Ozdobný cesnak

Ozdobný cesnak, Cesnak obrovský (Allium giganteum), (Liliaceae – ľaliovité) al. (Alliaceae – cesnakovité)

Charakteristika

Okrasné cesnaky patria medzi výrazné cibuľoviny skorého leta. Pochádzajú z horských a stepných oblastí a takmer všetky sú mrazuvzdorné. Najbežnejšia farba kvetov cesnakov je fialová, no bývajú aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové. Kvietky sú drobné, hviezdicové a sú usporiadané do výrazných, guľových súkvetí. Rastú na vysokej, pevnej, dužinatej stonke. Súkvetia bývajú veľmi husté, ale aj riedke a majú rôznu veľkosť. Najväčšie môžu dosiahnuť priemer až 20 centimetrov. Listy cesnakov vyrastajú na jar z cibule a sú zväčša tmavozelené, úzke, a majú typický cesnakový zápach.

Rozmnožovanie a výsadba

Cesnaky sa pestujú zo semena alebo výsadbou cibúľ. Ak ich pestujeme zo semena, trvá niekoľko rokov, kým sa vyvinú tak, aby mohli kvitnúť.

Ak máme k dispozícii cibule cesnaku obrovského (Allium giganteum), treba dodržať niekoľko zásad pri ich výsadbe.

Vysadiť ich treba do hĺbky 15 cm. (Menšie druhy cesnakov stačí vysadiť do 5 -10 cm hĺbky). Vysádzame ich na jeseň v septembri, najneskôr začiatkom októbra, alebo potom na jar v marci. Ak zakladáme skupinovú výsadbu, odporúča sa rozsadiť ich na vzdialenosť 15 -30 cm od seba.

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie: Cesnak sadíme na teplé, slnečné stanovište. Znesú aj polotieň, ale slnko je lepšie.

Cibuľky po odkvitnutí nevyberáme, môžeme ich ponechať v substráte po dobu niekoľko rokov.

Zemina: Vyšším cesnakom sa darí vo výživných pôdach. Substrát by mal byť humózny a kyprý. Pôda môže byť aj piesčitá, a hlavne dobre priepustná. Pri výsadbe sa odporúča zabezpečiť miesto drenážnou vrstvou. V premočenej pôde sa cesnaku nedarí, vystavili by sme ho riziku hniloby.

Zálievka: Zemina s výsadbou by nemala presychať, ale zároveň musíme dávať pozor, aby sme ho nepodmáčali, to cesnakom neprospieva.

Kvitnutie: Cesnak obrovský môže dorásť do výšky 150 cm. Kvitne obrovskými, purpurovými, guľovitými súkvetiami. Kvety sa objavujú koncom apríla alebo v máji a vydržia 5-6 týždňov.

Starostlivosť po odkvitnutí

Listy cesnakom odstraňujeme po zožltnutí, po tom ako zásobné látky prejdú z listu do cibule, rovnako ako pri všetkých cibuľovinách. Cibuľu zo zeme na zimu nevyberáme, keďže sú mrazuvzdorné.

Na jednom mieste môžu rásť aj niekoľko rokov. Cibule sa majú z pôdy vyberať, keď porast priveľmi zhustne a aj v prípade, ak cesnak prestal kvitnúť. Vyberáme ich až po zatiahnutí listov a preskladníme ich na suchom mieste. Opäť ich zasadíme v jeseni.

Odkvitnuté cesnaky netreba zo záhonov hneď odstraňovať, lebo súkvetia sú atraktívne ešte ďalší mesiac, keď vytvárajú semená. Obdobie, počas ktorého sú cesnaky ozdobou záhona, presahuje obdobie kvitnutia.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Vyššie cesnaky sú vhodnými partnermi pre mnohé iné rastliny kontrastných farieb a tvarov. Veľmi dobre vyniknú, keď sa pestujú medzi nízkymi kríkmi a trvalkami. Tieto rastliny v spoločnej výsadbe pomáhajú predísť vysychaniu pôdy a zakryjú cesnakom spodné listy. V období kvitnutia totiž už listy cesnakov žltnú a zaťahujú sa do pôdy a to trochu kazí celkový dojem. Túto chybu krásy spoľahlivo zamaskujú hosty, iberka, rôzne ozdobné trávy, kocúrnik, ľaliovka, bradavec.

Výbornými spoločníkmi pre ne sú aj letničky, iné druhy cibuľovín, alebo rôzne nižšie dreviny. Nižšie druhy sú vhodné do skaliek a dá sa z nich vytvoriť farebný lem záhonu.

Využitie

Cesnak vynikne v okrasných záhonoch ako solitér alebo súčasť skupinovej výsadby.

S úspechom sa dá pestovať aj v nádobách, aj keď vhodnejšie sú skôr nižšie druhy okrasných cesnakov, napríklad Allium christophii alebo Allium karataviense. Stonky vysokých druhov sa v nádobách zvyknú vylamovať a esteticky nepôsobia ani zaťahujúce sa listy.

Ozdobný cesnak sa zvykne aranžovať do kytíc ako ústredný kvet. Dá sa použiť aj jednoducho narezaný do vázy. Vydrží dlhšie, ak sa mu pravidelne mení voda a zrezáva stonka. Za týchto podmienok môže vydržať až 15 dní.

Príbuzné druhy

Medvedí cesnak (cesnak lesný, divý) ( Allium ursinum) je liečivá, trváca bylina. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou. Listy sa zbierajú a vyrábajú sa z nich rôzne kulinárske špeciality.

Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum) je trvalá bylina, bežne nazývaná pažítka. Má malé cibuľky a jej listy sú duté, trúbkovité, v priemere dosahujúce 0,3 cm. Kvitne ružovofialovými kvietkami vytvárajúcimi menšie guľovité súkvetia. Štandardne dorastá do výšky 30 cm. Pre vysoký obsah zdraviu prospešných látok sa pestuje v bylinkových záhradách na priamu konzumáciu a ochucovanie jedál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.