Poniklec

Poniklec obyčajný, (Pulsatilla vulgaris), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Koniklec

Charakteristika

Poniklec je trváca 10 – 25 cm vysoká rastlina s podzemkom. Má vzpriamenú byľ, ktorá je porastená výraznými, striebristými, niekedy až hrdzavými chĺpkami. Prízemné listy sú dlhostopkaté, v obryse majú široko vajcovitý tvar, sú perovito zložené s úzko čiarkovitými časťami. Listy pod kvetom sú sediace, striebristo chlpaté, hlboko strihané na úzke čiarkovité časti.

Kvety sú veľké a výrazné, vyrastajú jednotlivo na konci stonky. Spočiatku sú zvončekovité, neskôr sa otvárajú. Aj okvetné lístky sú na vonkajšej strane hodvábno chlpaté až plstnaté. V záhradách sa pestujú odrody s kvetmi bielej, purpurovej, ružovej, červenej, modrej a fialovej farby. Kvety majú výrazné žlté tyčinky. Plod je chvostnatá páperová nažka, ktorá dozrieva z kvetov a na vysokých stonkách pôsobí dekoratívne.

Poniklec je dlhoveká a vzácna rastlina. S pribúdajúcim vekom a prívetivými životnými podmienkami naberá na kráse, mohutnie a vytvára atraktívne husté trsy. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Rozmnožovanie

V záhrade si ho môžete vypestovať zo semien. Semená sa neodporúča skladovať, pretože rýchlo strácajú klíčivosť. Vysejte si ich hneď, ako sa na rastline vytvoria a dozrejú. Vysievajú sa do nádob s ľahšou zeminou. Semená zľahka zasypte vrstvou piesku, aby boli prikryté.

Mladé sadeničky z nádoby presaďte na záhon na vopred dobre premyslené miesto. Dospelá rastlina vytvára hlboký koreň a preto neznáša presádzanie.

Semenáčiky budú kvitnúť najskôr v treťom roku po výseve a časom sa rozrastú na silný trs.

  • Poniklec obyčajný, (Pulsatilla vulgaris)
  • Poniklec obyčajný, (Pulsatilla vulgaris)
  • Poniklec obyčajný, (Pulsatilla vulgaris)
  • Poniklec obyčajný, (Pulsatilla vulgaris)

Ako pestovať poniklec

Umiestnenie
Darí sa mu na slnečných miestach v skalke medzi vápencovými kameňmi.

Zemina
Obľubuje priepustnú vzdušnú hlinitú, hlinito piesčitú aj kamenistú pôdu. Ideálne sú vápenaté pôdy, ale malo by sa mu dariť aj v pôdach s mierne kyslou reakciou.

Zálievka
V prvom roku po výsadbe mu doprajte pravidelnú zálievku, aby sa vyvinul kvalitný koreňový systém. Potom už špeciálnu zálievku nepotrebuje, stačí mu suchšia, alebo mierne vlhká zemina.

Kvitnutie
Je to skorá jarná rastlina, kvitne od marca do mája.

Choroby a škodcovia
Nevyskytujú sa.

Využitie

Poniklec krásne rozžiari jarnú záhradku. Vyberte mu reprezentatívne miesto s dostatkom priestoru, aby pekne vynikol. Vhodné miesto je v popredí skalky, ale dá sa pestovať aj ako solitér uprostred záhona medzi pôdopokryvnými trvalkami, ako sú drobné rozchodníky, alebo flox.

Výskyt v prírode

V prírode je chránenou rastlinou. Rastie skôr v hornatých oblastiach na skalách a chudobných pôdach aj na slnečných trávnatých skalných stráňach. Vyskytuje sa vo viacerých druhoch.

Poniklec slovenský (Pulsatilla slavica) patrí medzi západokarpatské endemity, kvitne výrazne fialovými veľkými kvetmi a spadá pod druh Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis). Samotný poniklec veľkokvetý býva pričleňovaný ako poddruh k Poniklecu obyčajnému (Pulsatilla vulgaris).
Vo Vysokých Tatrách sa ešte vyskytujú druhy Poniklec jarný (Pulsatilla vernalis), Poniklec biely (Pulsatilla scherfelii) a Poniklec otvorený (Pulsatilla patens).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *