, či aj semienka damascénskej černušky sa používajú v kuchyni alebo či je tam nejaký rozdiel oproti černuške siatej. Lebo niektorí predajcovia semien píšu aj pri damascénskej, že je liečivá – ale teda spoliehať sa na obchodníkov si netrúfam.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *