Ozdobný cesnak

Ozdobný cesnak, Okrasný cesnak, Cesnak obrovský (Allium giganteum), (Amaryllidaceae – amarylkovité, predtým zaraďovaný ako Liliaceae – ľaliovité), podčeľaď: Allioideae – cesnakovité

Ozdobný cesnak

Charakteristika

Okrasné cesnaky patria medzi výrazné cibuľoviny skorého leta. Môžu dorásť až do výšky 150 cm. Pochádzajú z horských a stepných oblastí a takmer všetky sú mrazuvzdorné. Najbežnejšia farba kvetov cesnakov je fialová, no bývajú aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové. Kvietky sú drobné, hviezdicové a sú usporiadané do výrazných, guľových súkvetí. Rastú na vysokej, pevnej, dužinatej stonke. Súkvetia bývajú veľmi husté, ale aj riedke a majú rôznu veľkosť. Najväčšie môžu dosiahnuť priemer až 20 centimetrov. Listy cesnakov vyrastajú na jar z cibule a sú zväčša tmavozelené, úzke a majú typický cesnakový zápach.

Rozmnožovanie a výsadba

Cesnaky sa pestujú zo semena alebo výsadbou cibúľ. Ak ich pestujeme zo semena, trvá niekoľko rokov, kým sa vyvinú tak, aby mohli kvitnúť.

Ak máme k dispozícii cibule cesnaku obrovského, vysádzame ich do hĺbky 15 cm. (Menšie druhy cesnakov stačí vysadiť do 5 -10 cm hĺbky.) Vhodné obdobie je na jeseň v septembri, najneskôr začiatkom októbra, alebo potom na jar v marci. Ak zakladáme skupinovú výsadbu, odporúča sa rozsadiť ich na vzdialenosť 15 -30 cm od seba.

Pestovanie cesnaku

Umiestnenie
Cesnak sadíme na teplé, slnečné stanovište. Znesie aj polotieň, ale slnko je lepšie.

Zemina
Vyšším cesnakom sa darí vo výživných pôdach. Substrát by mal byť humózny a kyprý. Pôda môže byť aj piesčitá a hlavne dobre priepustná. Pri výsadbe sa odporúča zabezpečiť miesto drenážnou vrstvou. V premočenej pôde sa cesnaku nedarí, vystavili by sme ho riziku hniloby.

Zálievka
Zemina s výsadbou by nemala presychať, ale zároveň musíme dávať pozor, aby sme ho nepodmáčali, to cesnakom neprospieva.

Kvitnutie
Kvitne obrovskými, purpurovými, guľovitými súkvetiami. Kvety sa objavujú koncom apríla alebo v máji a vydržia 5-6 týždňov.

Ozdobný cesnak

Starostlivosť po odkvitnutí

Obdobie, počas ktorého sú cesnaky ozdobou záhona, presahuje obdobie kvitnutia. Odkvitnuté cesnaky netreba zo záhonov hneď odstraňovať, lebo súkvetia sú atraktívne ešte ďalší mesiac, keď vytvárajú semená.

Listy cesnakom odstraňujeme až po zožltnutí a vyschnutí. Rovnako ako pri ostatných cibuľovinách aj pri cesnaku platí, že potrebuje čas na vyzretie cibúľ a na to potrebuje listy.

Cibule na zimu zo zeme nevyberáme, keďže sú mrazuvzdorné a na jednom mieste môžu rásť aj niekoľko rokov.
Vybrať z pôdy by sme ich mali v prípade, keď porast priveľmi zhustne a rovnako aj keď rastlina prestane kvitnúť. Vyberáme ich až po zatiahnutí listov a preskladníme ich na suchom mieste. Opäť ich zasadíme v jeseni.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Vyššie cesnaky sú vhodnými partnermi pre mnohé iné rastliny kontrastných farieb a tvarov. Veľmi dobre vyniknú, keď sa pestujú medzi nízkymi kríkmi a trvalkami. Tieto rastliny v spoločnej výsadbe pomáhajú predísť vysychaniu pôdy a zakryjú cesnakom spodné listy. V období kvitnutia totiž už listy cesnakov žltnú a zaťahujú sa do pôdy a to trochu kazí celkový dojem. Túto chybu krásy spoľahlivo zamaskujú hosty, iberka, rôzne ozdobné trávy, kocúrnik, ľaliovka, bradavec.

Využitie

Cesnak vynikne v okrasných májových záhonoch ako solitér alebo súčasť skupinovej výsadby.

S úspechom sa dá pestovať aj v nádobách, vhodné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu. V kvetináčoch sa pestujú hlavne nižšie druhy okrasných cesnakov, napríklad Allium christophii alebo Allium karataviense. Stonky vysokých druhov sa v nádobách zvyknú vylamovať a esteticky nepôsobia ani zaťahujúce sa listy, čo sa však dá zakryť vhodnou rastlinnou spoločnosťou.

Ozdobný cesnak sa zvykne aranžovať do kytíc ako ústredný kvet. Dá sa použiť aj jednoducho narezaný do vázy. Vydrží dlhšie, ak sa mu pravidelne mení voda a zrezáva stonka. Za týchto podmienok môže vydržať až 15 dní.

Ozdobný cesnak

Príbuzné druhy

Medvedí cesnak (cesnak lesný, divý) (Allium ursinum) je liečivá, trváca bylina. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou. Listy sa zbierajú a vyrábajú sa z nich rôzne kulinárske špeciality.

Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum) je trvalá bylina, bežne nazývaná pažítka. Má malé cibuľky a jej listy sú úzke a duté. Kvitne ružovofialovými kvietkami vytvárajúcimi menšie guľovité súkvetia. Štandardne dorastá do výšky 30 cm. Pre vysoký obsah zdraviu prospešných látok sa pestuje v bylinkových záhradách na priamu konzumáciu a ochucovanie jedál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.