Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis), (Boraginaceae – borákovité), cz: Plicník lékařský, en: Lung-Wort

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Charakteristika

Pľúcnik lekársky je trváca liečivá bylina s čiernym plazivým rozkonáreným podzemkom. Jeho hranatá byľ je vzpriamená, chlpatá a rastú na nej striedavé, drsné listy. Listy na byli sú vajcovité až kopijovité, takmer sediace. Na líci sú tmavšie s bledšími okrúhlymi škvrnami, na rube sú svetlejšie. Práve tieto bledé škvrny sú typické pre pľúcnik lekársky, ostatné druhy pľúcnikov škvrny nemajú. Rastlina tvorí aj prízemné listy, ktoré sú dlhostopkaté a vajcovité. Na konci každej stonky sa nachádza súkvetie z kvetov, ktoré tvarom pripomínajú prvosienky. Kvetný kalich je rúrkovito zvončekovitý. Kvety pľúcnika v priebehu času menia farbu. Spočiatku sú ružovo červenej farby, staršie kvety sú modro fialové. Kvitnú od marca do mája. Po odkvitnutí, keď koruny kvetov odpadnú, sa kalichy zväčšujú a v každom z nich sa tvoria plody – štyri hnedé až černasté tvrdky. Rozširujú ich mravce. Rastlina dorastá do výšky 10 – 30 cm.

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik má viacero podobných, pomerne ťažko rozlíšiteľných druhov. Rovnako liečivý je aj podobný pľúcnik tmavý (Pulmonaria obscura), ktorý má listy bez škvŕn. Kvitne v marci až apríli a takisto mení farbu kvetov. Niekedy sa uvádza ako poddruh pľúcnika lekárskeho.

Pľúcnik tmavý (Pulmonaria obscura)
Pľúcnik tmavý (Pulmonaria obscura)

Výskyt v prírode

Je to európsky rastlinný druh, rozšírený je od oblastí Stredozemia až po severné oblasti Európy. Rastie na čerstvých, tienistých, na minerálne látky bohatších stanovištiach, v listnatých humóznych lesoch a krovinách od nížin do podhorského pásma. Na stanovišti sa zväčša nachádza v hojnom počte.

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú zdravé, nepoškodené listy (v marci – máji) alebo aj celý nadzemný výhonok (Folium, Herba pulmonariae). Listy alebo stonky sa šetrne odtrhávajú alebo odrezávajú za pekného suchého počasia. Materiál sa suší na tienistom mieste v prievane alebo v sušiarňach pri teplote okolo 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Droga obsahuje triesloviny, sliz, saponíny, kyselinu kremičitú a minerálne látky. Liečia sa ňou zápaly priedušiek, kašel a čierny kašel. Používa sa ako odhlieňujúci prostriedok. Zápar, ktorý sa pripravuje z dvoch čajových lyžičiek drogy na šálku horúcej vody sa pije tri krát denne a spôsobuje potenie a súčasne pôsobí protizápalovo a močopudne. Na vonkajšie obklady a kúpele sa pripravuje desaťpercentný odvar, ktorý pôsobí zmäkčujúco, dezinfekčne a protizápalovo.

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Pestovanie v záhrade

Pľúcnik lekársky sa objavuje aj v okrasných záhradách, už aj v rôznych kultivaroch. Najviac mu vyhovuje polotienisté až tienisté stanovište s výživnou a vlhkou pôdou. Je mrazuvzdorný. Vysádza sa pod stromy a kry, kde spestrí tienisté miesta. Rovnako spestruje záhrady aj Pľúcnik úzkolistý (Pulmonaria angustifolia).

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Jeden komentár k “Pľúcnik lekársky

  • 22. apríla 2023 at 16:21
    Permalink

    Môže sa variť čaj aj s čerstvého plucnika tmavého? Ďakujem za odpoveď.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *