Ozdobný cesnak

Ozdobný cesnak, Okrasný cesnak, Cesnak obrovský (Allium giganteum), (Amaryllidaceae – amarylkovité, predtým zaraďovaný ako Liliaceae – ľaliovité), podčeľaď: Allioideae – cesnakovité

Ozdobný cesnak

Charakteristika

Okrasný cesnak je trváca okrasná cibuľová rastlina skorého leta. Môže dorásť až do výšky 150 cm. Pochádza z horských a stepných oblastí a takmer všetky jeho druhy a odrody sú mrazuvzdorné. Najbežnejšia farba kvetov je fialová a vyskytujú sa aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové odrody. Kvietky sú drobné, hviezdicové a sú usporiadané do výrazných, guľových súkvetí. Tvoria sa na vysokej, pevnej, dužinatej stonke. Súkvetia bývajú zväčša veľmi husté, ale sú aj riedke a mávajú rôznu veľkosť. Najväčšie môžu dosiahnuť priemer až 20 centimetrov. Listy cesnaku vyrastajú na jar z cibule a sú zväčša tmavozelené, úzke a majú typický cesnakový zápach.

Rozmnožovanie a výsadba

Cesnak sa pestuje zo semena alebo výsadbou cibúľ. Ak sa rozhodnete pestovať ho zo semena, počítajte s tým, že trvá niekoľko rokov, kým sa vyvinie tak, aby mohol kvitnúť.

Ak máte k dispozícii cibule cesnaku obrovského, vysaďte ich do hĺbky 15 cm. (Menšie druhy cesnakov stačí vysadiť do 5 -10 cm hĺbky.) Vhodné obdobie je na jeseň v septembri, najneskôr začiatkom októbra, alebo potom na jar v marci. Ak zakladáte skupinovú výsadbu, odporúča sa rozsadiť cibule na vzdialenosť 15 -30 cm od seba.

Ako pestovať ozdobný cesnak

Umiestnenie
Vyhovuje mu teplé, slnečné stanovište. Znesie aj polotieň, ale slnko je lepšie.

Zemina
Vyšším cesnakom sa darí vo výživných pôdach. Substrát by mal byť humózny a kyprý. Pôda môže byť aj piesčitá a hlavne dobre priepustná. Pri výsadbe sa odporúča zabezpečiť miesto drenážnou vrstvou. V premočenej pôde sa cesnaku nedarí, vystavili by ste ho riziku hniloby.

Zálievka
Zemina s výsadbou by nemala presychať, ale zároveň treba dávať pozor, aby ste ho nepodmáčali, to cesnakom neprospieva.

Kvitnutie
Kvitne veľkými, atraktívnymi, guľovitými súkvetiami. Kvety sa objavujú koncom apríla alebo v máji a vydržia 5-6 týždňov.

Ozdobný cesnak

Starostlivosť po odkvitnutí

Obdobie, počas ktorého je cesnak ozdobou záhona, presahuje obdobie kvitnutia. Odkvitnutý cesnak netreba zo záhonov hneď odstraňovať, lebo súkvetie je atraktívne ešte ďalší mesiac, keď vytvára semená.

Listy cesnakom odstraňujte až po zožltnutí a vyschnutí. Rovnako, ako pri ostatných cibuľovinách, aj pri cesnaku platí, že potrebuje čas na vyzretie cibúľ a na to potrebuje listy.

Cibule sa na zimu zo zeme nevyberajú, keďže sú mrazuvzdorné a na jednom mieste môžu rásť aj niekoľko rokov.
Vybrať z pôdy by sme ich mali v prípade, keď porast priveľmi zhustne a rovnako aj keď rastlina prestane kvitnúť. Vyberať ich sa odporúča až po zatiahnutí listov. Následne ich preskladnite na suchom mieste až do jesene, kedy ich môžete vysadiť na nové miesto. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Vyššie cesnaky sú vhodnými partnermi pre mnohé iné rastliny kontrastných farieb a tvarov. Veľmi dobre vyniknú, keď sa pestujú medzi nízkymi kríkmi a trvalkami. Tieto rastliny v spoločnej výsadbe pomáhajú predísť vysychaniu pôdy a zakryjú cesnakom spodné listy. V období kvitnutia totiž už listy cesnakov žltnú a zaťahujú sa do pôdy a to trochu kazí celkový dojem. Preto k nim treba vysadiť dostatočne vysoké trvalky, ktoré túto chybu krásy spoľahlivo zamaskujú. Vyskúšať môžete hostu, iberku, rôzne ozdobné trávy, kocúrnik, ľaliovku, bradavec.

Využitie

Cesnak vynikne v okrasných májových záhonoch ako solitér alebo súčasť skupinovej výsadby.

S úspechom sa dá pestovať aj v nádobách, vhodné kvetináče môžete nájsť napríklad aj tu. V kvetináčoch sa pestujú hlavne nižšie druhy okrasných cesnakov, napríklad Allium christophii alebo Allium karataviense. Stonky vysokých druhov sa v nádobách zvyknú vylamovať a esteticky nepôsobia ani zaťahujúce sa listy, čo sa však dá zakryť vhodnou rastlinnou spoločnosťou.

Ozdobný cesnak sa zvykne aranžovať do kytíc ako ústredný kvet. Dá sa použiť aj jednoducho narezaný do vázy. Vydrží dlhšie, ak sa mu pravidelne mení voda a zrezáva stonka. Za týchto podmienok môže vydržať až 15 dní.

Ozdobný cesnak

Príbuzné druhy

Medvedí cesnak (cesnak lesný, divý) (Allium ursinum) je liečivá, trváca bylina. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou. Listy sa zbierajú a vyrábajú sa z nich rôzne kulinárske špeciality.

Cesnak pažítkový (Allium schoenoprasum) je trvalá bylina, bežne nazývaná pažítka. Má malé cibuľky a jej listy sú úzke a duté. Kvitne ružovofialovými kvietkami vytvárajúcimi menšie guľovité súkvetia. Štandardne dorastá do výšky 30 cm. Pre vysoký obsah zdraviu prospešných látok sa pestuje v bylinkových záhradách na priamu konzumáciu a ochucovanie jedál.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *