Černuška siata

Černuška siata, (Nigella sativa), (Ranunculaceae – Iskerníkovité),
Čierna rasca

Černuška siata, (Nigella sativa)
Černuška siata, Nigella sativa

Charakteristika

Černuška siata je jednoročná bylina s priamou, rozkonárenou stonkou, zakončenou jednotlivými modrastobielymi kvetmi. Perovito strihané listy, podobné kôpru, rastú striedavo na stonke. Plod je tobolka, v ktorej dozrejú semená výrazne čiernej farby. Podľa nich bola černuška pomenovaná. Rastlina dorastá do výšky cca 20 – 30 cm.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semiačkami, často samovýsevom. Semená sú mrazuvzdorné, klíčivosť si udržia tri roky. Ak si ich chceme začleniť do výsadby, vysievať sa môžu na jeseň, alebo na jar. Najsilnejšie rastliny sú z jesenného výsevu do skleníkov, môžu dosiahnuť až 60 cm a vytváraju kompaktné zoskupenia.

Semená černušky sú silno čiernej farby.

Pestovanie černušky

Umiestnenie
Černuška uprednostňuje teplé a slnečné stanovište. Nevítanú spoločnosť jej zvykne robiť burina pupenec roľný – treba ho včas odstraňovať.

Výsev
Vysievame ju priamo na záhon v období od marca do mája. Semienka zahrnieme len plytkou vrstvou zeminy, pritlačíme a udržiavame vlhkosť.

Zemina
Toleruje každú, aj chudobnejšiu pôdu, skôr suchšiu a priepustnú ako premokrenú.

Zálievka
Zavlažujeme ju len mierne v období sucha. Černuške nevyhovuje premokrenie, no dlhodobé sucho zase spôsobuje predčasné usychanie rastliny.

Kvitnutie
Rastlina kvitne v júni a v júli, niekedy aj v auguste.

Zber semien
Od júla do septembra

Tipy na pestovanie a kombinovanie v záhone

Krehký čipkovaný tvar černušiek zjemňuje výsadby v ktorých dominujú pevné rastliny, ako sú kosatce alebo mečíky. Dobre pôsobia aj s letničkami sýtooranžových farieb, ako sú nechtíky alebo aksamietnice, vysádzajú sa aj ku klinčekom, pakostom, alebo ozdobným makom. Zaujímavá je kombinácia s lupinou.

Využitie

Semená černušky siatej sa už odpradávna používali pri príprave chleba. Slúžia ako náhrada za čierny piepor (čierne korenie) a olej z nich sa uplatňuje v cukrárstve. Semená sú však slabo jedovaté. Používali sa aj na aromatizovanie vína.

Plody černušky, tzv. tobolky, majú zaujímavý tvar, po usušení sa dajú využiť pri výrobe jesenných dekorácií, kytíc a vencov.

černuška siata
Tobolka černušky so semenami

Liečivé účinky černušky

Na liečebné účely sa zbierajú semená černušky siatej. Po zbere sa semená vyčistia a usušia. Voňajú gáfrom a chutia horko, neskôr korenisto. Obsahujú saponín, silicu, horčinu a trieslovinu.

Droga má priaznivý vplyv na vylučovanie žlče a moču a podporuje tvorbu materského mlieka. Uvoľňuje kontrakcie hladkého svalstva a pôsobí proti nadúvaniu a črevným parazitom. Zápar, ktorý sa pripravuje z 1 čajovej lyžičky drogy na šálku vody sa pije dvakrát denne. Pomáha aj proti katarom priedušiek.

Príbuzné druhy

V okrasných záhradách sa pestuje príbuzná Černuška damascénska (Nigella damascena). Jej kvety sú plnšie (zložené z viac lupeňov) a jej kultivary majú sýtejšie farby kvetov. Okrem bielych kultivarov sa pestujú rôzne odtiene modrej a ružovej. V závislosti od odrody, dorastajú do výšky od 45 do 60 cm.

Černuška damascénska (Nigella damascena)
Černuška damascénska (Nigella damascena)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.