Hlaváčik jarný

Hlaváčik jarný, (Adonis vernalis), (Ranunculaceae – iskerníkovité)

Charakteristika

Hlaváčik jarný je trváca, 10-40 cm vysoká trsovitá bylina s hrubým tmavým podzemkom. Z podzemku vyrastá priama, slabo rozkonárená alebo nerozkonárená stonka, ktorá je bohato olistená. Listy sú len byľové, 2 – 4 krát nepárno perovito strihané na úzke čiarkovité úkrojky. Sú sediace, spodné a stredné listy sú do polovice ovité okolo stonky. Výrazné žlté obojpohlavné kvety dosahujú v priemere veľkosť 3 – 7 cm. Vyrastajú po jednom na vrchole stonky a jej rozkonáreniach. Majú 5 kališných lístkov, ktoré sú zelené, priľahnuté ku korune, opadavé a plstnaté. Korunných lupienkov je do 25, sú svetložlté až oranžové, lesklé a podlhovasté. Plody sú chlpaté nažky s bočným háčikovitým zobáčikom.

Celá rastlina je jedovatá! 

Výskyt v prírode

Hlaváčik jarný je rozšírený v nížinách a pahorkatinách v stepných a lesostepných spoločenstvách v panónskej oblasti, najmä na vápenitých, kamenitých a trávnatých stráňach južného Slovenska, ako sú suché, najmä vápencové predhoria Karpát.

Na Slovensku sa vyskytuje na južných svahoch Karpát, v Záhorskej nížine, na Devínskej kobyle, Tríbeči až po Východoslovenskú nížinu. Rastie aj v iných častiach Európy, Ázie a Ameriky na teplých suchých lúkach, kroviskách či svetlých lesoch.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne – delením trsov aj generatívne, čiže prostredníctvom semien – ktoré sú v spomínaných chlpatých nažkách. V prírode sú rozširované napríklad mravcami. Pestovatelia si dozreté semená vysievajú koncom leta, alebo na jar.

Ako pestovať hlaváčik

Rastlina je v mnohých krajinách zákonom chránená, pestovať v záhradke sa však môžu vyšľachtené hlaváčiky, ktoré zoženiete na jar v záhradníctvach. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Umiestnenie
Vhodné je slnečné teplé stanovište, na ktoré má čo najväčší dosah jarné slnko. Ideálne je umiestnenie v slnečnej skalke alebo na oslnených svahoch.

Zemina
Rastline vyhovuje kyprá piesčitá priepustná zemina s vysokým obsahom vápnika.

Kvitnutie
Hlaváčik kvitne skoro na jar od marca do mája súčasne s rozvitím listov. Kvety sa úplne rozvinú len v slnečných dňoch. 

Zálievka
Rastlina je na vodu nenáročná, preto zálievka nie je potrebná, keďže na jar pôda zväčša obsahuje dostatok potrebnej vlahy. Rastlinu nezabudnite poliať pri presádzaní alebo po výsadbe.

Využitie

Ako už bolo spomenuté vyššie, hlaváčik je jedovatá rastlina. Má aj isté liečivé účinky, no liečenie sa vykonáva len pod lekárskym dohľadom. Droga hlaváčika účinkuje podobne ako náprstník, čiže má vplyv na činnosť srdca. Zvyšuje silu srdcových sťahov a spomaľuje jeho rytmus, rozširuje koronárne cievy. Pomáha pri srdcovej slabosti, pri nízkom krvnom tlaku a pôsobí upokojujúco pri neurózach a neurasténii. Má aj močopudné a protireumatické účinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *