Cesnak kuchynský

Cesnak kuchynský, (Allium sativum), (Amaryllidaceae – amarylkovité, predtým zaraďovaný ako Liliaceae – ľaliovité), podčeľaď: Allioideae – cesnakovité

Charakteristika

Cesnak kuchynský je trvalá mrazuvzdorná cibuľová bylina dosahujúca výšku aj 1 m. Pochádza pravdepodobne zo strednej Ázie. Aromatickú cibuľu má zloženú z 10 – 20 cibuliek (strúčikov) jednotlivo aj spoločne obalených tenkými papierovitými šupinami. Vnútorné strúčiky sú tenšie, podlhovasté, vonkajšie sú hrubšie. Z cibule vyrastá vzpriamená kvetná stonka, ktorá je skoro do polovice zabalená do pošiev listov. Na jej vrchole sa tvorí okolíkaté súkvetie ružových alebo fialových kvetov. Súkvetie nesie medzi kvetmi početné rozmnožovacie cibuľky a je obalené blanitou šupinou. Listy sú dlhé kopijovité, s plochou a žliabkatou čepeľou, približne 2 cm široké a ukončené sú ostrým špicom.

Vyšľachtilo sa veľa kultivarov, ktoré sa rozdeľujú na 2 typy. Prvý typ – tzv. paličiak – sa vysádza na jeseň a v nasledujúcom roku vytvára stonku s kvetmi a rozmnožovacími cibuľkami. Druhý typ – tzv. nepaličiak nevyháňa kvetnú stonku a vysádza sa na jar alebo na jeseň.

Rozmnožovanie a výsadba

Generatívne rozmnožovanie cesnaku (semenami) je možné, ale pestovatelia si ho množia vegetatívne, čiže vysádzaním strúčikov do zeme. Ideálne je vysadiť strúčiky do zeme v jeseni asi 6 týždňov pred zamrznutím pôdy (september – október). Cieľom je, aby strúčiky vytvorili korene a nie výhonky nad zemou. Cesnak sa pestuje v riadkoch vedľa seba tak, aby mal dostatok priestoru na dozretie cibúľ. Dá sa pestovať aj v nádobách s dostatočnou hĺbkou.

Cesnak kuchynský, (Allium sativum)

Ako pestovať cesnak

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečné až polotienisté stanovište.

Zemina
Vhodné sú ľahšie hlinitopiesočnaté alebo piesočnato hlinité suché a dobre priepustné pôdy s vysokým obsahom organických látok. Je možné ho pestovať v širokom rozmedzí pôdnych podmienok aj hodnôt pH. Na prípravu pôdy a zapracovanie rašeliny, piesku, hnojiva alebo kompostu výborne poslúžia kultivátory. Kultivátor si vyberiete tu.

Zálievka
V prípade pestovania v piesočnatej pôde treba cesnak zavlažovať.

Kvitnutie
Kvitne od júla do septembra.

Zber
Cibule sa vyberajú zo zeme od júna do augusta. Zrelý cesnak sa nechá uschnúť a uskladňuje sa v suchom a bezmrazovom prostredí.

Cesnak kuchynský, (Allium sativum)
Takto kvitne cesnak kuchynský

Využitie

Pestuje sa v záhradách aj na poliach pre kuchynské alebo konzervárenské použitie. Zloženie surového cesnaku je 59% vody, 33% sacharidov, 6% bielkovín, 2% vlákniny a menej ako 1% tuku. Podobne ako pažítka, cibuľa, pór alebo šalotka, aj cesnak obsahuje aromatické látky s obsahom síry, ktoré mu dodávajú typickú výraznú ostrú chuť a vôňu.

Cesnak má významné postavenie v kuchyni a to nie len v slovenskej. Je základnou ingredienciou mnohých ázijských jedál, je neoddeliteľnou súčasťou jedálnička Blízkeho východu, severnej Afriky, južnej Európy aj regiónov Latinskej Ameriky. Na dochutenie jedál sa používajú strúčiky cesnaku pokrájané, roztlačené alebo aj usušené a pomleté na prášok. Uchováva sa aj vylúhovaný v oleji, ktorému dodá vôňu aj príchuť. V takomto stave, hoci aj uskladnený v chladničke, však nemá dlhú životnosť, vydrží maximálne mesiac. Cesnak má v kuchyni široké využitie. Pridáva sa do polievok, omáčok, šalátov, do ryže, natiera sa na bagety, hrianky alebo pizzu, pridať ho môžete do bylinkového masla a rôznych nátierok. Skvelé pomôcky do kuchyne môžete nájsť tu. Cesnak je napríklad kľúčovou súčasťou Hummusu, korenia Tzatziki alebo slovenských zemiakových placiek.

Liečivé účinky

Cesnak (Bulbus allii sativi) sa používa ako antisklerotikum a ako prostriedok na zníženie krvného tlaku. Je významný črevný dezinficiens a pomáha pri črevných ťažkostiach aj pri chrípkových epidémiách a nachladnutiach, podporuje vylučovanie žlče a vypudzuje črevné parazity. Má aj baktericídny účinok.

Príbuzné druhy

Cesnak obrovský (Allium giganteum) je výrazná okrasná cibuľovina skorého leta. Niektoré kultivary môžu dorásť až do výšky 150 cm. Najbežnejšia farba kvetov okrasných cesnakov je fialová, no bývajú aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové. Veľké guľové súkvetia rastú na vysokej, pevnej, dužinatej stonke.

Medvedí cesnak (cesnak lesný, divý) (Allium ursinum) je liečivá, trváca bylina. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou. Listy sa zbierajú a vyrábajú sa z nich rôzne kulinárske špeciality.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *