Černuška siata

Černuška siata, Čierna rasca, (Nigella sativa), (Ranunculaceae – iskerníkovité), en: Black caraway, Black cumin, Kalanji

Upozornenie: Na ilustračných obrázkoch je pravdepodobne černuška damascénska, viac info v texte.

Černuška siata, (Nigella sativa)

Charakteristika

Černuška siata je jednoročná bylina s priamou drsnou a chudobne rozkonárenou stonkou, ktorá dorastá do výšky 10 – 30 cm. Perovito strihané listy má členené na úzke úkrojky a rastú striedavo na stonke. Kvety sa tvoria jednotlivo na vrchole stonkových konárov. Okvetných lístkov je väčšinou 5, niekedy aj 10 a sú zväčša bielej alebo bledomodrej farby. Nad týmito okvetnými lístkami sa ešte nachádzajú malé prehnuté dvojlaločné lístky, ktoré vznikli premenou nektárií, veľký počet tyčiniek a 5 po celej dĺžke zrastených piestikov. Plod je tobolka, v ktorej dozrejú semená výrazne čiernej farby. Podľa nich bola černuška pomenovaná.

Výskyt

Černuška siata má pravdepodobne pôvod vo východnej Európe (Bulharsko, Cyprus a Rumunsko) a západnej Ázie ( Turecko, Irán a Irak), ale dlhodobo sa pestuje v oveľa širších oblastiach Európy, severnej Afriky a Ázie.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, často samovýsevom. Semená sú mrazuvzdorné, klíčivosť si udržia tri roky. Ak si ich chcete začleniť do výsadby, vysievať sa môžu na jar aj na jeseň. Silnejšie rastliny sú z jesenného výsevu a budú aj skôr kvitnúť. Odporúča sa výsev priamo na stanovište, pretože mladé semenáčiky sú veľmi krehké. Ich opatrné presadenie je ale možné. Rastlina rastie rýchlo, po výseve na jar vykvitne asi o 100 dní a o ďalších 50 dní už má zrelé semená.

Semená černušky sú silno čiernej farby.

Ako pestovať černušku siatu

Umiestnenie
Černuška uprednostňuje teplé a slnečné stanovište. Nevyhovuje jej tienisté a premokrené miesta.

Výsev
Ak si ju vysievate na jar, vhodné obdobie je od marca do mája. Semienka zahrňte len plytkou vrstvou zeminy, pritlačte a udržujte vlhkosť. Zvykne sa občas pestovať ako okrasná letnička, aj keď na okrasné účely je vhodnejšia urastenejšia a nápadnejšia černuška damascénska. Ak si chcete pestovať černušku siatu pre semená, vysejte si ju do redšieho sponu.

Zemina
Toleruje každú, aj chudobnejšiu pôdu, dôležité je, aby bola dobre priepustná a skôr suchšia ako premokrená. Pôda môže byť ľahko kyslá, neutrálna aj slabo zásaditá (pH 6 až 8).

Zálievka
Zavlažujte ju len mierne v období sucha. Černuške nevyhovuje premokrenie, no dlhodobé sucho zase spôsobuje predčasné usychanie rastliny.

Kvitnutie
Rastlina kvitne v júni a v júli, niekedy aj v auguste.

Zber semien
Od júla do septembra

černuška siata
Tobolka černušky so semenami

Využitie

Semená černušky siatej sa už odpradávna používali ako korenie, prípadne dochucovadlo jedál a aj pri príprave chleba. Nasucho pražené dochucujú kari, zeleninu aj strukoviny, ale aj ovocie, šaláty a pečivo. Slúžia ako náhrada za čierny piepor (čierne korenie) a olej z nich sa uplatňuje v cukrárstve. Semená sú však slabo jedovaté, ako korenina (v malých množstvách) sú bezpečné. Používali sa aj na aromatizovanie vína. Skvelé pomôcky do kuchyne a domácnosti môžete nájsť tu.

Liečivé účinky

Semená černušky siatej sa zbierajú aj na liečebé účely. Po zbere sa vyčistia a usušia. Voňajú gáfrom a chutia horko, neskôr korenisto. Obsahujú saponín, silicu, horčinu a trieslovinu. Droga má priaznivý vplyv na vylučovanie žlče a moču a podporuje tvorbu materského mlieka. Uvoľňuje kontrakcie hladkého svalstva a pôsobí proti nadúvaniu a črevným parazitom. Pomáha aj proti katarom priedušiek. Zápar, ktorý sa pripravuje z 1 čajovej lyžičky drogy na šálku vody sa pije dvakrát denne. V predaji sú dostupné rôzne oleje a výťažky z černušky.

Využíva sa v tradičných medicínskych postupoch v Afrike a Ázii, moderná medicína zatiaľ nemá dostatok dôkazov o účinkoch konzumácie semien alebo oleja. Preukázaný bol krátkodobý prínos pri znižovaní krvného tlaku a cholesterolu.

Príbuzné druhy

V okrasných záhradách sa pestuje už spomínaná Černuška damascénska (Nigella damascena), ktorá je pravdepodobne aj na všetkých ilustračných fotografiách na tejto stránke. Rozdiel medzi týmito dvomi rastlinami je v tom, že černuška damascénska má pod kvetom praslen úzko členených listeňov podobných listom, ktoré vidieť aj na fotografii tobolky a černuška siata ich nemá. Černuška damascénska je statnejšia, rastie viac do priestoru, má užšie úkrojky listov a jej stonka je hladká, u černušky siatej je drsná. Rozdiel je aj v tvare tobolky.

Oba druhy sú často zamieňané aj v mnohých odborných článkoch, prípadne populárno náučnej literatúre sú fotografie černušky damascénskej označované za siatu a fotografie černušky siatej takmer nie sú k dispozícii. Ak sa mi časom podarí urobiť alebo získať fotografie, určite ich sem pridám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *