Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis), (Boraginaceae – borákovité), cz: Plicník lékařský, en: Lung-Wort

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Charakteristika

Pľúcnik lekársky je trváca liečivá bylina s čiernym rozkonáreným podzemkom. Jeho hranatá byľ je vzpriamená, chlpatá a rastú na nej striedavé, drsné listy. Listy na byli sú vajcovité až kopijovité, takmer sediace. Na líci sú tmavšie s bledšími okrúhlymi škvrnami, na rube sú svetlejšie. Rastlina tvorí aj prízemné listy, ktoré sú dlhostopkaté a vajcovité. Na konci každej stonky sa nachádza súkvetie z kvetov, ktoré tvarom pripomínajú prvosienky. Kvetný kalich je rúrkovito zvončekovitý. Spočiatku sú kvety ružovo červenej farby, neskôr sú modro fialové. Kvitnú od marca do mája. Plody sú hnedé až čierne tvrdky. Rastlina dorastá do výšky 10 – 30 cm.

Pľúcnik má viacero podobných, pomerne ťažko rozlíšiteľných druhov. Rovnako liečivý je aj podobný pľúcnik tmavý (Pulmonaria obscura), ktorý má zvyčajne listy bez škvŕn. Kvitne v marci až apríli a takisto mení farbu kvetov. Niekedy sa uvádza ako poddruh pľúcnika lekárskeho.

Pľúcnik tmavý (Pulmonaria obscura)
Pľúcnik tmavý (Pulmonaria obscura)

Výskyt v prírode

Je to európsky rastlinný druh, rozšírený je od oblastí Stredozemia až po severné oblasti Európy. Rastie na čerstvých, tienistých, na minerálne látky bohatších stanovištiach, v listnatých humóznych lesoch a krovinách od nížin do podhorského pásma. Na stanovišti sa zväčša nachádza v hojnom počte.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú listy (v marci – máji) alebo aj celý nadzemný výhonok (Folium, Herba pulmonariae). Listy alebo stonky sa šetrne odtrhávajú alebo odrezávajú za pekného suchého počasia. Materiál sa suší na tienistom mieste v prievane alebo v sušiarňach.

Droga obsahuje triesloviny, sliz, saponíny, kyselinu kremičitú a minerálne látky. Liečia sa ňou zápaly priedušiek, kašel a čierny kašel. Používa sa ako odhlieňujúci prostriedok. Zápar, ktorý sa pripravuje z dvoch čajových lyžičiek drogy na šálku horúcej vody sa pije tri krát denne a spôsobuje potenie a súčasne pôsobí protizápalovo a močopudne. Na vonkajšie obklady a kúpele sa pripravuje desaťpercentný odvar, ktorý pôsobí zmäkčujúco, dezinfekčne a protizápalovo. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Pľúcnik lekársky, (Pulmonaria officinalis)

Pestovanie v záhrade

Pľúcnik lekársky sa objavuje aj v okrasných záhradách, už aj v rôznych kultivaroch. Najviac mu vyhovuje polotienisté až tienisté stanovište s výživnou a vlhkou pôdou. Je mrazuvzdorný. Vysádza sa pod stromy a kry, kde spestrí tienisté miesta. Rovnako spestruje záhrady aj Pľúcnik úzkolistý (Pulmonaria angustifolia).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.