Mučenka ťahavá

Mučenka ťahavá, mučenka modrá, ľud: Kristova koruna, (Passiflora caerulea), (Passifloracea – mučenkovité)

Charakteristika

Mučenka ťahavá je vždyzelená popínavá trvalka pôvodom z tropických oblastí od Brazílie po Argentínu. Je to drevitá liana, ktorá sa svojimi drôtovitými špirálovitými úponkami prichytáva na kmene stromov a iné opory a šplhá sa nahor. Dosahuje dĺžku až 5 metrov. Mladé lístky sú oválne, staršie sú delené dlanité tmavozelené lesklé a žilkované. Výrazné kvety s priemerom až 8 cm vyrastajú jednotlivo na stopkách z pazúch listov. Rastlina zakvitne až po 2 rokoch od vyklíčenia. Kvety sú veľmi originálne a nevšedné a podľa nich dostala rastlina názov. Pomenovali ju Jezuitskí misionári, ktorí rastlinu v 18. storočí objavili v Brazílii a jej kvety im pripomínali výjavy z Biblie.

Kvety sú tvorené 5. kališnými lístkami a 5. korunnými lístkami, ktoré sú zväčša rovnako bielo sfarbené a bývajú zrastené do miskovitého útvaru. Takto kvet vyzerá, akoby mal desaťpočetnú korunu. Pod kalichom sa nachádzajú 3 veľké listene. Zvláštnosťou je farebne odlišná pakorunka tvorená mnohopočetnými jemnými nitkovitými výrastkami usporiadanými okolo výrazných zlatožltých tyčiniek. Pakorunka je sfarbená tak, že vytvára okolo stredu kvetu 3 kruhy – prvý je purpurovej farby, druhý je biely a tretí je modrý. Zo stredu kvetu vyrastá masívny stĺpik s piatimi tyčinkami na silných nitkách, vrchný jednopuzdrový semenník a tri robustné čnelky s veľkými bliznami. Plod je 3 cm veľká žlto-oranžová jedlá bobuľa. Kvety z rastliny sa využívajú na prípravu čajov.

Rod Passiflora má stovky druhov s rôzne veľkými a rôzne sfarbenými kvetmi, z ktorých mnohé sú liečivé rastliny, alebo sa pestujú kvôli chutným plodom. Pre plody sa pestuje napríklad Mučenka obrovská (Passiflora quadrangularis) – má najväčšie plody zo všetkých mučeniek, Mučenka jedlá (Passiflora edulis) – jej plodom je marakuja, ktorá má sladkokyslú dužinu s exotickou arómou – pripomínajúcu mango alebo marhuľu.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete výsevom semien, doba klíčenia je až 30 dní. V lete si ju rozmnožíte prostredníctvom asi 18 cm dlhých vrcholových odrezkov. Vložte ich do vody izbovej teploty a počkajte, kým zapustia korene alebo ich namočte do stimulátora zakorenenia a vložte priamo do zeminy. Úspešné býva aj potápanie alebo koreňové odrezky. Rastlina vyháňa z koreňov aj nové výhonky, ktoré môžete opatrne oddeliť aj s koreňmi a zasadiť samostatne. Zakoreneniu aj klíčeniu napomáha teplo.

Jednoročná rastlina vypestovaná zo semena, ešte nekvitla.

Ako pestovať mučenku

Umiestnenie
Vyžaduje umiestnenie na svetlom stanovišti a na priamom slnku. Ak rastlina nemá jasné svetlo, nebude kvitnúť. Mučenka je schopná odolať aj mrazu. Vhodná je bežná izbová teplota, ideálna teplota v lete je okolo 21 °C a v zime okolo 10 °C (Nižšie teploty môžu, ale nemusia spôsobiť opadanie listov). Ak máte možnosť, zabezpečte rastline tzv. letnenie – počas leta ju umiestnite na balkón alebo do záhrady.

Zemina
Vyhovuje jej výživný hlinitý substrát.

Zálievka
V lete je nevyhnutná výdatná zálievka aj vysoká vlhkosť vzduchu. Vyhnite sa však podmáčaniu rastliny.
V zime jej doprajte obdobie vegetačného pokoja, umiestnite ju do chladnejšieho prostredia a zalievajte len mierne tak, aby pôda celkom nevyschla.

Vlhkosť vzduchu
Vzdušnú vlhkosť okolo rastliny zvýšite, keď jej občas budete sprejovať listy mäkkou vodou. Kvetináč tiež môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Odporúča sa aj pestovanie v spoločnosti iných vlhkomilných rastlín.

Kvitnutie
Mučenka kvitne of mája do septembra. Jej kvety jemne voňajú.

Hnojenie
V lete pridávajte do zálievky dva krát mesačne bežné tekuté hnojivo. V zime sa výživa nepodáva.

Choroby a škodcovia
Vyskytujú sa väčšinou vtedy, keď sa vám nepodarí vytvoriť vhodné životné podmienky. V suchom teplom prostredí sa objavujú roztoče a štítničky. Prevenciou je udržiavať okolo rastliny zvýšenú vlhkosť vzduchu, rosiť listy a zabezpečiť aj cirkuláciu vzduchu.

Strihanie

Rez rastline neškodí. Zrezať ju môžete v jeseni pred tým ako ju presuniete k zazimovaniu. Nadzemnú časť môžete skrátiť asi na 30 cm, alebo podľa uváženia, minimálne o 1/3. Ak ste mali rastlinu zapustenú v lete s črepníkom v zemi, zrežte všetok koreňový systém, ktorý prerástol z črepníka. Rastlinu môžete prerezať aj neskoro v zime, v marci a apríli začne vyháňať nové výhonky. Ak ste nerezali v jeseni, hlavné výhonky skráťte na jar a minuloročný obrast skráťte na 2 – 3 očká.

Tipy pre pestovateľov

Mučenka ťahavá sa u nás pestuje ako izbová alebo prenosná rastlina, ktorej vyhovuje v lete umiestnenie na slnku napríklad v záhrade a v zime jej prosieva obdobie vegetačného kľudu v chladnom priestore, kde nemrzne. Táto odroda patrí medzi najodolnejšie. Pestujte ju okolo opory, okolo ktorej sa bude môcť ovíjať. Často sa zvykne tvarovať okolo drôteného, ratanového, alebo iného kruhu z prírodných materiálov, vhodnú oporu jej urobí aj pergola. Oporu pre popínavé rastliny si vyberiete tu. Výhonky okolo opory ovíjajte, pokiaľ sú mladé a poddajné. Zo začiatku ich možno bude treba priväzovať, staršie rastliny už potom držia samé.

Vzhľadom k tomu, že sa jej vyvíjajú korene pomerne rýchlo, rastlinu každoročne presaďte do väčšej nádoby a dospelej rastline (po cca 3 – 4 rokoch) doprajte dostatočne veľkú a hlbokú nádobu s objemom okolo 50 l, do ktorej nezabudnite pridať drenážnu vrstvu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *