Pivonka lekárska

Pivonka lekárska (Paeonia officinalis), (Paeoniaceae – Pivonkovité) al. (Ranunculaceae – Iskerníkovité)

Charakteristika

Pivonka je trváca okrasná bylina s podzemnými hľuzami a rozkonárenou, holou stonkou, na ktorej vyrastajú delené listy. Na koncoch stoniek sa tvoria veľké, vínovočervené alebo biele kvety. Plod je tobolka s čiernymi lesklými semenami. Pochádza pôvodne z juhovýchodnej Európy. V záhradách sa pestuje mnoho kultivarov rôznych odtieňov ružovej až po spomínanú originálnu červenú, alebo bielu. Bylinná pivonka (existujú aj drevité druhy) dorastá do výšky 0,5 m – 1 m. Na zimu sa stratí, tzv. zaťahuje do zeme. Skoro na jar sa ukážu najprv červené výhonky, ktoré prerastú do rozkonárenej stonky s tmavozelenými listami a kvetnými púčikmi.

Ako pestovať pivonku

Umiestnenie a výsadba
Novú rastlinu sadíme v jeseni na dopredu dobre premyslené miesto, pretože pivonky neznášajú presádzanie. Rastline trvá cca 3 roky, kým sa zžije s prostredím, dovtedy buď nekvitne, alebo len veľmi slabo.

Pivonky potrebujú pred vetrom a ostrým slnkom chránené stanovište, buď na miernom slnku, alebo v polotieni. Dôležitá je aj hĺbka výsadby. Púčiky z podzemných hľúz sa majú uložiť najviac 3 cm pod povrch zeme. Hlboko zasadené pivonky budú slabo rásť a veľmi slabo kvitnúť.

Zemina
Pivonke vyhovuje na živiny bohatá a dobre priepustná pôda, ktorá nevysychá. Vhodná je humózna zemina a znesie aj hlinité pôdy. Ak chceme rastline dopriať hnojivo, tak to urobíme na jar po odkvitnutí, dobre rozloženým kompostom, alebo hnojivom určeným na ruže.


Skoro na jar, alebo už na jeseň sa ukážu najprv červené až tmavofialové puky a výhonky, ktoré prerastú do rozkonárených stoniek.

Zálievka
Počas suchej jari ocení mierne zalievanie, ale pozor, neznáša premokrenie, radšej znesie dočasné sucho. Po odkvitnutí už nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť.

Kvitnutie
Pivonka lekárska kvitne v máji a v júni veľkými, príjemne voňajúcimi kvetmi. Semenníky po odkvitnutých kvetoch odstraňujeme, ak nechceme dozretie semien. Veľkokveté pivonky podopierame a vyväzujeme, aby sa nepolámali vo vetre, alebo po daždi.

Využitie

Je to okrasná rastlina v záhradách, trvalka, ktorá oživuje záhony veľkými, krásnymi, voňavými kvetmi. Usušené korunné lupienky pivonky slúžia na vylepšenie vzhľadu a vône rozličných čajovinových zmesí a sirupov. Má aj liečivé účinky.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú kvety (Flos paeoniae) a niekedy aj korene a semená (Radix, Semen paeoniae). Kvetná droga sa získava ručným odtrhávaním kvetných lupienkov plných a výhradne červených foriem. Materiál sa suší v tenkých vrstvách a v tieni tak, aby nestratil farbu ani vôňu. Korene sa vykopávajú na jar, pokrájajú sa a sušia (marec, apríl). Semená dozrievajú na jeseň, kedy sa aj zbierajú (september, október).

Pivonkové drogy obsahujú v rozličnom pomere glykozidy, alkaloid peregrinín, triesloviny, cukor, sliz a v kvetoch farbivo paeonidín. V ľudovom liečiteľstve sa používali vnútorne proti kŕčom hladkého svalstva, na utíšenie astmatických a epileptických záchvatov a na zmiernenie bolestí pri dne. Čistá droga sa dnes nepoužíva a vyskytuje sa len v zmesiach, ktoré sa užívajú pod lekárskym dozorom.

Tipy na kombináciu v záhone

Pivonku kombinujeme s hostami, hortenziami, s okrasnými trávami, ale pestuje sa aj ako solitér, pri plote alebo na trávniku. Vhodné je vysádzať ju so skorými cibuľovinami, ktoré na záhone nahradí a zakryje ich odkvitajúce listy a stonky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *