Horec Clusiov

Horec Clusiov, Horcokvet Clusiov, (Gentiana clusii al. Ciminalis clusii), (Gentianaceae – horcovité), cz: Hořec Clusiův

Horec bezbyľový (Gentiana x acaulis)

Charakteristika

Horec Clusiov je trváca bylina s krátkym nerozkonáreným podzemkom. Dorastá do výšky 5 – 10 cm. Krátka byľ (1 cm dlhá) vyrastá zo stredu listovej ružice a po odkvitnutí sa predlžuje až do dĺžky 10 cm. Byľ je zakončená výrazným vzpriameným kvetom zvončekovitého tvaru, ktorý je veľký 5-6 cm. Kvety sú sýto tmavomodré, zvnútra zeleno škvrnité. Má prízemné listy, ktoré sú kopijovité, drsné, kožovité a listy na byli, ktoré sú menšie, protistojné a tiež kopijovité. Sú sviežo zelenej farby. Kvitne od apríla do júla.

Druhový názov Clusii získal na počesť významného lekára a botanika Charlesa de l’Écluse alebo latinsky Carolus Clusius (1528 – 1609), ktorý sa botanickej činnosti venoval aj na území dnešného západného Slovenska.

Výskyt na Slovensku

Na Slovensku Horec Clusiov rastie v Malej a Veľkej Fatre, Chočských vrchoch, Západných, Belianskych i Nízkych Tatrách, v Slovenskom a Muránskom krase. Rastie na sviežich, humóznych, vápenatých skalách, v skalných štrbinách a sutinách a na skalných terasách a kamenistých holiach aj lúkach v horskom a v subalpínskom pásme. Táto bylina žije v symbióze s hubami, ktoré žijú na jej podzemných orgánoch. Prostredníctvom nich čerpá vlahu a živiny. Pri presádzaní dochádza k narušeniu jemných hubových vlákien a rastlina hynie. Preto je zbytočné pokúšať sa o jej prenos z prírody do záhradky, odhliadnuc od toho, že patrí k zákonom chráneným druhom.

V záhradách sa pestuje veľmi podobný, no menej chúlostivý druh, vyšľachtený kultivar, ktorý sa predáva pod názvom Horec bezbyľový (Gentiana x acaulis). Jeho pestovanie je jednoduché a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Rozrastá sa do vankúšikov vysokých asi 6 – 10 cm.

Horec bezbyľový (Gentiana x acaulis)

Rozmnožovanie Gentiana x acaulis – záhradného kultivaru

Horec sa rozmnožuje semenami alebo delením. Semená pred výsevom musia prejsť stratifikáciou, čiže obdobím chladu, aspoň 2 týždne. Klíčia potom pri teplote 15°C. Rýchlejšie je množenie delením. Rozdeľte starší rozrastený trs na menšie trsy a dbajte na to, aby každá časť mala dostatočné korene. Staršie trsy už tak či tak potrebujú zmladzovať, pretože časom menej kvitnú. Záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Ako pestovať horec bezbyľový

Umiestnenie
Horec vysaďte na svetlé miesto, znesie aj mierne zatienenie. Na príliš slnečnom mieste bude náročnejšie udržiavať mu primerane vlhké podmienky. Preto ho vysádzame na miesta s odklonom od slnka, prípadne na slnečné miesto, ale tak, aby bol chránený pred úpalom, napr. veľkým kameňom. Lepšie sa mu darí v chladnejšom a vlhkejšom prostredí.

Zemina
Vyžaduje bohatú, dobre priepustnú vlhkejšiu pôdu s obsahom živín aj s obsahom vápnika, najlepšie v skalke, kde môžu korene zostať chladné a vlhké. Primiešajte mu do zeminy trochu rašeliny.

Zálievka
Potrebuje dostatok vlahy, vlhký substrát podporí bohaté kvitnutie. Rastlinu preto pravidelne zalievajte. Zálievková voda by mala byť odstáta a zalievať treba priamo ku koreňom. To platí hlavne, ak pestujete horec v nádobe.

Kvitnutie
Kvitne bohato v jarnom období (apríl – máj) a na jeseň občas remontuje.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Horec je skalnička ideálna do skalky orientovanej na juho-východ a tiež sa dobre pestuje v nádobách. Pekne vynikne medzi kameňmi, s ktorými farebne kontrastuje. Pestovať ho môžete aj v kombinovaných výsadbách. Atraktívne pôsobí s vresmi, vresovcami, heucherou alebo s nižšími okrasnými trávami. Ak by ste ho chceli pestovať v nádobe, zaujímavé kvetináče môžete nájsť tu.

Príbuzné druhy

Horec žltý (Gentiana lutea) je cenená liečivá rastlina. Kvitne žltými kvetmi, ktoré sa tvoria v pazuchách listov na stonke dosahujúcej aj 150 cm. Pod zemou vytvára krátky valcovitý, priečne ryhovaný podzemok, ktorý má silne horkú chuť. Podáva sa pri tráviacich problémoch a slabej činnosti pečene a žlčníka. Používa sa pri výrobe horkých bylinkových likérov. Pre tento účel sa aj pestuje, najúčinnejší je koreň z 4 – 5 ročnej rastliny.  

Horec drsný (Gentiana scabra) kvitne nízkymi veľkými modrými kvetmi, podobne ako horec Clusiov alebo horec bezbyľový. Rozdiel je v období kvitnutia, ktoré je koncom leta a v jeseni. Uprednostňuje bezvápenatú pôdu na slnečnom až polotienistom mieste. Dobre znáša mráz. Táto kobercovitá trvalka obvykle dosahuje výšku cca 20 cm.

Horec luskáčovitý (Gentiana asclepiadea) je rastlina horských nív a lesov. Dorastá do výšky 20 – 60 cm, niekedy až do 80 cm. Má priame, nerozkonárené byle, husto olistené protistojnými sediacimi listami, v hornej časti stoniek sa tvoria modré zvončekovité kvety. Kvitne koncom leta a v jeseni. Patrí medzi chránené rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *